RAJD POLSKI 2012: 54 ZAŁOGI NA LIŚCIE ZGŁOSZEŃ

54 załogi widnieją na liście zgłoszeń 69. Rajdu Polski, dziesiątej rundy mistrzostw Europy oraz szóstej naszego kraju. Na starcie w Mikołajkach pojawi się cała polska czołówka oraz 10 załóg zagranicznych.

Od kilku już lat – poza rundą mistrzostw świata w 2009 roku – Rajd Polski nie miał tak interesującej i zapowiadającej wielkie emocje obsady.

Do Mikołajek przyjeżdża między innymi fabryczny team Skody, którego barw będzie tym razem bronił fiński duet Esapekka Lappi i Janne Ferm. 21-letni Fin został w tym roku mistrzem swojego kraju po wygraniu wszystkich siedmiu rajdów wchodzących w skład championatu i odnotował jednocześnie najlepsze czasy na 70 procentach odcinków specjalnych! Szutrowe oesy to żywioł Lappi’ego i pokazał to również w tegorocznym Rajdzie Finlandii, w którym uzyskiwał czasy porównywalne z rezultatami Sebastiena Ogiera.


Zobacz także:
RAJD POLSKI 2012: FIŃSKIE KWALIFIKACJE
RAJD POLSKI 2012: PREMIERA CITROËNA DS3 R1
RAJD POLSKI 2012: SKODA – LAPPI ZASTĄPI HANINNENA
RAJD POLSKI 2012: POWIEDZIELI PRZED STARTEM
RAJD POLSKI 2012: KOŚCIUSZKO BĘDZIE TESTOWAŁ
RAJD POLSKI 2012: BOUFFIER W PEUGEOT 208 R2
RAJD POLSKI 2012: HOŁOWCZYC POJEDZIE SUBARU
RAJD POLSKI 2012: BARDZIEJ KOMPAKTOWA TRASA
RAJD POLSKI 2011: ARCHIWUM


Na mazurskich szutrach wystartuje także lider mistrzostw Bliskiego Wschodu Abdulaziz Alkuwari z Kataru ze swoim irlandzkim pilotem Killianem Duffy’m, Antonin Tlustak i Jan Cerny z Czech, Karl Kruuda z Estonii czy Dominykas Butvilas z Litwy. Wrażeń nie tylko sportowych powinien dostarczyć start ukraińskiej modelki Inessy Tuszkanowej, którą tym razem zobaczymy nie na wybiegu, ale za kierownicą Mitsubishi Lancera Evolution.

Pretendentów do końcowego sukcesu nie brakuje także wśród polskich zawodników. Kajetan Kajetanowicz, który już po raz trzeci z rzędu zapewnił sobie tytuł mistrza kraju ma również szansę na podobne osiągnięcie w Rajdzie Polski. Popularny Kajto triumfował bowiem na mazurskich szutrach w dwóch poprzednich edycjach polskiego klasyka. Do grona faworytów zalicza się także Michał Sołowow, wicelider klasyfikacji mistrzostw Europy.

Na starcie w Mikołajkach zobaczymy również Michała Kościuszko, Michała Bębenka, Tomasza Kuchara i Krzysztofa Hołowczyca. Ten ostatni wygrał we wrześniu rundę pucharu świata, terenowy rajd Baja Poland i ma szansę na drugi sukces w tym miesiącu, tym razem w Rajdzie Polski. Olsztynianin triumfował w tej imprezie trzykrotnie i brakuje mu jednego zwycięstwa do wyrównania rekordu Sobiesława Zasady, który czterokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium. Wśród pilotów inny rekord należy do Macieja Wisławskiego, który w Rajdzie Polski wystartuje po raz 26-ty!

Informacje na temat rajdu przekazali dziennikarzom podczas konferencji prasowej prezes Polskiego Związku Motorowego – Andrzej Witkowski, prezes Automobilklubu Polski – Romuald Chałas, burmistrz Mikołajek – Piotr Jakubowski oraz dyrektor rajdu – Tomasz Bartoś. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli również znani zawodnicy: Maciej Wisławski, Xavier Panseri oraz Grzegorz Grzyb.

Prezes PZM w serdecznych słowach podziękował także wszystkim sponsorom i patronom rajdu, bez których udziału zorganizowanie tak wielkiej, międzynarodowej imprezy sportowej nie byłoby możliwe. Andrzej Witkowski poinformował również, że gościem specjalnym 69.Rajdu Polski będzie Michèle Mouton, która sprawuje pieczę nad rajdami mistrzostw świata z ramienia FIA. Kibicom rajdowym popularna “Mutonka” znana jest także ze swoich osiągnięć sportowych, a przede wszystkim tytułu wicemistrzyni świata w sezonie 1982. Jej przyjazd będzie z pewnością stanowił okazję do rozmów na temat starań organizatorów o awans Rajdu Polski do cyklu mistrzostw świata.

Konferencję prasową zorganizowano na nowoczesnym torze F1 Karting, w Warszawie przy ulicy Jagiellońskiej 82, a jej uczestnicy mieli także okazje spróbować swoich sił za kierownicą gokartów znanej firmy CRG.