ROZSTANIA: JERZY DOBRZAŃSKI NIE ŻYJE

Dobrzański_Super

26 sierpnia w wieku 90 lat zmarł w Krakowie Jerzy Dobrzański, nestor polskich rajdowców. Urodził się 11 czerwca 1923 r. w Krakowie. Przed wojną grał w tenisa i piłkę nożną (był bramkarzem Juvenii Kraków).

Jako 19-latek został zaaresztowany przez gestapo i aż do końca wojny był więziony w niemieckich obozach koncentracyjnych.


Zobacz także:
RAJDY


W 1946 r. na motocyklach Rudge i BMW zaczął startować w rajdach i wyścigach. Od 1954 r. uczestniczył w rajdach samochodowych. W latach 1960-1966 był trzykrotnie Mistrzem Polski, dwukrotnie zdobył wicemistrzostwo. Brał udział w najsłynniejszych wówczas rajdach świata, w tej liczbie Akropolis, Adriatyku, Alpenfahrt, Genewskim, Gran Premio Argentina, Londyn- Sahara- Monachium, Lyon- Stuttgart, Monte Carlo, Pneumant, Press on Regardless, Rideau Lakes, Tour d’Europe. Był członkiem zespołu, który w czerwcu 1973 r. ustanowił Polskim Fiatem 125p trzy światowe rekordy prędkości.

Z zawodu inżynier mechanik, po wojnie prowadził firmy przewozowe. Jako rzemieślnik wytwarzał elementy kooperacyjne dla żerańskiej FSO. Prowadził stację obsługi, autoryzowaną przez BMW, Forda i Opla. W 1991 r. powołał do życia pierwszy w Krakowie profesjonalny salon samochodowy marek BMW i Opel. Założona przez niego spółka Euromarket ma obecnie autoryzację BMW, Chevroleta, Mini i Opla.

Jerzy Dobrzański w 1973 r. został odznaczony Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. W 1975 r. został Zasłużonym Mistrzem Sportu. Polski Związek Motorowy nadał mu brązową, srebrną i złotą Odznakę Honorową. Był laureatem Złotej Odznaki za pracę społeczną na rzecz Krakowa. W 2008 r. za wspomnieniową książkę „Pod skrzydłami Opatrzności. Rajd przez życie” otrzymał nagrodę Złotego Koła w konkursie Polskiego Związku Motorowego (na zdjęciu).

Na początku lat 50. XX wieku wstąpił do Automobilklubu Krakowskiego. W latach 70. reprezentował także barwy Automobilklubu „Stomil” w Dębicy. W Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski uczestniczył do 1977 r. Do końca lat 90. z powodzeniem startował w Rajdach Żubrów.

Pożegnanie ś.p. Jerzego Dobrzańskiego odbędzie się w piątek 30 sierpnia o 11:40 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Cześć Jego pamięci!

Grzegorz Chmielewski