JAK PRZYGOTOWAĆ AUTO NA WIOSNĘ (KONKURS)

wymiana (1)

Słoneczna, ciepła pogoda kusi, by pożegnać zimę na dobre. Niska temperatura, śnieg, sól, wilgoć oraz jazda w trudnych warunkach drogowych – to wszystko wpłynąć mogło na stan naszego samochodu.

Podpowiadamy, jak odświeżyć auto i przygotować je do wiosennych podroży. Po przeczytaniu tekstu proponujemy wzięcie udziału w mini- konkursie, w którym nagrody (trzy zestawy kosmetyków Dunlop) ufundowała firma Oponeo.Pl S.A..


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Skrupulatne umycie samochodu to wstęp do naszych wiosennych prac. Najpierw należy dokładnie zmyć brud z karoserii, a po oczyszczeniu blach, odpowiednio je zakonserwować, by zapobiec korozji. To dobry moment także na to, by nawoskować karoserię i zadbać o ewentualne odsłonięte ubytki w lakierze. Choć zima nas w tym roku oszczędziła, nieraz przejeżdżaliśmy po drogach posypanych przez drogowców piaskiem lub solą. Po zimie mogą być one obecne w zakamarkach podwozia – to miejsce, któremu należy poświęcić szczególną uwagę podczas mycia samochodu po zimie.

Do zabiegów kosmetycznych, które uprzyjemnią naszą jazdę należeć będzie posprzątanie wnętrza samochodu, umycie szyb, kokpitu oraz impregnacja tapicerki przy pomocy odpowiednich środków kosmetycznych. Nie powinniśmy zapominać o gumowych uszczelkach w drzwiach – posmarowanie ich wazeliną techniczną lub jednym z dostępnych środków zapobiegnie ich wykruszeniu po zimie.

Zahamuj na czas

Sól drogowa, brud, jak również niskie temperatury i częste zużycie – wszystko to wpływa na poszczególne elementy układu hamowania. Wiosna to idealny moment, by zadbać o swoje bezpieczeństwo. W profesjonalnym serwisie należy sprawdzić działanie układu hamulcowego (w tym zmierzyć temperaturę wrzenia płynu hamulcowego) oraz systemu ESP/ABS. Mechanik może też sprawdzić stan amortyzatorów i układu zawieszenia – zimowe dziury wystawiły je na ryzyko poważnych uszkodzeń.

Sprawdź płyny

Płyny i oleje także mogły odczuć zimową pogodę. Jeśli nie stosujemy tych całorocznych, warto udać się do serwisu, by wymienić je na sezonowe, uzupełnić płyn w układzie chłodzenia, płyn hamulcowy, olej silnikowy oraz sprawdzić poziom oleju w układzie wspomagania. Również płyn do spryskiwaczy warto wymienić na letni – jest on nie tylko tańszy od zimowego, ale również lepiej sprawdza się przy wysokich temperaturach.

wymiana (2)

Wymień opony

– Przy wyższych temperaturach zimowe opony szybciej się nagrzewają i tracą swoje właściwości. Użytkowanie takich opon w czasie wiosennej aury przyspiesza ich zużycie, obniża przyczepność, wydłuża drogę hamowania oraz zwiększa spalanie. Powinniśmy pamiętać, że opony zimowe są droższe w zakupie niż letnie – szkoda je więc eksploatować. Wymianę opon na letnie najlepiej zaplanować, gdy średnia temperatura dobowa utrzymuje się na poziomie minimum 7 stopni Celsjusza – mówi Szymon Krupa, Asystent Kierownika Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl.

Zadbaj o ciśnienie

Upewnij się czy wszystkie koła – także zapasowe – są dobrze wyważone i napompowane.

– Odpowiednie ciśnienie w oponie zmniejsza zużycie bieżnika oraz paliwa, jest to więc sprawa, o którą warto zadbać. Zalecane wartości ciśnień znaleźć można w na słupku bocznym, po wewnętrznej stronie drzwi, na wlewie paliwa oraz instrukcji obsługi pojazdu – wyjaśnia Szymon Krupa z Oponeo.pl.

Bądź widoczny

Samodzielnie możesz sprawdzić, czy sprawne są wszystkie żarówki. Zadbaj o lampy przednie: drogowe, mijania, postojowe, światła tylne, kierunkowskazy, światła stopu oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Podczas wymiany żarówek (samodzielnie lub w serwisie – wszystko zależy od dostępu do żarówki w konkretnym modelu auta) warto sprawdzić ustawienie świateł.

Wymień wycieraczki

Jeśli nieraz zdarzyło Ci się odśnieżać szyby przy pomocy wycieraczek, mogły one zostać uszkodzone, a co za tym idzie, nie będą one dokładnie zbierały wody. Pióra wycieraczek warto wymienić po zimowym sezonie, gdyż odpowiednia widoczność jest niezwykle ważna dla zachowania bezpieczeństwa na drodze.

Zapewnij dobry klimat

Jesienią i zimą filtr kabinowy był szczególnie narażony jest na działanie wilgoci. Łatwo mógł się stać miejscem rozwoju grzybów i pleśni. Jego wymiana o tej porze roku usprawni działanie układu wentylacyjnego. Warto też przyjrzeć się klimatyzacji – prawidłowo działająca zarówno chłodzi jak i oczyszcza powietrze, poprawiając komfort jazdy i dbając o zdrowie pasażerów. Konieczne może być jej odgrzybienie.

Właściwie przygotowany do letniego sezonu samochód sprawi, że ominą nas nieprzyjemne niespodzianki. Tak przygotowani do wiosny zwiększymy swoje bezpieczeństwo na drodze, a także zadbamy o poszczególne elementy samochodu, zdecydowanie przedłużając ich żywotność.

KONKURS

Wśród osób, które w dniu dzisiejszym prześlą prawidłową odpowiedź na pytanie: kiedy powinno wymienić się opony z zimowych na letnie? – rozlosujemy trzy zestawy kosmetyków Dunlop, ufundowane przez firmę Oponeo.Pl S.A. Odpowiedź należny kierować na adres konkurs@newsauto.pl.