BAJA PORTALEGRE 2013: HOŁOWCZYC Z PUCHAREM

BP 1_09691159

Krzysztof Hołowczyc (Monster Energy X-raid – Automobilklub Polski) wygrał Rajd Baja Portalegre 500 zdobywając tym samym Puchar Świata FIA w rajdach Cross Country 2013.

Jego uczeń, Martin Kaczmarski okazał się najlepszy na trzecim odcinku specjalnym, a w klasyfikacji generalnej zajął 2 miejsce. Tuż za podium uplasowała się trzecia polska załoga: Marek Dąbrowski i Jacek Czachor (Orlen Team – Automobilklub Polski)!


Zobacz także:
SPORT
BAJA PORTALEGRE 2013


Mimo tego, że szczęście w tym sezonie nie sprzyjało Krzysztofowi Hołowczycowi, rajdowy 2013 rok ukończył ze zwycięstwem w Pucharze Świata. W doskonałym stylu wygrał rajd Baja Portalegre. Martin Kaczmarski potwierdził, że trud i ciężka praca owocuje wynikami. Dobre czasy i czysta jazda pokazują, że nasi kierowcy coraz lepiej radzą sobie za kierownicą MINI All4 Racing na rajdowych szutrach.

BPG_8603

– Jestem naprawdę szczęśliwy! Ten rajd nie mógł się lepiej potoczyć. Przypieczętowaliśmy zwycięstwem w tej bardzo prestiżowej imprezie zdobycie Pucharu Świata, a do tego MINI prowadzone przez mojego ucznia Martina Kaczmarskiego dojechało na drugim miejscu. Ten sezon był dla nas bardzo trudny i pechowy. Prześladowały nas awarie i inne przygody, które uniemożliwiały pokazanie naprawdę tego na co nas stać. Z trudem gromadziliśmy kolejne cenne punkty. W decydującej rozgrywce szczęście jednak nam dopisało i mocnym akcentem zakończyliśmy sezon. Ten tytuł z dumą dołączam do tegorocznych sukcesów polskich kierowców: Roberta Kubicy, który z Maćkiem Baranem zdobyli Mistrzostwo Świata w WRC 2 i Rafała Sonika, kapitana Poland National Team, który sięgnął po Puchar Świata FIM w quadach. To jest też dobry prognostyk dla mnie przed zbliżającym się rajdem Dakar 2014, który jest moim największym wyzwaniem. Dziękuję kibicom za doping, zespołowi Monster Energy X-raid Team za zaufanie oraz Totalizatorowi Sportowemu za wsparcie. Myślę, ze to nie jest jeszcze moje ostatnie słowo w motorsporcie! – nie krył na mecie zadowolenia Hołowczyc.

BP 2_startem

– Jestem bardzo rozemocjonowany. Osiągnąłem dziś życiowy rezultat, wygrywając odcinek z bardzo doświadczonymi zawodnikami. Ten sezon obfitował w wiele niespodzianek i zwrotów akcji. Cieszę się, że kończy się takim sukcesem, zarówno dla mnie, jak i dla mojego nauczyciela Krzysztofa Hołowczyca. Trud i ciężka praca jaką włożyliśmy w tym sezonie się opłaciła. Krzysztof zdobył Puchar Świata. Mam nadzieję, że to dobra wróżba zarówno dla niego, jak i dla mnie na zbliżający się Dakar – powiedział Martin Kaczmarski, kierowca zespołu X-Raid i uczestnik programu Lotto Team.

Marek Dąbrowski i Jacek Czachor, jadący treningowym Nissanem Navarą w barwach Orlen Team i Automobilklubu Polski, odnotowali czwarty czas w wynikach końcowych Baja Portalegre 500 z niespełna 3 minutami straty do poprzedzającego ich zawodnika.

BP 3_Portalegre (4)

– Podium było blisko, walczyliśmy do końca i jesteśmy finalnie na czwartym miejscu. To bardzo dobra pozycja. Na pierwszym, dzisiejszym odcinku specjalnym złapaliśmy gumę. Wymiana koła zajęła nam trochę dłużej niż powinna, ponieważ w Nissanie jest inny, bardziej skomplikowany system mocowania zapasu. Trasa była bardzo twarda, z dużą liczbą dziur, a my mieliśmy równie twardo ustawione zawieszenie. Bardzo nas wytrzęsło i chyba samochód również, bo na drugiej próbie urwała nam się winda służąca do podnoszenia samochodu. Utkwiliśmy w jednej z rzek, kiedy wyjeżdżaliśmy ten lewar pozostał już na zawsze w wodzie. Osiągnęliśmy najszybszy czas spośród aut podobnej klasy co Navara, straciliśmy niespełna 3 minuty do podium i możemy zaliczyć ten start do bardzo udanych – powiedział Marek Dąbrowski.

– Bezbłędnie nawigowaliśmy, aczkolwiek był to spory wysiłek. Przy rajdzie o takiej specyfice jest bardzo dużo informacji, które trzeba przetworzyć w krótkim czasie. Cały czas się coś dzieje. Myślę, że był to nasz kolejny dobry start jako załogi samochodowej. Nasz pierwszy sezon możemy zaliczyć do udanych, ani razu nie byliśmy poniżej piątego miejsca, a zdarzyło się również odnieść zwycięstwo w poszczególnych klasach – dodał Jacek Czachor.

BP 4_Portalegre (5)

Baja Portalegre był ostatnim startem naszych kierowców przed rozpoczynającym się na początku stycznia Rajdem Dakar 2014. Jeszcze w listopadzie Marek i Jacek powracają na marokańskie wydmy, gdzie będą trenowali wspólnie z pozostałymi zawodnikami Orlen Team: Adamem Małyszem i Rafałem Martonem. W tym czasie ich rajdowa Toyota Hilux zostanie gruntownie przebudowana i dostosowana do startu w najważniejszej i najbardziej wymagającej rajdowej próbie roku. Samochód zyska między innymi nową skrzynię biegów oraz mocniejszy silnik. Karawana rajdowa z pojazdami startującymi w rajdzie Dakar wyrusza promem z Le Havre (Francja) do Buenos Aires (Argentyna) już w drugiej połowie listopada.

Wyniki końcowe 27. Baja Portalegre 500
1. Krzysztof Hołowczyc i Andreas Schulz (Mini All4 Racing) – 5:08.39 godz.;
2. Martin Kaczmarski i Filipe Palmeiro (Mini All4 Racing) – strata 1.20 min.;
3. Pedro Grancha i Ines Grancha (BMW Evo X1) – 19.34 min.;
4. Marek Dąbrowski i Jacek Czachor (Nissan Navara) – 22.28 min.;
5. Boris Gadasin i Aleksei Kuzmich (G-Force Pro Evo) – 25.39 min.;

BP 5_Baja Portalegre