FORD: OFF-ROADOWE ROZWIĄZANIA W BRONCO BADLANDS

Ford Bronco został wyposażony przez konstruktorów w wiele przemyślanych rozwiązań technologicznych, które pozwalają poruszać się w trudnym terenie.

Auto ma solidny układ napędowy 4×4 – stały układ napędu na wszystkie koła z elektromechaniczną skrzynią rozdzielczą, a także duże kąty natarcia i zejścia, dzięki czemu doskonale radzi sobie ze stromymi podjazdami i nieoczekiwanymi przygodami w terenie.


Zobacz relacje:

CUPRA: KTÓRY PAKIET OŚWIETLENIA W MODELU LEON WYBRAĆ?
 

ROZMAITOŚCI


 

W odmianie Badlands prześwit samochodu to 261 mm, a głębokość brodzenia to 800 mm. Wlot powietrza do silnika został zamontowany wysoko, a kanał doprowadzający powietrze tworzy wraz z maską samochodu szczelną konstrukcję. Dodatkowo całość została wyposażona w specjalny mechanizm, który zapobiega dostaniu się wody do turbosprężarki. Zasada jego działania jest prosta – woda swoim ciężarem uruchamia zapadnię, która odprowadza ciecz na zewnątrz pojazdu.

Ford Bronco został zaprojektowany tak, aby ułatwić czyszczenie go z np. błota. Na podłodze można znaleźć gumowe maty, które kryją korki spustowe – dzięki temu można zmyć nieczystości za pomocą zwykłego węża ogrodowego. Takie rozwiązanie można znaleźć również przy ładowarce indukcyjnej – niewielki odpływ pozwala wydostać się wodzie.

Fotele zostały wykonane z materiału odpornego na pleśń, a wszystkie przełączniki i powierzchnie wewnątrz kabiny są maksymalnie uszczelnione, odporne na warunki atmosferyczne i łatwe w czyszczeniu. Rozwiązania, które zabezpieczają samochód przez błotem i wodą widać nawet w systemie demontażu drzwi. Wtyczki, które odłącza się przy tej operacji mają wodoodporną konstrukcję, która zabezpiecza instalacje elektryczną przed zabrudzeniem.

Nowy Ford Bronco został wyposażony w inteligentny napęd 4×4, który nieustannie reguluje moc przekazywaną na przednie koła, zapewniając tym samym odpowiedni moment obrotowy i kontrolę toru jazdy w każdym terenie. Aby bezproblemowo pokonywać przeszkody konstruktorzy wyposażyli podwozie auta w stalowe płyty, które chronią newralgiczne elementy – takie jak skrzynia biegów, zbiornik paliwa czy silnik – przez dewastacją.

Dodatkowym elementem w wersji Badlands ułatwiającym poruszanie się w terenie są stalowe nakładki na progi – umożliwiają one „ślizganie” się po skałach i chronią nadwozie przez zniszczeniem.

Na liście rozwiązań, które przydają się w terenowej przygodzie znaleźć można także taktycznie rozmieszczone uchwyty – zostały one umiejscowione w okolicach konsoli środkowej oraz po lewej i prawej stronie deski rozdzielczej. Fotele zostały uzbrojone w system paneli Molle, który ułatwia bezpieczne przewożenie np. latarki czy butelek z wodą.

Warto również wspomnieć o panelu dodatkowych przełączników. Forda Bronco można wyposażyć w dodatkowe akcesoria – takie jak światła, szperacze czy wyciągarkę. Konstruktorzy nowego Bronco zadbali o to, aby montaż był jak najłatwiejszy, dlatego w samochodzie znajduje się instalacja elektryczna – przewody poprowadzone są od wspomnianych przełączników we wszystkie miejsca, w których można zamontować dodatkowe wyposażenie.