W bieżącym roku Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę „Wykonywania przez gminy obowiązku dowożenia dzieci i uczniów do przedszkoli i szkół”. Wyniki nie są optymistyczne.
Za odpowiednie, zgodne z przepisami działania transportowe odpowiadają gminy. To właśnie na nie spada obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa podróżującym do szkół i przedszkoli dzieciom.
Zobacz także:
Według raportu NIK, w co trzeciej kontrolowanej gminie stan techniczny autobusów, którymi dowożono dzieci i uczniów, nie spełniał określonych przepisami wymagań. W skrajnych przypadkach stwarzał realne zagrożenie dla zdrowia i życia pasażerów. Niesprawne autobusy stanowiły także zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
Autobusy szkolne muszę spełnić szereg wymagań tak, by podróżujące nimi dzieci mogły bezpiecznie dotrzeć do celu. Przede wszystkim powinny być odpowiednio oznaczone tablicami „Autobus szkolny” z przodu i z tyłu pojazdu, również z przodu i z tyłu pojazdu powinna być umieszczona tablica „STOP” oraz kwadratowa tablica barwy żółtej z symbolem dzieci w kolorze czarnym.
Autobus szkolny powinien jeszcze między innymi być wyposażony w sygnał akustyczny ostrzegający na zewnątrz o cofaniu pojazdu oraz w urządzenie zapobiegające przed ruszeniem pojazdu z otwartymi drzwiami. Miejsce kierowcy nie powinno znajdować się w kabinie wydzielonej z przestrzeni pasażerskiej. Ze swojego miejsca kierowca powinien móc sterować drzwiami, otwierać je i zamykać, a każde ich otwarcie powinno być sygnalizowane sygnałem akustycznym.
Siedzenia podróżujących powinny być skierowane do przodu i wyposażone w pasy bezpieczeństwa, a siedzenia skrajne dodatkowo muszą być zabezpieczone przed przemieszczeniem się w bok.
– Każdy autobus szkolny oprócz wymagań specjalnych musi spełniać podstawowe wymagania techniczne, wśród których są między innymi: aktualne badanie techniczne, wyjścia awaryjne, gaśnica i apteczka – tłumaczy instruktor Škoda Auto Szkoły, Radosław Jaskulski.
Bezpieczny autobus szkolny to nie tylko odpowiednio przygotowany pojazd, ale świadomy swojej funkcji, przygotowany kierowca. Po stronie kierowcy jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, unikanie niebezpiecznych manewrów, dostosowywanie prędkości do panujących warunków. Kierowca podczas jazdy nie może używać telefonu, spożywać posiłków czy też palić papierosów. Kierowca zawsze przed otwarciem drzwi autobusu powinien upewnić się czy wysiadanie lub wsiadanie nie spowodują zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia.
Zdiagnozowane przez Najwyższą Izbę Kontroli problemy dotyczą zarówno stanu technicznego pojazdów, jak i zachowania kierowców. Autobusy nie były wyposażone w tak ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa przewożonych dzieci urządzenia, jak sygnał dźwiękowy otwieranych drzwi i sygnał akustyczny przy cofaniu, odpowiednie fotele i zabezpieczające dzieci pasy bezpieczeństwa. Przeprowadzone przez Inspekcję Transportu Drogowego badania doprowadziły do zabrania aż 20 proc. dowodów rejestracyjnych skontrolowanych autobusów.
Dodatkowo wyniki badań niepokoją poziomem nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. Kierowcy zatrzymują się po niewłaściwej stronie jezdni, w miejscach nieprzystosowanych, a czasami nawet niedozwolonych. Podczas kontroli okazało się, że miejsca, w których dzieci wsiadały i wysiadały, były nieprawidłowo oznaczone.
Przedstawione powyżej wyniki badań pokazują, że rzeczywistość odbiega mocno od oczekiwań i przepisów. Autobusy szkolne to pojazdy pod specjalnym nadzorem i tak je powinniśmy traktować. Musimy wykazywać się szczególną troską o ich stan, a także o odpowiednie przygotowanie kierujących. Celem jest bezwzględne bezpieczeństwo najmłodszych.
