MERCEDES: NOWY PAPAMOBILE DLA BENEDYKTA XVI

Dostarczając papieżowi Benedyktowi XVI nowy papamobile, Mercedes-Benz kontynuuje tradycję, która liczy już ponad 80 lat. Dieter Zetsche, prezes zarządu Daimler AG i szef Mercedes-Benz Cars, osobiście przekazał w Watykanie specjalną Klasę M w ręce papieża.

– To dla Mercedes-Benz zaszczyt towarzyszyć Jego Świątobliwości Papieżowi Benedyktowi XVI podczas przyszłych podróży – powiedział Zetsche w trakcie przekazania samochodu w Rzymie. Kontynuujemy w ten sposób naszą długotrwałą współpracę z Watykanem. Od ponad 80 lat papieże mogą polegać na jakości i bezpieczeństwie aut Mercedes-Benz.

Przywódca Kościoła katolickiego korzysta z papamobile Mercedes-Benz podczas licznych wystąpień publicznych – zarówno w Watykanie, jak i za granicą. Konstrukcja samochodu pozwala mu pozostawać w kontakcie z publicznością bez potrzeby rezygnacji z najwyższego poziomu bezpieczeństwa i komfortu.
Po raz pierwszy nowy papamobile towarzyszył Benedyktowi XVI 8 grudnia br. w Rzymie podczas uroczystości Niepokalanego Poczęcia, tradycyjnie obchodzonych na Schodach Hiszpańskich.

Papamobile – wyposażony w najnowsze osiągnięcia technologiczne, zastosowane w obecnej generacji Klasy M – otrzymał specjalnie zaprojektowane wnętrze. Znacznie poszerzona w porównaniu do poprzednika kopuła oferuje teraz więcej przestrzeni i łatwiejszy dostęp. Większe panele szklane oraz podświetlana podsufitka zapewniają z kolei lepsze warunki obserwacyjne. Tron – centralny element kabiny – zdobi haftowany herb Ojca Świętego.

Tradycyjnie, nadwozie zmodyfikowanej Klasy M pokrywa lakier w kolorze diamentowej bieli. W celu ułatwienia transportu drogą lotniczą jej karoseria została względem poprzednika obniżona o kilka centymetrów. Jednocześnie zwiększono wysokość wnętrza.

Prace nad nowym papamobile rozpoczęły się około 9 miesięcy temu. Pojazd został zaprojektowany i wyprodukowany przez Mercedes-Benz. Firma ze Stuttgartu dostarcza samochody dla papieży już od ponad 80 lat. Pierwszym z nich był Nürburg 460 Pullman Saloon z 1930 roku, zbudowany dla Piusa XI. W latach 60. Jan XXIII odebrał 300d Landaulet z automatyczną skrzynią biegów. Paweł VI jako pierwszy skorzystał z modelu 600 Pullman Landualet, zastąpionego później przez 300 SEL.

Od lat 80. papież Jan Paweł II używał podczas uroczystości na Placu Świętego Piotra pojazdu zaprojektowanego jako papamobile – zmodyfikowanej Klasy G. Od 2002 roku towarzyszył mu nowy papamobile, do dzisiaj użytkowany przez Benedykta XVI.

Po zakończeniu swojej misji papamobile można oglądać jako elementy kolekcji prezentowanej w Watykanie oraz w Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie.