FORMUŁA E: RENAULT e.DAMS PO RAZ KOLEJNY MISTRZEM

renault_fe-1

Renault dominuje w stworzonych trzy lata temu mistrzostwach świata FIA Formuły E. Team Renault e.dams po raz trzeci okazał się najlepszy w coraz bardziej prestiżowych rozgrywkach.

Zespół już w pierwszym sezonie mistrzostw zwyciężył w kategorii zespołowej i powtórzył ten wyczyn w następnym roku. Trzeci tytuł zdobyty podczas ostatniego wyścigu sezonu w Montrealu potwierdza jego dominującą pozycję w tej dyscyplinie.

W pierwszym sezonie Sébastienowi Buemiemu zabrakło zaledwie jednego punktu do zdobycia tytułu mistrza świata kierowców. Udało mu się to w 2016 roku podczas emocjonującego finału mistrzostw w Londynie. W tym roku Renault e.dams wygrał sześć z dwunastu wyścigów (ustanawiając rekord) i zdobywając punkty w każdym starcie.

renault_fe-2

Już w inauguracyjnym wyścigu w Hong Kongu Sébastien uplasował się na czele stawki. Wyścigi w Marrakeszu i Buenos Aires przyniosły kolejne sukcesy. Renault e.dams i jego szwajcarski kierowca zdobyli kolejne laury w Monako, gdzie Buemi wywalczył po raz pierwszy w tym sezonie pole position i przez cały wyścig był niekwestionowanym liderem.

W kolejnym tygodniu Buemi, prowadzący w klasyfikacji, podczas drugiego wyścigu w Berlinie, a szóstego z ośmiu w sezonie, dodał kolejne zwycięstwo. Nico Prost również przyczynił się do zdobycia tytułu w klasyfikacji zespołowej gromadząc cenne punkty podczas każdego wyścigu. Był jedynym kierowcą, któremu udał się taki wyczyn.

renault_fe-3

Podczas finałów w Montrealu trwał zacięty wyścig o tytuł mistrza. Przed ostatnim wyścigiem jedynie 18 punktów dzieliło Sébastiena Buemiego od jego rywala Lucasa Di Grassiego. W sobotę zespół przeżył czarną serię przez wypadek podczas jazd treningowych i wieczorną dyskwalifikację. Pech nie opuścił zespołu również w niedzielę. Był to trudny wyścig dla obu kierowców.

Renault jest europejskim liderem i pionierem w segmencie samochodów elektrycznych. Od 2013 roku marka jest oficjalnym partnerem technicznym Formuły E – nowych mistrzostw świata samochodów elektrycznych. Przed rozpoczęciem pierwszego sezonu we wrześniu 2014 roku w Pekinie, Renault zostało głównym sponsorem stajni e.dams należącej do Alaina Prosta i Jeana- Paula Driota.

renault_fe-4

W ramach współpracy Renault zaangażowało się w tę nową, niezwykle innowacyjną dyscyplinę z zamiarem wykorzystania swojego doświadczenia zarówno w zakresie wyścigów samochodowych jak i samochodów z napędem elektrycznym. Udział i sukcesy odnoszone w tych wyścigach bez wątpienia przyczyniają się do rozwoju oferty samochodów elektrycznych marki.

Podczas tegorocznego salonu w Genewie Renault zaprezentowało samochód studyjny ZOÉ e-sport concept. Jest to wzmocniona wersja flagowego modelu marki, w której wykorzystano liczne technologie stosowane w Formule E.

Mistrzostwa Formuły E są innowacyjne poprzez przyjęty format bliskiej współpracy z fanami i publicznością oraz organizację zawodów w ścisłych centrach największych metropolii.

renault_fe-5

W rozgrywkach startują najwięksi konstruktorzy, a zawody stały się liczącą się kategorią w świecie sportów samochodowych. Udział w piątym i szóstym sezonie innych konstruktorów, takich jak Porsche czy Mercedes, potwierdza, jak ogromne może być znaczenie tej dyscypliny sportu w przyszłości.

Chcąc wywalczyć po raz trzeci tytuł mistrza, zespół Renault e.dams zgromadził w sumie 268 punktów. Sébastien zdobył łącznie 157 punktów i odniósł sześć zwycięstw, natomiast Nico 92 punkty.