GENEWA 2012: DACIA – ŚWIATOWA PREMIERA LODGY

Na salonie samochodowym w Genewie Dacia pokazuje liczne nowości. Odbyła się światowa premiera kompaktowego vana Lodgy, dostępnego w wersji 5-miejscowej oraz pełnowymiarowej 7-miejscowej, zaprezentowano serię limitowaną Duster DELSEY oraz Sandero Stepway 2.

Po modelach Logan, Sandero i Duster, gama Dacii wzbogaci się o model Lodgy spełniający oczekiwania rodzin poszukujących wszechstronnego auta za umiarkowaną cenę, zazwyczaj decydujących się na zakup samochodu używanego.

PRZESTRONNY I FUNKCJONALNY

Lodgy ma wszystkie cechy Dacii: znakomity stosunek przestronności do ceny oraz solidność i funkcjonalność. Auto o długości 4,5 m oraz szerokości 1,75 m wyróżnia się przede wszystkim okazałą i solidną sylwetką. Osłona chłodnicy z umieszczonym pośrodku logo oraz kwadratowy zarys nadkoli zapowiadają nową tendencję stylistyczną marki Dacia.

Ilość miejsca w środku w stosunku do wymiarów zewnętrznych została optymalnie wykorzystana, aby Lodgy mogło pomieścić siedmiu pasażerów zapewniając wygodną podróż na wszystkich miejscach. Trzeci rząd zapewnia największą ilość miejsca w tej kategorii jeśli chodzi o promień na wysokości kolan (144 mm) i wysokość od siedzeń do dachu (866 mm), co umożliwia wygodną podróż dwóm dorosłym pasażerom.

Wszystkie trzy miejsca w drugim rzędzie są w standardzie wyposażone w system Isofix pozwalający bezpiecznie zamocować fotelik lub siedzisko dla dziecka.

Szerokie możliwości zmiany konfiguracji wnętrza zapewniają wszechstronność zastosowań. W konfiguracji 7-miejscowej można, w zależności od potrzeb, wyjąć kanapę z trzeciego rzędu lub złożyć ją opierając o tył oparć drugiego rzędu, a nawet jednocześnie złożyć kanapę w trzecim i drugim rzędzie opierając je o tył oparć rzędu przedniego.

Bagażnik Lodgy należy do największych w tym segmencie – jego pojemność sięga 2 617 dm3 w konfiguracji 2-miejscowej, 827 dm3 w konfiguracji 5-miejscowej i 207 dm3 w konfiguracji 7-miejscowej.

Lodgy oferuje rozmieszczone w całej kabinie schowki o pojemności nawet do 30 litrów. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na nowy schowek o pojemności 3 litrów w górnej części deski rozdzielczej, uchwyt na napoje i obszerny schowek w trzecim rzędzie.

DACIA NOWEJ GENERACJI

Lodgy z rozmachem zapoczątkowuje nową generację samochodów Dacii o atrakcyjnym designie kabiny i nowoczesnych zaletach użytkowych. Konstruktorzy poświęcili dużo uwagi dopracowaniu jakości wykończenia – w wyższych wersjach pojawiają się atrakcyjne materiały (zwłaszcza chromowane elementy), poprawiono również spasowanie poszczególnych części i ergonomię przełączników.

MEDIA NAV oferuje: radioodtwarzacz, możliwość podłączenia przenośnych odtwarzaczy, Bluetooth® i wbudowaną nawigację z ekranem dotykowym 7’’ (18 cm). Menu zapewnia łatwy dostęp do sześciu najważniejszych funkcji: radio, media, telefon, mapy, nawigacja, ustawienia.

Technologia Bluetooth umożliwia z jednej strony połączenia z wykorzystaniem zestawu głośnomówiącego i synchronizację listy kontaktów oraz historii połączeń, a z drugiej strony – słuchanie muzyki z własnego odtwarzacza za pomocą głośników samochodu dzięki funkcji audiostreamingu. Można również podłączyć iPoda lub smartfona za pomocą umieszczonych w panelu czołowym gniazd USB i Jack, a następnie obsługiwać je wykorzystując ekran dotykowy lub przełączniki umieszczone pod kierownicą. Tytuły utworów są wyświetlane na ekranie MEDIA NAV.

Intuicyjna w obsłudze i wyposażona w ekran dotykowy nawigacja posiada funkcję wyświetlania 2D i Birdview (3D). Dzięki portowi USB i dedykowanemu interfejsowi internetowemu klienci mogą wzbogacać i aktualizować system.

Lodgy oferuje również drugi system multimedialny – Dacia-Plug&Radio Dacia Music obejmujący nowy radioodtwarzacz CD z dużym ekranem, kompatybilny z formatem mp3. Wyposażenie dopełniają: technologia Bluetooth®, gniazda USB i Jack w panelu czołowym oraz przełączniki umieszczone pod kierownicą.

Inną nowością w gamie Dacia, która pojawia się w Lodgy jest ogranicznik prędkości, dostępny w wyższych wersjach tego modelu. System ten pozwala kierowcy na wprowadzenie prędkości, której nie chce przekroczyć i tym samym zapewnia bezpieczną oraz bezstresową jazdę.

Lodgy może być wyposażone w zależności od wersji we wspomaganie parkowania tyłem – bardzo praktyczne w przypadku samochodów o takim gabarycie.

ODNOWIONA OFERTA SILNIKÓW

Lodgy dysponuje ofertą silników benzynowych i wysokoprężnych spełniających oczekiwania wszystkich klientów z różnych krajów, w których będzie sprzedawane.

Dostępne są dwa silniki benzynowe: 1.6 MPI oraz najnowszy silnik benzynowy z turbodoładowaniem i wtryskiem bezpośrednim TCe 115. W tym drugim zastosowano najlepsze technologie z silników benzynowych Renault w zakresie wtrysku bezpośredniego i doładowania, wprowadzone po raz pierwszy w nowym Mégane i Scénicu. Dzięki osiągom typowym dla silnika 1,6 l uzyskiwanym z pojemności 1,2 l silnik TCe 115 łączy przyjemność prowadzenia z niskimi kosztami paliwa i ograniczonym poziomem emisji CO2.

Oferta silników wysokoprężnych obejmuje blok 1.5 dCi cieszący się na całym świecie powszechnym uznaniem ze względu na swoją niezawodność i osiągi. Wersje dCi 90 i dCi 110 otrzymały ponadto znak Dacia ECO², będący gwarancją niskiego zużycia paliwa i emisji CO2.

Powszechnie uznana zarówno przez klientów jak i prasę niezawodność typowa dla aut Dacii, cechuje również model Lodgy. Podobnie jak i w innych samochodach gamy, w Lodgy zastosowano sprawdzone rozwiązania techniczne Grupy Renault. Przeprowadzone w ekstremalnych warunkach drogowych i klimatycznych testy na wytrzymałość pozwoliły na pokonanie równowartości 1,9 mln kilometrów w celu zagwarantowania wysokiej niezawodności i doskonałego zachowania na drodze.

W każdym razie – model na targach motoryzacyjnych Motor Show wzbudza duże zainteresowanie!