Fot.: gitd.gov.pl





![VOLVO: POLSKA PREMIERA NOWEGO EX60 I EX60 CROSS COUNTRY W Warszawie odbyła się polska premiera nowych modeli Volvo EX60 oraz Volvo […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Volvo-EX60-I-EX60-Cross-Country-65x65.jpg)
![CHANGAN: NOWA MARKA Z CHIN WCHODZI DO POLSKI Z GAMĄ SUV-ÓW Chiński koncern Changan oficjalnie rozpoczął działalność na polskim rynku. Podczas premiery w […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Changan-65x65.jpg)
![PEKIN 2026: LEPAS L4 EV ZAPOWIADA GLOBALNĄ STRATEGIĘ MARKI Marka LEPAS zapowiada premierę modelu L4 EV podczas targów Auto China 2026 […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Lepas-65x65.jpg)
![PEKIN 2026: HYUNDAI IONIQ V I NOWA STRATEGIA DLA RYNKU CHIŃSKIEGO Hyundai Motor potwierdza swoje długoterminowe zaangażowanie w Chinach, prezentując model IONIQ V […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Pekin-2026-Hyundai-65x65.jpg)
![LANCIA: TROFEO LANCIA POWRACA W 2026 ROKU Z NOWĄ KATEGORIĄ RALLY6 Trofeo Lancia wróci na odcinki specjalne w sezonie 2026, kontynuując oficjalny powrót […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Trofeo-Lancia-65x65.jpg)
![LANCIA: POWRÓT DO WRC PODCZAS RALLYE MONTE-CARLO 2026 Lancia oficjalnie wraca do Rajdowych Mistrzostw Świata, debiutując w klasie WRC2 podczas […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Lancia-Ypsilon-Rally2-HF-Integrale-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN: POWRÓT NA NÜRBURGRING Z GOLFEM R 24H Volkswagen R potwierdził udział w 24-godzinnym wyścigu Nürburgring w 2027 roku. Projekt […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Volkswagen-Golf-R-24H-65x65.jpg)
![WEC: OSTATNI TEST PEUGEOTA 9X8 PRZED 24H LE MANS NA TORZE SPA Team Peugeot TotalEnergies przygotowuje się do kluczowego etapu sezonu FIA WEC. Wyścig […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/WEC-Peugeot-TotalEnergies-SPA-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: SHELL I SCUDERIA FERRARI NADAL CHCĄ WYGRYWAĆ Shell i Scuderia Ferrari przedłużają partnerstwo. Ma ono zaowocować opracowaniem lepszych produktów, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/Shell-Ferrari1-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: OFICJALNE AUTA MERCEDESA Z NOWYM DESIGNEM Mercedes- AMG Official Safety Car to oficjalny samochód bezpieczeństwa, który obok samochodu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/mercedes-f1-safety1-65x65.jpg)
![MITSUBISHI: PAJERO ŚWIĘTUJE 44. URODZINY 7 maja Mitsubishi Motors obchodziło 44. rocznicę debiutu modelu Pajero na rynku […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Mitsubishi-Pajero-65x65.jpg)
![CITROEN: 50 LAT 2CV SPOT – PIERWSZEJ LIMITOWANEJ SERII MARKI Citroen świętuje 50-lecie modelu 2CV Spot, pierwszej edycji limitowanej w historii marki. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Citroen-2-CV-Spot-65x65.jpg)
![MAZDA: MAJÓWKA W STYLU SLOW ROAD BEZ PLANOWANIA I REZERWACJI Mazda zachęca do spontanicznych podróży samochodowych po Polsce w ramach projektu Slow […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Slow-Road-by-Mazda-65x65.jpg)
![MAZDA: ODKRYWAJ PARKI DINOZAURÓW W POLSCE W RYTMIE SLOW Jesień to idealny czas, by zwolnić tempo, odłożyć telefony i wspólnie wyruszyć […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Mazda-Slow-Road-65x65.jpg)
![YAMAHA: TRACER 7 i TRACER 7 GT NA ROK 2026 ZE SKRZYNIĄ BIEGÓW Y-AMT Modele TRACER 7 i TRACER 7 GT marki Yamaha zawsze oferowały połączenie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Yamaha-TRACER-7-65x65.jpg)
![YAMAHA: PROMOCJA NA WYBRANE MOTOCYKLE I SKUTERY DO KOŃCA STYCZNIA To już ostatnie okazje Yamahy. Popularne modele można znaleźć w niższych cenach […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Yamaha-promocja-65x65.jpg)
![BRACIA SZKOPEK INACZEJ NIŻ BRACIA KLICZKO ALE PO SWÓJ SUKCES Mistrzowie świata w boksie, Władymir i Witalij Kliczko obiecali kiedyś swojej mamie, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/05/szkoepk-naszym3-65x65.jpg)
![SMUTNY OKRES CZYLI NIGDY O WAS NIE ZAPOMNIMY Styczeń jest bardzo smutnym miesiącem dla polskich fanów rajdów samochodowych. I nie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/01/odeszli1-65x65.jpg)
