BASF: LAKIER BAZOWY DO NOWEGO BMW i3

BM 1_143177

Firmy BASF i BMW ponownie łączą swoje siły, tym razem w ramach projektu i3, pierwszego modelu BMW napędzanego wyłącznie silnikiem elektrycznym.

Firma BASF zapewnia dostawy lakieru bazowego w czterech kolorach dla nowej linii produkcyjnej modelu BMW i3 w fabryce w Lipsku. Seria i3 dostępna jest na rynku od listopada 2013 roku.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Dzięki swoim powłokom lakierniczym firma BASF ma udział w projekcie unikalnego designu modelu i3, który jest wyjątkowo skromny, ascetyczny, ale jednocześnie dynamiczny. i3 ma jeszcze jedną wyjątkową cechę, która również związana jest z kwestią dotyczącą powłok – kabina pojazdu wykonana jest z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym ( CFRP).

BMW 2_136087

– Cieszymy się, że możemy być partnerami Grupy BMW w ramach prac nad tym innowacyjnym modelem. Dostarczanie zrównoważonych rozwiązań jest jednym z celów strategicznych firmy BASF – powiedział Alexander Haunschild, szef działu BASF Automotive OEM Coatings Europe.

Nadwozie samochodu wykonane z kompozytu włókna węglowego CFRP wyposażone zostało w elementy wyprodukowane z tworzywa sztucznego. Projekt ten stanowi nowe wyzwanie w kontekście podejścia do powłok lakierniczych i sposobów ich aplikacji. Wieloletnie doświadczenie firmy BASF w dziedzinie produkcji samochodowych powłok lakierniczych miało tutaj istotne znaczenie.

– Nasze zespoły badawcze współpracując ze specjalistami Grupy BMW opracowały powłoki lakiernicze specjalnie na potrzeby produkcji modelu i3. Poza tym w lipskiej fabryce zapewniamy stałą opiekę techniczną w tym zakresie – wyjaśnił Frank Naber, doradca BASF dla firmy BMW Europe.

Firma BASF jest stałym dostawcą fabryki w Lipsku, od momentu jej uruchomienia w 2005 roku, ponadto na całym świecie zaopatruje producenta w nowoczesne systemy lakiernicze.