WYŚCIGI: UDANY START JANKA KISIELA W MEKSYKU

V 1_1040773

Na torze w meksykańskiej miejscowości Puebla odbyła się finałowa runda meksykańskiej serii wyścigowej Formula Latam powered by Volkswagen. Z bardzo dobrej strony pokazał się w zawodach gościnnie startujący Jan Kisiel.

Trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej tegorocznej edycji pucharu Volkswagen Castrol Cup minął linię mety pierwszego wyścigu na trzecim miejscu. W drugim wyścigu musiał się niestety wycofać na 4 okrążeniu, po uszkodzeniu bolidu podczas walki o trzecią lokatę.


Zobacz także:
SPORT
WYŚCIGI: JAN KISIEL WYSTARUJE W MEKSYKU


Formuła Latam Challenge Series to meksykańska seria wyścigowa, której rywalizacja odbywa się na torach w Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych. W zawodach biorą udział kierowcy z kilku krajów min. Meksyku, Wenezueli, Brazylii czy Gwatemali. W sezonie 2013 cykl składał się z 9 rund. Zawodnicy ścigali się min. w Mexico City, Monterrey, Guadalajarze, Dallas czy Houston. W meksykańskiej Puebli odbyło się zakończenie sezonu tej serii. Miasto leży w środkowej części Meksyku, dokładnie 130 km na wschód od stolicy państwa, zamieszkuje je około 2 mln ludzi.

V 2_1040826

Puebla jest także ważnym ośrodkiem dla marki Volkswagen. Znajduje się tam jedna z fabryk koncernu, zatrudniająca blisko 15 tys pracowników. W zakładach tych produkuje się modele Jetta, Beetle oraz Beetle Cabriolet. To właśnie z Meksyku modele te trafiają do klientów na całym świecie.

Tor wyścigowy, na którym rozegrana została finałowa runda serii Formula Latam powered by Volkswagen został otwarty w 2005 roku. Jego „nitka” składa się z 7 zakrętów prawych i 8 lewych oraz posiada możliwość ustawienia aż 18 kombinacji. Długość jednego okrążenia to 3363 m. Na torze swoje zawody rozgrywały takie serie jak WTCC czy NASCAR, prócz tego co roku odbywa się na nim słynny wyścig 24 Hours of Mexico. Dodatkowym utrudnieniem dla startujących zawodników jest fakt, że tor leży na wysokości ok., 2300 m n.p.m. co sprawia, że start na nim jest bardzo wymagający dla organizmu.

W ramach wymiany młodych zawodników startujących w seriach wspieranych przez markę Volkswagen, w zawodach gościnnie wystąpił przedstawiciel polskiego pucharu Volkswagen Castrol Cup – Jan Kisiel.
Dziewiętnastolatka z Warszawy czekał debiut w oficjalnych zawodach bolidów jednomiejscowych. Bolidy Formuły Latam napędzane są dwulitrowym silnikiem FSI Volkswagena. Jego moc wynosi 250 koni mechanicznych, co sprawia że wyścigówka ta może osiągnąć maksymalną prędkość bliską 270 km/h.

V 3_1050321

Podczas trzech sesji treningowych Kisiel systematycznie poprawiał swoje czasy zajmując odpowiednio szóste, piąte oraz ponownie piąte miejsce w treningach. W kwalifikacjach Polak zanotował czwarty czas. Przez cały dystans pierwszego wyścigu Kisiel toczył zaciętą walkę o miejsce na podium z aktualnym liderem serii – Wenezuelczykiem Francisco Cerullo, Jose Sandovalem z Meksyku oraz Sebastianem Arriolą z Gwatemali. Nasz zawodnik dojechał do mety na trzecim miejscu, a wyścig wygrał Francisco Cerullo.

Do drugiego wyścigu Janek przystępował z 6 miejsca. Młody Polak już po starcie ponownie udowodnił że jest zawodnikiem o ogromnych umiejętnościach, pierwsze okrążenie kończył zajmując 4 miejsce. Podczas kolejnego okrążenia Kisielowi udało się minąć kolejnego zawodnika i w tym momencie znajdował się na trzecim miejscu. Jednak na czwartym okrążeniu podczas walki z zawodnikiem z Wenezueli, Polak uszkodził swój bolid zahaczając o bandę i musiał się wycofać. Wygrał Jose Sandoval przed Francisco Cerullo. Dzięki temu wynikowi Cerullo został mistrzem serii Latam Challenge w sezonie 2013.

Mimo nieudanego drugiego wyścigu Janek Kisiel pokazał się z dobrej strony w meksykańskiej Puebli. Wywalczenie 4 miejsca w kwalifikacjach oraz trzeciego w pierwszym wyścigu podczas debiutu za kierownicą jednomiejscowego bolidu jest dużym sukcesem Polaka.

V 4_1050226