RAJD POLSKI 2013: JUBILEUSZOWA EDYCJA RUNDĄ ME

Jubileuszowy, 70. Rajd Polski, który zostanie rozegrany w dniach 27 – 29 września 2013 roku będzie jedną z trzynastu rund Rajdowych Mistrzostw Europy FIA. Po raz dziewiąty z rzędu zawodnicy będą rywalizowali na szutrowych odcinkach specjalnych wokół Mikołajek.

Eurosport Events, promotor mistrzostw Europy, który w ramach dziesięcioletniej umowy z FIA tworzy nowy, bardziej atrakcyjny kształt najstarszej serii rajdowej na świecie ogłosił właśnie wstępny kalendarz tego cyklu na sezon 2013. Jego projekt został zaaprobowany przez Komisję Rajdową FIA.

Do trzynastu miejsc kandydowało 21 rajdów znanych z poprzednich edycji Mistrzostw Europy oraz IRC. Kandydatury 9 z nich, w tym Rajd Polski znalazły się w kalendarzu bez żadnych zastrzeżeń, dwie inne wymagają potwierdzenia, a do dwóch pozostałych terminów lipcowych kandydują cztery rajdy z Bułgarii, Rumunii, San Marino oraz Turcji.

– Bardzo dobra organizacja Rajdu Polski potwierdzana wielokrotnie przez obserwatorów FIA, walory regionu, w którym rozgrywany jest nasz rajd oraz rzesze znakomitych kibiców nie po raz pierwszy zyskały uznanie władz Międzynarodowej Federacji Samochodowej. Cieszy nas bardzo, że wysoki poziom naszego rajdu docenia także Eurosport Events, nowy promotor Mistrzostw Europy, z którym Polski Związek Motorowy podpisał już list intencyjny dotyczący włączenia naszego klasyka do przyszłorocznego kalendarza. Z przyjemnością odnotowujemy, że kandydatura Rajdu Polski nie podlegała najmniejszym zastrzeżeniom oraz warunkom wstępnym. Nie mam wątpliwości, że jubileuszowy Rajd Polski będzie jedną z najważniejszych rund „odnowionych” Mistrzostw Europy, które wraz z Eurosport Events zyskują jednocześnie nowe, wyższe standardy promocyjno-organizacyjne. Obecność Rajdu Polski w przyszłorocznym kalendarzu potwierdza także, że Polska jest ważnym, liczącym się rynkiem europejskim dla przemysłu motoryzacyjnego – powiedział Andrzej Witkowski, prezes Polskiego Związku Motorowego.

Kalendarz Mistrzostw Europy FIA 2013, który w ostatecznej wersji wymaga zatwierdzenia przez Światową Radę Sportu Motorowego FIA składa się z rajdów rozgrywanych na wszystkich rodzajach nawierzchni, a ich terminy nie kolidują z rajdami z mistrzostw świata.

Prowizoryczny kalendarz Mistrzostw Europy FIA 2013:
* 3 – 5 stycznia: Jännerrallye (Austria) – asfalt, śnieg;
* 1 – 3 luty: Rally Liepāja-Ventspils (Łotwa) – szuter, śnieg;
* 28 – 30 marca: Circuit of Ireland Rally (W.Brytania) – asfalt ;
* 25 – 27 kwietnia: SATA Rallye Açores (Portugalia) – szuter;
* 16 – 18 maja: Giru di Corsica-Tour de Corse (Francja) – asfalt;
* 6 – 8 czerwca: Rajd Chorwacji (wymaga potwierdzenia) – asfalt;
* 27 – 29 czerwca: GEKO Ypres Rally (Belgia) – asfalt;
* 11 – 13 lipca: do ustalenia – szuter;
* 25 – 27 lipca: do ustalenia – szuter;
* 30 sierpnia – 1 września: Barum Czech Rally Zlín (Czechy) – asfalt;
* 27 – 29 września: Rajd Polski – szuter;
* 10 – 12 października: Rallye Sanremo (Włochy – wymaga potwierdzenia) – asfalt;
* 7 – 9 listopada: Rallye International du Valais (Szwajcaria) – asfalt;

Rajdy rezerwowe:
* Rally Islas Canarias-El Corte Inglés (Hiszpania);
* Cyprus Rally (Cypr).

Fot.: Leszek Chłuda