KIA LOTOS RACE 2013: NA SZEŚCIU TORACH

Kia 1_pic16

Ponad 25 wyścigowych Kia Picanto stanie na starcie drugiego sezonu Wyścigowych Mistrzostw Polski Kia Picanto. Na niektórych samochodach pojawią się zupełnie nowe nazwiska, ale kilku kierowców niestety pożegnało się ze startami w Kia Lotos Race.

Obronę wywalczonego w ubiegłym roku tytułu potwierdził Bartłomiej Mirecki, wówczas najmłodszy zawodnik w całej stawce. Jednak w tym roku straci tę pozycję, bowiem za kierownicami wyścigówek KIA zasiądzie co najmniej dwóch samochodowych debiutantów, który właśnie uzyskają wiek umożliwiający im starty w Wyścigowych Mistrzostwach Polski.


Zobacz także:
SPORT


Podobnie jak w ubiegłym roku, na cały sezon mistrzostw złoży się sześć podwójnych rund. Po raz pierwszy nowe Picanto zawitają na węgierski tor F1 Hungaroring, gdzie rozpocznie się tegoroczna rywalizacja o tytuł Mistrza Polski w klasie Picanto. Następnie kierowcy odwiedzą Austrię, Niemcy (ponownie jako goście serii DTM), krajowy tor w Poznaniu i dwukrotnie zagoszczą w Czechach na torach w Moście (to także debiut KLR) i Brnie, gdzie nastąpi uroczyste zakończenie tegorocznej rywalizacji.

Kia 2_pic20

W porównaniu do pierwszego sezonu serii zmiany w regulaminie zawodów są kosmetyczne. Największe to modyfikacja formatu sesji kwalifikacyjnej i podzielenie jej na 3 części – przy czym w ostatniej udział bierze tylko najszybsza dziesiątka zawodników z dwóch pierwszych treningów – oraz możliwość „odrzucenia” z punktacji generalnej kierowcy najgorszego wyniku w sezonie.

Przed rozpoczęciem sezonu organizator KLR zaplanował także sesję treningową dla wszystkich uczestników tegorocznej rywalizacji. W jej trakcie zostaną m.in. przyznane numery startowe, przedstawione zmiany regulaminowe oraz swoje jazdy za kierownicami Picanto zaliczą zwycięzcy aukcji zorganizowanych przez KLR na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dwie takie aukcje zostały przeprowadzone w ramach serwisu Allegro WOŚP, a uzyskane z nich pieniądze trafiły na konto fundacji zarządzanej przez Jerzego Owsiaka. Zwycięzcy wylicytowali możliwość jazdy za kierownicą wyścigowego Kia Picanto (w obecności instruktora), a jedynym warunkiem było posiadanie prawa jazdy.

Kia 3_pic24

Oficjalnie potwierdzony został także kalendarz zawodów Kia Lotos Race 2013. W stosunku do pierwszej wersji zmienił się jedynie termin rundy w Poznaniu, która odbędzie się w pierwszy weekend sierpnia. Tym razem Wyścigowe Mistrzostwa Polski Kia Picanto będą się odbywać m.in. wraz z włoskim pucharem Green Scout Cup, gdzie startują napędzane gazem samochody Kia Venga oraz węgierskim Lotus Ladies Cup.

Wyścigowe Mistrzostwa Polski Kia Picanto są jedyną w Polsce markową serią wyścigową tej rangi, przeznaczoną przede wszystkim dla młodych i debiutujących zawodników. Kierowcy ścigają się za kierownicami identycznych Kia Picanto napędzanych benzynowymi silnikami 1,2 o seryjnej mocy 85 KM. Koszt zakupu nowego auta w pełni przygotowanego do startu nie przekracza kwoty 40 000 zł.

Partnerem strategicznym Kia Motors Polska w organizacji KLR jest grupa Lotos, projekt wspomagają także Santander Consumer Bank, Santander Multirent i PZU.

Wszystkie informacje dotyczące rekrutacji i zakupu samochodów znajdują się na stronie internetowej www.kialotosrace.pl.

Kia 4_pic29

KALENDARZ KLR 2013

1. Hungaroring: 27-28.04;
2. Red Bull Ring: 11-12.05;
3. Lausitzring: 15-16.06;
4. Poznań: 3-4.08;
5. Most: 31.08-1.09;
6. Automotodrom Brno: 14-15.09.


Zobacz także:
KIA LOTOS RACE 2013: KALENDARZ USTALONY
KIA LOTOS RACE 2013: RUSZA REKRUTACJA KIEROWCÓW