FIAT: PRODUKCJA DWÓCH NOWYCH AUT W MELFI

Prezes John Elkann i dyrektor generalny Sergio Marchionne, w obecności premiera Włoch Mario Monti, poinformowali o planach produkcji nowego modelu marki Jeep i marki Fiat już z początkiem 2014 roku.

W efekcie programu inwestycyjnego wartości ponad miliarda euro, zakład Fiata w Melfi stanie się jedną z najnowocześniejszych fabryk samochodowych na świecie, wyposażoną w najbardziej zaawansowane technologie i zarządzaną w zgodności ze standardami World Class Manufacturing (Produkcji Klasy Światowej). Prace przygotowawcze, zmierzające do uruchomienia produkcji dwóch nowych modeli są już w toku.

Należą do nich modyfikacje istniejących procesów produkcji w celu zastosowania nowej, modularnej platformy Small Wide – jednej z trzech podstawowych platform Fiata i Chryslera, którą można łatwo zaadaptować także na potrzeby produkcji samochodów większych wymiarowo. Platforma Small Wide została skonfigurowana dla produktu odpowiadającego oficjalnym przepisom w USA, co oznacza, że samochody wytwarzane w zakładzie Melfi będą mogły być eksportowane bez żadnych dalszych modyfikacji.

Pierwszym z dwóch nowych modeli będzie samochód użytkowy Jeep, zwiastujący wejście tej marki do nowego segmentu rynkowego. Melfi będzie jedyną fabryką wytwarzającą ten samochód. Produkowany też będzie Fiat 500X – najmłodszy członek rodziny „pięćsetki”, większy, bardziej obszerny i o większych możliwościach użytkowych niż Fiat 500L wprowadzony na rynki 3 miesiące temu.

Po zakończeniu prac modernizacyjnych zakład Melfi zyska dostateczną elastyczność produkcji, aby wytwarzać nawet cztery różne modele pojazdów na jednej linii montażowej. Planowane inwestycje obejmują unowocześnienie wszystkich wydziałów fabryki, w tym uruchomienie nowej tłoczni blach z wyposażeniem metrologicznym, nowej spawalni wraz z 500 robotami zgrzewającymi oraz wdrożenie najnowszych technologii w lakierni nadwozi.

Łączna wydajność zakładu Melfi w czasie trzech zmian roboczych wynosić będzie 1600 pojazdów dziennie.