NOWA STACJA TANKOWANIA POZWALA NA UŻYWANIE WÓZKÓW NA WODÓR

SimpleFuel_1

Toyota zainstalowała w fabryce Motomachi w Toyota City urządzenie do produkcji i tankowania wodoru SimpleFuel. Jest ono zasilane energią z zamontowanych na zakładzie paneli fotowoltaicznych.

To połączenie sprawia, że produkcja wodoru odbywa się bez emisji CO2 czy szkodliwych substancji, a jedynym produktem ubocznym jest tlen. Kompaktowa stacja może zatankować ośmiu wózków widłowych dziennie.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

ECO


 

Stacja SimpleFuel w fabryce Motomachi składa się z alkalicznego elektrolizera wody produkującego wodór, kompresora do sprężania gazu, butli do jego przechowywania oraz instalacji do tankowania pojazdów zasilanych wodorem. Dziennie produkuje do 8,8 kg (99 m3) wodoru, co wystarcza na zatankowanie 8 wózków widłowych pracujących w fabryce. Urządzenie może magazynować 72,18 m3 tego gazu i tankować go pod ciśnieniem 35 MPa.

Kompaktowe wymiary sprawiają, że można je instalować nawet w niewielkich pomieszczeniach. Połączenie wodorowych wózków widłowych i urządzeń w rodzaju SimpleFuel to bardzo dobry sposób na redukcję emisji w zakładach produkcyjnych, sklepach czy magazynach.

SimpleFuel został opracowany i jest produkowany przez IVYS Energy Solutions oraz PDC Machines w Stanach Zjednoczonych. Sprzedażą urządzenia w Japonii zajmuje się firma Tokyo Boeki Mechanics Ltd.

Pierwsza stacja tankowania wodoru w fabryce Motomachi została uruchomiona w marcu 2018 roku w związku z rosnącą liczbą pracujących w tym zakładzie wózków widłowych na ogniwa paliwowe, które teraz można tankować na miejscu. Dzięki wsparciu instalacji SimpleFuel Toyota może zwiększyć wykorzystanie wodoru w fabryce Motomachi, redukując emisję CO2 zakładu. Nowa inwestycja to jednocześnie zwiększenie akumulacji nowych technologii w cieszącej się wysoką renomą, najstarszej fabryce samochodów Toyoty.

Od ogłoszenia długofalowego planu Toyota Environmental Challenge 2050 w 2015 roku Toyota rozwija i wdraża kolejne technologie wykorzystujące wodór jako nośnik energii. Jest to element realizacji celu Plant Zero CO2 Emissions Challenge, który zakłada całkowitą eliminację emisji CO2 w zakładach produkcyjnych firmy.

Zastępowanie spalinowych wózków widłowych wodorowymi w fabryce Motomachi rozpoczęło się w 2017 roku. Wówczas do zakładu trafiły pierwsze dwa takie bezemisyjne pojazdy, a w 2018 roku kolejne 20. W tym roku obok stacji SimpleFuel zakład ten otrzyma dodatkowe 50 wózków na ogniwa paliwowe.

Toyota wspólnie z Aichi Low-Carbon Hydrogen Supply Chain Promotion Association i władzami prefektury Aichi zajmuje się promocją nisko- emisyjnego łańcucha dostaw, opartego na technologiach wodorowych i energii z odnawialnych źródeł energii. Program wykorzystania wodoru w fabryce Motomachi otrzymał certyfikat Low Carbon Hydrogen Certification System prefektury Aichi.