TRZY PROSTE ZASADY NA BEZPIECZNĄ PODRÓŻ I ZAPROSZENIE

shell-aut1

Trwa przedłużony weekend. Już kilkakrotnie apelowaliśmy do kierowców o bezpieczna jazdę i radziliśmy, jak podróżować, aby dojechać szczęśliwie do celu.

W ciągu ostatnich sześciu lat liczba wypadków na drogach drastycznie wzrosła.


Zobacz także:

BEZPIECZEŃSTWO


 

Dane pokazują, że wakacje to czas, w którym dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych. Shell wspólnie z partnerami kampanii „Bezpieczna autostrada – to dziecinnie proste!” przypomina o trzech prostych zasadach, które pozwolą zachować bezpieczeństwo na drodze. Pamiętaj, że ich przestrzeganie może zadecydować nie tylko o twoim zdrowiu i życiu.

Bezpieczna autostrada – to dziecinnie proste!

Kampania Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego wystartowała w lipcu br. i ma zwrócić uwagę kierowców na kilka prostych zasad, które zawsze sprawdzają się na drodze oraz zapewniają większe bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu. Wystarczy o nich pamiętać, żeby podróż była bardziej bezpieczna dla ciebie i innych.

shell-aut2

Wyruszając w dłuższą trasę podczas długiego wakacyjnego weekendu pamiętaj, aby:
• zachować odpowiedni dystans między pojazdami (przynajmniej 100 m przy prędkości 100 km/h);
• trzymać się prawego pasa;
• regularnie patrzeć w lusterka.

Niby wszyscy o tym wiedzą, ale liczne wypadki świadczą o lekceważeniu tych zasad!

– Nasze cysterny z paliwem corocznie przemierzają około 18 mln km na drogach w Polsce i Europie Środkowo- Wschodniej, dlatego bezpieczeństwo na drodze traktujemy bardzo poważnie. W 2017 roku przeprowadziliśmy badanie postrzegania bezpieczeństwa na polskich drogach, z którego wynika, że największe zaufanie podczas jazdy budzą zawodowi kierowcy. Cieszy nas, że ich umiejętności są zauważane i doceniane. Zależy nam też na tym, aby każdy uczestnik ruchu, nie tylko zawodowi kierowcy, wiedział jak się zachować na drogach i dojechał bezpiecznie do celu – mówi Karolina Gajos, dyrektor działu logistyki na region Europy Środkowo- Wschodniej w Shell Polska.

Inicjatorzy kampanii postanowili utrwalić kierowcom trzy proste zasady, które każdy uczestnik ruchu powinien już znać.

shell-aut3

Patrz w lusterka

Przed wykonaniem jakiegokolwiek manewru na drodze, zawsze należy spojrzeć w lusterka samochodu. Przy prędkościach, które osiągamy na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu sekunda nieuwagi może kosztować nas życie. Każdy kierowca powinien pamiętać, że na jezdni zawsze trzeba być w pełni skupionym, stosować zasadę ograniczonego zaufania, a każdy swój ruch sygnalizować i poprzedzać sprawdzeniem sytuacji w lusterkach.

Zachowaj bezpieczny odstęp!

Pierwsza z kluczowych zasad mówi o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy rozpędzonymi pojazdami. Pamiętaj zatem, aby przy prędkości 100 km/h zachować około 100 m dystansu od jadącego przed nami samochodu, natomiast przy 120 km/h – 120 m. Aby sprawdzić, czy odległość od jadącego przed nami auta jest prawidłowa, możemy zastosować zasadę 3 sekund.

Gdy pojazd przed nami mija charakterystyczny punkt, np. drzewo lub słupek, wystarczy policzyć do 3. Jeśli prowadzone przez nas auto przekroczy ten punkt przed upływem czasu, oznacza to, że odległość między samochodami jest zbyt mała i należy ją powiększyć.

Trzymaj się prawego pasa

Pamiętaj, że w Polsce panuje ruch prawostronny, dlatego zgodnie z przepisami zawsze staraj się trzymać prawego pasa. Zasada ta znacznie usprawnia przepływ ruchu na autostradzie czy drodze szybkiego ruchu i zwiększa widoczność, dzięki czemu trasa staje się bardziej bezpieczna.

shell-aut4

Korytarz życia
Dodatkową zasadą, o której powinien pamiętać każdy uczestnik ruchu drogowego jest manewr nazwany korytarzem życia. To sprawnie przeprowadzona przez kierowców akcja ratunkowa, która pozwala na skrócenie czasu dojazdu samochodów ratunkowych do miejsca wypadku. Pamiętaj! Zawsze, gdy usłyszysz syreny pogotowia, straży pożarnej czy policji – zjedź i pomóż uratować czyjeś życie!

W ramach kampanii „Bezpieczna autostrada – to dziecinnie proste!” od 6 lipca br. na wybranych stacjach Shell w wakacyjne weekendy odbywają się pikniki edukacyjne, podczas których uczestnicy mają okazję m.in. poznać 3 proste zasady zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy, przypomnieć sobie, jak tworzyć korytarz życia na autostradach i drogach ekspresowych, skorzystać z symulatora zderzeń, wypróbować alkogogle i narkogogle, czy nauczyć się, jak poprawnie montować foteliki samochodowe dla dzieci.

Najbliższe pikniki edukacyjne na Shell odbędą się:
1. Shell MOP Rzędziwojowic (A4) – 17 sierpnia;
2. Shell MOP Młyński Staw (A4) – 18 sierpnia;
3. Shell MOP Olsze wschód (A1) – 23 sierpnia;
4. Shell MOP Olsze Zachód (A1) – 23 sierpnia.