HYUNDAI: MODELE KONA ELECTRIC PRACOWAĆ BĘDĄ W KRAKOWIE

hyundai_kona_el1

Modele Hyundai Kona już wkrótce będą służyć instytucjom miejskim w Krakowie. To efekt wprowadzonej w życie w 2018 roku ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Łącznie “pracować” będzie 47 samochodów elektrycznych marki. Przekazania pierwszej transzy dokonał prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

ECO


 

W ramach grupy zakupowej, której liderem jest Krakowski Holding Komunalny (SAKHK S.A.) zeroemisyjne osobowe zostały pozyskane przez następujące jednostki: Urząd Miasta Krakowa, Straż Miejska Miasta Krakowa, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Zarząd Transportu Publicznego, Zarząd Budynków Komunalnych, Zarząd Zieleni Miejskiej, Zarząd Infrastruktury Sportowej, Zarząd Cmentarzy Komunalnych, Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr. 3, Zespół Placówek Resocjalizacyjno- Socjoterapeutycznych oraz spółki miejskie MPWiK S.A., MPEC S.A., MPK S.A., MI sp. z.o.o oraz KHK S.A. Ze względu na specyficzne, skomplikowane wymogi techniczne użytkowanych pojazdów poza grupą jest MPO Sp. z o.o.

hyundai_kona_el2

– Przekazuję w Państwa ręce kluczyki do 17 samochodów elektrycznych, którymi dzisiaj wyjedziecie na krakowskie ulice, i które będą pomagały w wypełnianiu waszych codziennych obowiązków. Do końca roku takich pojazdów będzie 47. Kraków jest pionierem walki ze smogiem. Mieszkańcy naszego miasta wymienili 45 000 pieców węglowych. Dbamy o flotę niskoemisyjną pojazdów komunikacji miejskiej – wszystkie jeżdżące po mieście autobusy spełniają co najmniej wysoką normę Euro 5. Zmiany w zakresie pojazdów osobowych zaczynamy od siebie – samochody zeroemisyjne sukcesywnie będą zastępować te spalinowe. Do końca roku 2024 będą stanowiły 30 procent floty Gminy Miejskiej Kraków – powiedział Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa.

Wybrane w przetargu pojazdy to Hyundai Kona Electric o zasięgu umożliwiającym przejechanie do 289 km na jednym ładowaniu, w usłudze wynajmu długoterminowego dostarczyła firma Arval Service Lease Polska.

hyundai_kona_el3

– Zdecydowaliśmy się na przyjęcie formuły najmu długoterminowego samochodów na 3 lata. Przyjęty okres jest optymalny ze względu na dynamiczne tempo rozwoju technologii napędów pojazdów elektrycznych oraz zwiększającej się stale oferty rynkowej. Poza wynajmem pojazdów, KHK S.A. w postępowaniu przetargowym wyłonił też dostawcę 39 wewnętrznych stacji ładowania dla jednostek wchodzących w skład grupy zakupowej. Warto dodać, że stacja ładowania na terenie Ekospalarni jest zasilana prądem wytworzonym przez ogniwa fotowoltaiczne. Prąd ten jest zatem w stu procentach czysty i ekologiczny – skomentował Tadeusz Trzmiel, Prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A.

– Rozwój elektrycznej floty samochodowej to przyszłość branży CFM. Sektor publiczny ma szansę znacząco się do niego przyczynić, m.in. ze względu na istniejące regulacje prawne. Cieszymy się, że Krakowski Holding Komunalny już teraz zdecydował się na elektryfikację floty, stając się przykładem proekologicznej postawy dla innych miast – dodał Grzegorz Szymański, Regional Manager of Central Europe w Arval.

hyundai_kona_el4

Hyundai Kona Electric to samochód wyposażony napęd elektryczny. Auto w wersji z akumulatorami zapewniającymi zwiększony zasięg, jest w stanie pokonać do 449 kilometrów (WLTP), dostarczając maksymalną moc 204 KM (150 kW). Dysponująca akumulatorami o pojemności 39,2 kWh, bazowa wersja ma zasięg do 289 kilometrów (WLTP) i silnik o mocy 136 KM (100 kW).

– Bardzo się cieszymy, że Krakowski Holding Komunalny SA w drodze przetargu wybrał samochody Kona Electric i jesteśmy pewni, że będą dobrze służyć instytucjom miejskim w Krakowie. Hyundai jest dzisiaj jednym z liderów mobilności przyszłości, a Kona Electric to ważny element ambitnej strategii Hyundai dotyczącej modeli ekologicznych. Zapotrzebowanie na tego typu samochody wciąż rośnie i marka stale rozszerza swoje portfolio samochodów ekologicznych, aby wyjść naprzeciw potrzebom Klientów dbających o niskoemisyjność aut w swoich flotach – powiedział Grzegorz Sokalski, Szef Działu Sprzedaży Korporacyjnej Hyundai Motor Poland.

Fot.: Hyundai (B. Świerzowski)