STAN MICHAELA SCHUMACHERA NADAL BARDZO CIĘŻKI

wypadek_narty1

We wtorek odbyła się kolejna konferencja dotyczaca zdrowia siedmiokrotnego Mistrza Świata Formuły 1, Michaela Schumachera. Stan zdrowia Niemca nie poprawiła się, ale odbyła się kolejna operacja.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli ci sami naurochirurdzy co wczoraj. Obok profesora Jeana- Françoisa Payena zasiedli dr. Emmanuel Gay oraz Gérard Saillant, osobisty lekarz kierowcy, który po opiekował się nim po wypadku na motocyklu kilka lat temu.


Zobacz także:
FORMUŁA 1
WYPADEK MICHAELA SCHUMACHERA


Oto co powiedzieli lekarze:

– W nocy przeprowadziliśmy zabieg, który pozwolił na usunięcie krwiaka z mózgu. Stan pacjenta po zabiegu jest lepiej kontrolowany, ale zagrożenie nie minęło. Zyskaliśmy na czasie. Następne godziny będą kluczowe dla naszej strategii terapeutycznej.

– Dostrzegliśmy drobną poprawę i stwierdziliśmy, że jesteśmy w stanie przeprowadzić skuteczny zabieg. Krwiak został zlikwidowany, dostrzegliśmy drobną poprawę ciśnienia wewnątrzczaszkowego, co umożliwiło przeprowadzenie dokładniejszych badań mózgu.

– Postanowiliśmy zlikwidować krwiaka, który był umiejscowiony po lewej stronie w mózgu. Później przeprowadziliśmy zabieg, który miał zmniejszyć ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Rano zrobiliśmy zdjęcia, które wykazały, że zabiegł odbył się prawidłowo. Jest lepszy poziom ciśnienia, ale na zdjęciach widać także inne uszkodzenia mózgu, które teraz będziemy monitorować.

– Czy to dobra nowina? Takich wniosków nie będziemy wyciągać, w reanimacji sytuacja może się zmienić z godziny na godzinę. Raz jest lepiej, raz jest gorzej. Pacjent jest cały czas w intensywnej terapii reanimacyjnej.

– Sytuacja jest inna niż wczoraj. Z godziny na godziny jest inaczej, raz jest lepiej, raz gorzej. Sytuacja jest krytyczna, ale nie tak dramatyczna jak wczoraj.

– Nie zajmujemy się tym w ogóle. Będzie utrzymywany w stanie śpiączki tak długo, jak uznamy to za stosowne. Mamy wiele problemów, z którymi musimy sobie poradzić – stwierdził Payet.

– Będziemy mówić o faktach, a nie o prognozach. Głupotą jest mówić o tym teraz. Nie możemy mówić o tym, co się wydarzy. To byłoby nieuczciwe. Nie zadawajcie nam takich pytań.