IDZIE WIOSNA – ZOBACZ TO PRZEZ SZYBĘ

Czyste szyby w samochodzie gwarantują dobrą widoczność, ta natomiast ma znaczny wpływ na poprawę bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Nie podlega zatem dyskusji, że o dostateczną czystość szklanej powierzchni – zwłaszcza tej tuż przed kierowcą – należy dbać bez względu na porę roku.

Wiosną natomiast warto pokusić się o coś więcej: gruntowne porządki po sezonie zimowym.

Zimowe i wczesnowiosenne miesiące to czas mało łaskawy dla zmotoryzowanych. Szybko zapadający zmrok i śliskie nawierzchnie spędzają sen z powiek kierowcom, a posypywane solą jezdnie czy zalegające na poboczach dróg błoto pośniegowe nie służą najlepiej estetyce pojazdów. Trudno odłożyć pielęgnację samochodu na kilka miesięcy i z jego czyszczeniem czekać do wiosny, ale pewne zabiegi z pewnością lepiej zostawić na tę porę roku, kiedy jest sucho, słonecznie i ciepło.

Przednia szyba auta – gdy jest gładka i czysta – to kwestia kluczowa w kontekście bezpieczeństwa jazdy. Spójrzmy też jednak na nią (a raczej – przez nią) jako na element zwyczajnie niosący komfort i przyjemność z jazdy. Dla tych, którzy za kółkiem spędzają wiele godzin, krajobraz zza przedniej szyby samochodu jest często jedynymi, jaki widać w ciągu całego dnia. Wiosną, gdy widoki wokół stają się przyjemne, warto, by były dostrzegane z odpowiednią ostrością.

Przy czyszczeniu wszelkiego rodzaju szklanych powierzchni najlepiej sprawdzają się ircha lub mikrofibra. Zwłaszcza ta ostatnia doskonale poradzi sobie z mikroskopijnymi zarysowaniami, jakie mogły pozostać po zimowym oczyszczaniu ze szronu, lodu i śniegu, nadając czyszczonej powierzchni gładkość i blask.

Ściereczki, których można używać zarówno na mokro, jak i na sucho (np. Practi Polish Star), wewnątrz pojazdu, jak i na zewnątrz, są najbardziej uniwersalne. W wersji „na sucho” sprawdzą się przy polerowaniu szyby czy podczas wycierania z powierzchni pary (nawet wiosną poranki bywają chłodne), „na mokro” natomiast posłużą wówczas, gdy na szkle pojawi się zabrudzenie wymagające bardziej skomplikowanej interwencji. Co zrobić ze ściereczką, gdy sama poprosi się o czyszczenie? Zwyczajnie wyprać w pralce, po czym zabrać ze sobą w kolejną trasę.