![TOYOTA: CHARGING NETWORK Z NIŻSZYMI CENAMI I NOWYMI PARTNERAMI W EUROPIE Toyota obniża ceny w swojej sieci ładowania i rozszerza listę partnerów. Zmiany […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Toyota-Charging-Network_01-65x65.jpg)
![SKODA: NOWA FABRYKA BATERII W MLADÁ BOLESLAV – 335 TYS. SYSTEMÓW ROCZNIE Skoda otworzyła nową halę montażu systemów akumulatorowych w zakładzie w Mladá Boleslav, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Skoda-produkcja-akumulatorow-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN GROUP: EUROPEJSKI PROJEKT POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH Grupa Volkswagen rozpoczyna europejski projekt, którego celem jest dalsza poprawa bezpieczeństwa ruchu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Volkswagen-Group-65x65.jpg)
![SKODA: PROGRAM „PRAWO DO JAZDY” DLA KIEROWCÓW WRACAJĄCYCH ZA KIEROWNICĘ Najpierw spokój, potem jazda – Skoda pomaga wrócić za kierownicę Powrót do […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/Skoda-Prawo-Do-Jazdy-65x65.jpg)
![CAMPER CARAVAN SHOW 2026: TOYOTA PROACE MAX TANUKI PRZEDPREMIEROWO W WARSZAWIE Toyota prezentuje przedpremierowo kampera PROACE MAX Tanuki podczas targów Camper Caravan Show […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Toyota-PROACE-MAX-Tanuki-65x65.jpg)
![CV SHOW 2026: DELIVAN DEBIUTUJE W EUROPIE I PREZENTUJE NOWĄ STRATEGIĘ FSCV DELIVAN debiutuje globalnie podczas Commercial Vehicle Show, prezentując nową generację pojazdów dostawczych. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/CV-Show-DELIVAN-65x65.jpg)
![GOODYEAR: NOWA GENERACJA OPON CAŁOROCZNYCH VECTOR ALL SEASON 4 Goodyear wprowadza nową generację opony całorocznej, rozwijając segment w przeddzień jego 50-lecia. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Goodyear-Vector-All-Season-4-65x65.jpg)
![CONTINENTAL: PODWÓJNE WYRÓŻNIENIE NA TIRE TECHNOLOGY AWARDS 2026 Continental po raz kolejny zdobywa tytuł „Producenta opon roku” w konkursie Tire […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Continental-Tire-Manufacturer-of-the-Yea-65x65.jpg)
![TOTALENERGIES: CZY OLEJ SILNIKOWY MUSI BYĆ ZAWSZE TEJ SAMEJ MARKI? Jak podkreśla Adam Klimek, ambasador marki TotalEnergies, to jeden z najczęściej powielanych […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/TotalEnergies-65x65.jpg)
![ALPINE: SYSTEM TELEMETRICS W A390 JAKO CYFROWY TRENER KIEROWCY System Alpine Telemetrics w modelu A390 wykracza poza funkcję klasycznych wskaźników, oferując […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Alpine-Telemetrics-65x65.jpg)
![SKODA: HYBRYDY PLUG-IN ZACHOWAJĄ LIMIT 150 TYS. ZŁ Nowe limity amortyzacji od 2026 roku. Niskoemisyjne modele Skody dostępne w preferencyjnym […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Skoda-amortyzacja-podatki-65x65.jpg)
![MAZDA: NSA ODRZUCA SKARGĘ KIS – HYBRYDY Z TAŃSZĄ AKCYZĄ Mazda Motor Poland wygrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawę dotyczącą obniżonej akcyzy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Mazda-NSA-65x65.jpg)
![SAMOCHÓD SPROWADZONY Z USA – CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ? O używanych samochodach sprowadzanych w ramach prywatnego importu do Polski z USA […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/02/carVertical-auto-z-USA-65x65.jpg)
![OPEL: PREMIERA SPORTOWYCH MODELI ASTRA GSe I ASTRA SPORTS TOURER GSe Sportowa przyszłość Opla jest elektryczna: hybrydy plug‑in Astra GSe i Astra Sports […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2023/02/Opel-Astra-GSe-i-Astra-Sports-Tourer-GSe-65x65.jpg)
![TEST: CHERY TIGGO 8 – PRZESTRONNY RODZINNY SUV, KTÓRY NIE NADWYRĘŻY PORTFELA Testowaliśmy Chery TIGGO 8 aby sprawdzić, jak duży SUV nowej na polskim […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Chery-TIGGO-8-65x65.jpg)
![TEST: JEEP AVENGER CZYLI MAŁY AMERYKANIN W EUROPEJSKIM WYDANIU Jeep Avenger przebojem wszedł na Europejskie rynki. W październiku łączna sprzedaż przekroczyła […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Jeep-Avenger-test-65x65.jpg)
