BRIDGESTONE: OPONY I ZIMA – STEFANO MODENA RADZI

Blizzak L snow

Robi się coraz zimniej. Coraz częściej pada śnieg. Zima na poważnie sygnalizuje swoje nadejście. Należy się więc do niej prawidłowo przygotować. Bridgestone przedstawia kilka wskazówek, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo na drogach.

Jazda samochodem zimą może być przerażająca. Słabsza przyczepność oznacza wydłużoną drogę hamowania, słabszą kontrolę nad pojazdem, trudniejsze prowadzenie auta i wyższe ryzyko kolizji.


Zobacz także:
OPONY


W miarę jak warunki zimowe stają się coraz bardziej skrajne i mniej przewidywalne, rośnie znaczenie posiadania odpowiednich opon i umiejętności obchodzenia się z nimi.

Wskazówki na temat jazdy zimą

Aby zapewniać użytkownikom najwyższej jakości produkty, Bridgestone współpracuje z najlepszymi projektantami, inżynierami i kierowcami testowymi – takimi jak były kierowca Formuły 1, Stefano Modena – by móc zagwarantować wszystkim klientom Bridgestone bezpieczeństwo podczas podróży zimą.

– Jazda w warunkach zimowych to coś, na co każdy kierowca powinien być przygotowany. Nie chodzi tylko o posiadanie odpowiednich opon – także zachowanie kierowcy ma w takich warunkach bardzo duże znaczenie, ponieważ musi on rozumieć różne zagrożenia pojawiające się w związku z zimową aurą i potrafić się do nich dostosować. Dlatego niezwykle ważne jest nie tylko, by przygotować nasz samochód, ale także siebie samych na nadejście zimowej pogody – mówi Stefano Modena, kierowca testowy na europejskim poligonie testowym Bridgestone.

Oto kilka wskazówek zimowych od Stefano:

• Zmień opony. Opony zimowe zapewniają znacznie większe bezpieczeństwo podczas jazdy i lepsze parametry w warunkach zimowych. Kiedy więc temperatura zaczyna spadać, należy zmienić opony letnie na zimowe.

• Sprawdź przyczepność. Jako że warunki na drodze mogą się szybko i radykalnie zmieniać, ważne jest, by regularnie sprawdzać, na jaką przyczepność możesz liczyć, gdybyś musiał gwałtownie zahamować albo skręcić. Od czasu do czasu delikatnie wciśnij hamulec i zwolnij, jeśli wymagają tego zmieniające się warunki na drodze.

• Skręcaj etapami. Skręcając na śniegu lub na lodzie, podziel manewr na mniejsze etapy. Najpierw zahamuj na prostej, zanim wejdziesz w zakręt. Na wyjściu z zakrętu na prostą stopniowo przyspiesz. W ten sposób wykorzystasz całą możliwą przyczepność do wykonania skrętu.

• Zapomnij o tempomacie. Na mokrej lub oblodzonej drodze musisz nieustannie dopasowywać prędkość do panujących warunków. Wyłącz tempomat i przez cały czas ręcznie kontroluj przyspieszanie i zwalnianie.

• Jeśli masz wątpliwości – nie jedź. Jeśli pogoda wydaje ci się zbyt zdradliwa, zostaw samochód w domu. Nic nie powinno być ważniejsze od bezpieczeństwa twojego i twoich najbliższych.

Zalety opon zimowych

Zarówno mieszanka i wzór bieżnika w oponach zimowych są dużo lepiej dostosowane do warunków zimowych, dzięki czemu zapewniają znacznie lepsze bezpieczeństwo, przyczepność i parametry na śniegu, lodzie, błocie pośniegowym oraz na mokrych i zamarzniętych drogach. Opony zimowe wykonane są z mieszanek, które zachowują miękkość i giętkość w niższej temperaturze. Z kolei wzór bieżnika mający więcej lamel z małymi rowkami daje „efekt krawędzi” i podnosi przyczepność na lodzie i śniegu.

W testach wewnętrznych i niezależnych dowiedziono, że na śniegu droga hamowania opon letnich może być prawie trzykrotnie dłuższa niż w przypadku opon zimowych. Jednak nawet w mniej skrajnych warunkach opony zimowe zapewniają dużo lepszą reakcję, precyzję i kontrolę prowadzenia niż ich letnie odpowiedniki. Właśnie dlatego Bridgestone gorąco zaleca zmianę opon na zimowe jeszcze przed nadejściem zimy.

Rodzina opon zimowych o wysokich parametrach

Bridgestone, podobnie jak inni producenci, przeznacza ogromne nakłady na opracowywanie najbardziej zaawansowanych technologii produkcji opon zimowych. Inwestycje te zaowocowały najbardziej jak dotąd wszechstronną i wydajną rodziną opon przeznaczonych do jazdy zimą. Dla kierowców w Europie są one bezpiecznym i niezawodnym rozwiązaniem problemów pojawiających się na drogach o tej porze roku. Od bardziej deszczowych i nieprzewidywalnych warunków pogodowych w Europie południowej przez zimniejszy, ale zmienny, klimat Europy Środkowej i Wschodniej, aż po ciężkie warunki na północy – Bridgestone posiada opony na każdą szerokość geograficzną, które coraz wyżej stawiają poprzeczkę pod względem bezpieczeństwa, wydajności i oszczędności.

Opony Bridgestone osiągają wysokie wyniki i rekomendacje od ADAC, ÖAMTC, TCS, ACE i GTÜ.