WYŚCIGI: JAN KISIEL WYSTARUJE W MEKSYKU

Vw 1_dsc7728

W dniach 2 – 3 listopada na torze w meksykańskiej miejscowości Puebla odbędzie się finałowa runda meksykańskiej serii wyścigowej Formula Latam powered by Volkswagen.

W zawodach gościnnie wystartuje gościnnie trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej tegorocznej edycji pucharu Volkswagen Castrol Cup – Jan Kisiel. Formula Latam powered by Volkswagen to meksykańska seria wyścigowa, której rywalizacja odbywa się na torach w Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych.


Zobacz także:
SPORT


W zawodach biorą udział kierowcy z kilku krajów min. Meksyku, Wenezueli, Brazylii czy Gwatemali. W sezonie 2013 cykl składa się z 9 rund. Zawodnicy ścigali się min. w Mexico City, Monterrey, Guadalajarze, Dallas czy Houston. W dniach 1-3 listopada w meksykańskiej Puebli odbędzie się zakończenie sezonu tej serii.

Puebla to miasto leżące w środkowej części Meksyku, dokładnie 130 km na wschód od stolicy państwa – Mexico City. Jest ono stolicą stanu Puebla i zamieszkuje je około 2 mln ludzi. Miasto to jest także ważnym ośrodkiem dla samej marki Volkswagen. Znajduje się tam jedna z fabryk koncernu. Zatrudniający blisko 15 tyś pracowników zakład odpowiedzialny jest za produkcję modeli Jetta, Beetle oraz Beetle Cabriolet. Z Puebli samochody te dystrybuowane są na cały świat.

W Puebli znajduje się także tor wyścigowy, na którym rozegrane zostaną zawody Formula Latam powered by Volkswagen. Obiekt ten został oficjalnie otwarty w 2005 roku. Tor składa się z 7 zakrętów prawych i 8 lewych oraz posiada możliwość ustawienia aż 18 możliwych kombinacji. Długość jednego okrążenia to 3363 m, a najlepszy czas tak skonstruowanego toru wynosi 1.30,841 min. i należy do Giancarlo Serenelli. Na torze swoje zawody rozgrywały takie serie jak WTCC czy NASCAR, prócz tego co roku odbywa się na nim słynny wyścig 24 Hours of Mexico.

W ramach wymiany młodych zawodników startujących w seriach wspieranych przez markę Volkswagen w zawodach gościnnie wystąpi przedstawiciel polskiego pucharu Volkswagen Castrol Cup – Jan Kisiel. Ten dziewiętnastoletni, utalentowany i niezwykle ambitny zawodnik zajmując 3 miejsce w klasyfikacji generalnej pucharu w sezonie 2013 udowodnił, że jest jednym z najbardziej obiecujących, młodych polskich kierowców wyścigowych. Kisiel na 14 rozegranych wyścigów dwukrotnie mijał linię mety na pierwszym miejscu, dwukrotnie stawał na drugim i raz na trzecim stopniu podium. Gdyby nie pech (przebita opona podczas okrążenia rozgrzewkowego przed czternastym wyścigiem) podczas finałowej rundy na torze w Poznaniu, liczyłby się w walce o tytuł wicemistrza.

Taka postawa skłoniła organizatorów do dania mu szansy i zaprezentowania swoich umiejętności za oceanem, gdzie w najbliższy weekend Kisiel reprezentował będzie barwy Polski w wyścigach Formula Latam powered by Volkswagen. Podczas pechowej dla Kisiela, finałowej rundy na torze w Poznaniu z powodzeniem rywalizował Gwatemalczyk Sebastian Arriola. Kierowca ten brał udział w wyścigach pucharu Volkswagen Castrol Cup w ramach programu wymiany talentów. Zawodnik, który na co dzień ściga się w wyścigach Formula Latam powered by Volkswagen zajął w wyścigach w Poznaniu odpowiednio jedenaste i piąte miejsce.

Jan Kisiel: Zacznę od podziękowań dla firm Volkswagen Group Polska i Volkswagen Racing Polska za umożliwienie mi wystartowania w wyścigu w formule Volkswagena w Meksyku. Walka na torze Puebla, którego elewacja znajduje się 2300 m n.p.m., jest z pewnością dużym wyzwaniem dla organizmu zawodników. Przygotowuje się do tego wysiłku podczas specjalnych treningów po to, aby przez cały wyścig utrzymać bolid jadąc na granicy przyczepności. Nie ukrywam, że jest to nowe wyzwanie – chcę pojechać ten wyścig jak najlepiej, reprezentując barwy Polski w Meksyku.