STAMBUŁ 2015: OPEL ADAM ZE SKRZYNIĄ BIEGÓW EASYTRONIC 3.0

ope_ada-prze1

Niezwykle oszczędny indywidualista z wygodną zmianą biegów — taki jest Opel ADAM z Easytronic 3.0. Mały Opel ze zautomatyzowaną przekładnią manualną najnowszej generacji debiutuje na Salonie Motoryzacyjnym w Stambule.

Odbywa się on w dniach 22–31 maja. Pięciobiegowa skrzynia, łączy w sobie zalety komfortowego automatu z efektywnością właściwą skrzyniom manualnym.


Zobacz także:

SALONY SAMOCHODOWE


 

Dzięki kompaktowej konstrukcji Easytronic 3.0 jest także lżejsza od konwencjonalnej przekładni automatycznej.

ope_ada-prze3Opel Easytronic 3.0 to zautomatyzowana przekładnia manualna oparta na manualnej skrzyni biegów o obniżonym tarciu wewnętrznym, zoptymalizowania pod kątem współpracy z małymi silnikami. W trybie automatycznym za zmianę przełożeń i obsługę sprzęgła odpowiada elektryczno- hydrauliczny siłownik. Układ elektroniczny sterujący skrzynią biegów automatycznie wybiera przełożenie zapewniające najniższe zużycie paliwa w określonych warunkach jazdy, dzięki czemu eksploatacja samochodu jest niezwykle ekonomiczna.

Układy hydrauliczne oraz elektryczno- hydrauliczne siłowniki zapewniają optymalną i szybką zmianę biegów. Przekładnia może pracować również w trybie półautomatycznym. Wówczas biegi zmienia kierowca, przesuwając dźwignię do przodu lub do tyłu. Ta zautomatyzowana przekładnia manualna uzupełniona o technologię Start/ Stop zapewnia jeszcze większe ograniczenie zużycia paliwa, zwłaszcza w czasie jazdy po mieście.

W połączeniu z wolnossącym silnikiem 1.4 o mocy 64 kW/87 KM skrzynia biegów Easytronic 3.0 przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa o 0,4 l/100 km w cyklu mieszanym w porównaniu z pięciobiegową przekładnią manualną. Odpowiada to ograniczeniu emisji CO2 o 10 g/km. ADAM 1.4 ecoFLEX w takiej konfiguracji i z systemem Start/ Stop zużywa 4,7 litra paliwa na 100 kilometrów przy emisji CO2 na poziomie 109 g/km, co oznacza przejście z niemieckiej klasy efektywności energetycznej C do B.

ope_ada-prze2

Zautomatyzowana skrzynia biegów zwiększa także komfort jazdy. Przekładnia Easytronic najnowszej generacji imponuje krótkim czasem reakcji oraz szybszą i bardziej płynną zmianą biegów. Optymalizacja ta była możliwa dzięki zastosowaniu nowego siłownika oraz udoskonalonych czujników i układów sterowania, a także kompleksowej modyfikacji podstawowego mechanizmu manualnej skrzyni biegów. Inżynierowie firmy Opel opracowali specjalny zestaw kół zębatych do zautomatyzowanej przekładni.

Długie przełożenia pięciobiegowej skrzyni biegów umożliwiają jazdę z niższymi obrotami silnika, który pracuje cicho nawet przy prędkościach autostradowych. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych przekładni automatycznych, Easytronic 3.0 zapewnia tryb „pełzania” przydający się przy manewrach wykonywanych z minimalną prędkością.

Skrzynia biegów łącząca najlepsze cechy obu typów przekładni jest dostępna już za dopłatą 3 500 zł w stosunku do wersji samochodu z tradycyjną pięciobiegową przekładnią manualną (sugerowana cena detaliczna z VAT w Polsce).

oper_ada-prze4