MOSKWA 2012: JAGUAR XFR – AWD I 510 KM

Na trwającym obecnie Moscow Motor Show 2012 odbyła się oficjalna premiera systemu All-Wheel Drive (AWD), czyli napędu na cztery koła, montowanego w modelach Jaguar XF i XJ.

Samochody z napędem na dwie osie będą dostępne w sprzedaży od roku modelowego 2013. Drugą nowością zaprezentowaną w Moskwie jest opcja Speed Pack dla Jaguara XFR.

System AWD jest dostępny z nowym 3,0-litrowym silnikiem benzynowym V6 Jaguara z doładowaniem, o mocy 340 KM współpracującym z ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów i wyposażonym w technologię Start / Stop. Napęd na cztery koła Jaguara działa inteligentnie, ponieważ stale monitoruje poziom przyczepności i kontroluje działania kierowcy. System wspiera wykonywane manewry np. wyprzedzania i reaguje na poślizg kół, umożliwiając maksymalną przyczepność w każdych warunkach.

– Napęd na dwie osie jest szczególnie przydatny w strefie klimatycznej, w jakiej się znajdujemy. W warunkach niskiej przyczepności – w trakcie ulewnego deszczu, śniegu, bądź lodu na drodze system AWD Jaguara automatycznie przenosi napęd na cztery koła w celu optymalizacji trakcji i poprawy stabilności pojazdu, a zatem bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów – powiedziała Karolina Sobkowiak, Jaguar Brand Manager.

W ramach Moscow Motor Show Jaguar ogłosił także wprowadzenie nowego pakietu do najmocniejszej wersji Jaguara XF. Opcja Speed Pack dla modelu XFR obejmuje zmienione zawieszenie i aerodynamiczne ulepszenia. Co istotne, limit maksymalnej prędkości ulega podwyższeniu do 280 km/h. Potężny 5,0-litrowy silnik V8 o mocy 510 KM w ramach pakietu Speed Pack zostanie zoptymalizowany, a jego skrzynia biegów będzie skalibrowana do nowej prędkości maksymalnej. Jednocześnie osiągi Jaguara XFR z pakietem Speed Pack polepszono o 11 proc. przy jednoczesnym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych o 8 procent.