PARYŻ 2012: SKODA OCTAVIA III GOTOWA DO PREMIERY

Producent z Mlada Boleslav konsekwentnie realizuje plan wprowadzanie na rynek co 6 miesięcy nowego modelu. Po małej Škodzie Citygo czas na trzecią generację Škody Octavia. Premiera nastąpi jesienią.

Škoda podobnie jak i cały koncern Volkswagen przestawia się na konstrukcje modularne. Wiemy już, że nowa Octavia III, która obecnie znana jest pod kryptonimem SK371, powstała na modularnej platformie MQB. Premiera samochodu zaplanowana została na międzynarodowy salon samochodowy Mondial de L’Automobile 2012, który odbędzie się w Paryżu w dniach od 27 września do 14 października.

Natomiast produkcja seryjna rozpocznie się w listopadzie, a sprzedaż w styczniu 2013 roku. Po wersji liftback w II połowie 2014 roku pojawi się wersja kombi (SK372), a w 2015 roku również Octavia Scout ze zwiększonym prześwitem.

 

 

Škoda Octavia III będzie trzecim modelem w koncernie Volkswagen, który otrzyma nową platformę modularną MQB. Pierwsze będzie Audi A3, którego premiera odbędzie się podczas salonu samochodowego w Genewie (marzec 2012), a drugim Volkswagen Golf VII przygotowywany do wielkiego otwarcia w Paryżu (wrzesień 2012).

Nowa platforma MQB stwarza większe możliwości manewrów konstrukcyjnych niż dotychczasowa PQ35. Dzięki temu nowa Škoda Octavia III będzie mogła mieć o 100 mm większy rozstaw osi.

Wraz z nową platformą MQB niemiecki koncern Volkswagen wprowadzi do produkcji nowe modularne silniki MOB (benzyna) i MDB (diesel). Wiadomo już, że użytkownicy otrzymają do dyspozycji nowe szesnastozaworowe silniki 1.2 TSI o mocy 63 kW i 77 kW, 1.4 TSI o mocy od 90 do 110 kW oraz nowa generację turbodiesli o pojemności skokowej 1.6 l i 2.0 l TDI. Ciekawostką jest fakt, iż nowe czterocylindrowe silniki benzynowe będą miały aluminiowy blok oraz możliwość wyłączenia podczas pracy dwóch cylindrów.

 

 

Wiadomo także, że nowa Škoda Octavia III otrzyma napęd hybrydowy z silnikiem benzynowym 1.4 TSI o mocy 110 kW i elektrycznym o mocy 20 kW. W ofercie znajdzie się także wersja na gaz ziemny CNG – 1.4 TSI EcoFuel o mocy 81 kW.

Fani marki czekać więc będą z niecierpliwością na jesienne targi motoryzacyjne… Oczywiście o cenach trudno jeszcze mówić.