RAJD MAROKA 2019: SONIK AWANSOWAŁ – JEST DRUGI (3. ETAP)

rmaroka-3-1

Rafał Sonik został po trzech etapach wiceliderem Rajdu Maroka, rundy Pucharu Świata FIM i FIA. Na prowadzeniu pozostał Ignacio Casale.

Na liczącym niemal 300 kilometrów odcinku specjalnym Chilijczyk był szybszy od Polaka o zaledwie 24 sekundy.


Zobacz także:

SPORT


 

Poniedziałkowy poranek na Rajdzie Maroka dla wszystkich zawodników był bardzo znaczący. Po raz pierwszy w historii, organizator rozdał rajdowcom roadbooki zaledwie 15 minut przed startem. Oznaczało to, że nie mieli okazji zapoznać się, czy oswoić z czekającą ich trasą. Musieli nawigować, patrząc na wskazówki po raz pierwszy i być podwójnie czujnym.

rmaroka-3-2

– Miałem dzisiaj dobre czucie roadbooka, więc byłem bardzo zadowolony z takiego rozwiązania. Widać, że przygotowywała go inna osoba niż wczoraj, bo był dużo lepiej opisany i nie brakowało mi żadnych istotnych informacji. Nawigacja była oczywiście wyzwaniem, ale dającym satysfakcję, a nie powodującym frustrację – komentował na mecie w Erfudzie Rafał Sonik.

Zwycięzca Pucharu Świata wyjechał na trasę trzeciego etapu, trzy minuty po Ignacio Casale. Polak i Chilijczyk kilkakrotnie spotykali się na pustyni. Ostatecznie ten drugi zameldował się na mecie z lepszym o 24 sekundy czasem.

– Wczorajszy dzień, pod znakiem awarii urządzenia GPS, można uznać za dzień stracony. Nie było mowy o rywalizacji. To była walka o zaliczenie wszystkich waypointów. Dziś już tych problemów nie miałem i mogłem złapać trochę tempa na marokańskich szutrach. Jak widać, nie dzieli nas z Ignacio wiele. W takim układzie, o tym kto wygrywa decydują szczegóły – powiedział krakowianin, podsumowując rywalizację, która jest tylko zapowiedzią pojedynku tych dwóch rajdowców podczas nadchodzącego Rajdu Dakar.

rmaroka-3-3

Etap padł łupem Francuza Axela Dutrie, który z powodu nieukończenia drugiego etapu nie ma już szans na końcowe zwycięstwo. Rafał Sonik dzięki pewnej i bezbłędnej jeździe, przeskoczył w klasyfikacji czwartego zawodnika ostatniego Rajdu Dakar, Alexandra Giroud.

– Od mety dzielą nas dwa dni ścigania. Dwa dni do zakończenia sezonu. Najważniejsze, to dojechać do Fezu – podkreślił tonując optymistyczne nastroje „SuperSonik”.

rmaroka-3-4

Wyniki 3. etapu
1. Axel Dutrie – 5:26.49 godz.;
2. Ignacio Casale – 3.30 min.;
3. Rafał Sonik – 3.54 min.;
4. Romain Dutu – 8.45 min.;
5. Kamil Wiśniewski – 10.56 min.;
6. Alexandre Giroud – 27.18 min.;

Klasyfikacja generalna quadów
1. Ignacio Casale – 16.36.49 godz.;
2. Rafał Sonik – 35.58 min.;
3. Alexandre Giroud – 38.16 min.;
4. Kamil Wiśniewski – 41.48 min.;
5. Romain Dutu – 1:44.07 godz.;
6. Axel Dutrie – 44.39.50 godz.