MAZDA: NAJLEPSZE TRASY I MIEJSCA W POLSCE W STYLU SLOW

Już od kilku sezonów Mazda rozwija przewodnik dla zmotoryzowanych turystów – Slow Road, który prezentuje i opisuje malownicze trasy oraz miejsca warte zwiedzenia o każdej porze roku.

Mimo wysokiej inflacji, odsetek Polaków wyjeżdżających w ubiegłym roku na wypoczynek sięgnął poziomu sprzed pandemii. Przynajmniej jeden taki wyjazd zadeklarowała ponad połowa badanych (53%, od 2021 roku wzrost o 4 punkty procentowe), a jedna czwarta zrealizowała co najmniej kilka takich wyjazdów w ciągu roku. Sezon weekendowych i wakacyjnych wyjazdów w roku 2023 w podsumowaniu Polskiej Organizacji Turystycznej przyniósł potwierdzenie, że Polacy nie tylko chętniej decydowali się na wypoczynek w kraju, ale świadomie wybierali turystykę aktywną, poszukując kontaktu z przyrodą.


Zobacz także:

NISSAN: SZCZĘŚLIWY FINAŁ WYPRAWY “OD BIEGUNA DO BIEGUNA”
 

TURYSTYKA


 

To nas nie dziwi, obfitość i różnorodność turystycznych obiektów i tras w Polsce daje swobodny wybór każdemu. Rekomendacja miejsc w ramach projektu Slow Road opiera się wolności wyboru, jako kryterium definiującym jakość spędzania czasu. – zauważa Szymon Sołtysik, PR Manager w Mazda Motor Poland.

Wzrost popularności krótszych, weekendowych wyjazdów na odpoczynek ma związek z rosnącą samoświadomością Polaków o potrzebie znalezienia równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Work-life balance przestał być brzmiącym obco hasłem, a stał się coraz powszechniej docenianą praktyką. Zgodnie z badaniami wolny czas najchętniej spędzamy w gronie rodziny i przyjaciół, a wiosenne coraz dłuższe i cieplejsze dni zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Tym, którzy chcą żyć aktywniej i ciekawiej przewodnik Slow Road oferuje mnóstwo inspiracji na weekendowe wycieczki.

Magnetyzm bezdroży i górskich tras

Wśród miejsc rekomendowanych na weekendowy wyjazd w przewodniku slowroad.pl znajdują się zarówno tak chętnie odwiedzane przez turystów nadmorskie miejscowości, jak i mniej powszechne, ale malownicze, szutrowe trasy Suwalszczyzny. O tej porze roku ten północno-wschodni region Polski nie cieszy się dużą popularnością więc warto zwiedzić w spokoju Augustów, klasztor na Wigrach czy Cisową Górę, a im dalej zajedziemy na północ, tym będzie spokojniej. To gwarancja odkrywania prawdziwego końca świata.

https://slowroad.pl/trasy/wsrod-pagorkow-jezior-rzek-i-lasow/

Podobną ciszę i intymność zwiedzania gwarantują trasy pomiędzy Beskidem Sądeckim a Niskim. Te krainy to prawdziwe ostoje wspaniałej i często dzikiej natury, której nie znajdzie się już chyba nigdzie indziej w Polsce. Na szczęście dobrze opisane szlaki i miejsca warte odwiedzenia, jak Krościenko nad Dunajcem, dolina Popradu czy Piwniczna Zdrój ułatwiają wybór weekendowego odpoczynku.

https://slowroad.pl/trasy/miedzy-beskidami/

Zupełnie inny charakter ma przedgórze sudeckie i owiana historycznymi legendami Ślęża, której masyw jest doskonale widoczny z Wrocławia, a także z autostrady A4 przebiegającej przez ten fragment Dolnego Śląska. Krąży opinia, że jest to jeden z wrocławskich „parków”, bo szczególnie w weekendy miejsce jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców tego miasta.

https://slowroad.pl/szczyty-polskich-gor/sleza-przedgorze-sudeckie/

Nie wszyscy wiedzą, że Ślęża mająca 718 m. wysokości jest jednym z 28 szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski. Opis miejsc, gdzie można bezpiecznie zostawić samochód i wybrać się na wycieczkę na najwyższe szczyty masywów polskich gór znajduje się w przewodniku Slow Road w osobnej sekcji https://slowroad.pl/trasy-slow-road/#korona-gor-polski

Warto wspomnieć, że wśród tras i miejsc rekomendowanych w przewodniku Slow Road znajduje się Roztocze czy Jura Krakowsko-Częstochowska, które należą do selektywnego grona regionów, wyróżnionych tytułem Polska Marka Turystyczna. To prestiżowe wyróżnienie, którego inicjatorem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, a realizowane jest wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną, nadane zostało także 12 innym regionom, a wśród nich tak różnym destynacjom, jak Beskidy czy Sopot oraz Lublin.

Slow Road to przełamujący konwencje projekt, który czerpie z fundamentów filozofii slow life – poszukiwania wyciszenia i odpoczynku w bliskości z naturą, jednocześnie mocno związany z dewizą projektowania samochodów Mazdy, gdzie „mniej znaczy więcej” w każdym wymiarze. Sztuka wyboru rozumiana jako umiejętność rezygnacji z tego co nadmiarowe i zbędne sprawdza się zarówno na co dzień, jak i w czasie wolnym od pracy.