CHEVROLET: PRZEJECHALI VOLTEM 100 MILIONÓW MIL

Od czasu debiutu rynkowego Chevroleta Volta dwa lata temu, właściciele tego modelu w Stanach Zjednoczonych przejechali łącznie ponad 160 milionów kilometrów (100 milionów mil) wykorzystując wyłącznie napęd elektryczny.

Statystyczny kierowca Volta ponad 65 proc. czasu podróżuje w trybie elektrycznym, natomiast generator spalinowy wykorzystuje wyłącznie podczas dłuższych podróży.

Dzięki regularnemu ładowaniu akumulatorów właściciele Volta pokonują około 900 mil (1 448 kilometrów) pomiędzy kolejnymi wizytami na stacji benzynowej, a tankować muszą raz na półtora miesiąca. Jednakże wielu z nich pokonuje o wiele dłuższy dystans. Jednym z takich kierowców jest Andrew Byrne z Los Angeles.

– Codziennie podróżuję z wykorzystaniem energii elektrycznej, dlatego paliwa potrzebuję tylko podczas dalszych wycieczek – powiedział Byrne. Ostatnio przejechałem na jednym zbiorniku paliwa ponad 1 900 mil.

W oparciu o kalkulacje sporządzone przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska, w porównaniu do przeciętnego nowego samochodu sprzedawanego w USA, właściciele Voltów oszczędzają rocznie około 1 370 dolarów na kosztach związanych z zakupem paliwa.

Średnie oszczędności w czasie eksploatacji Volta to równowartość:
– dziewięciu cotygodniowych wizyt w supermarkecie przy sumie wydatków na każde zakupy równej 151 dolarów;
– 228 wizyt w myjni samochodowej przy cenie jednego mycia wynoszącej 6 dolarów;
– 137 wyjść do kina przy cenie jednego biletu wynoszącej 10 dolarów.

19,7 miliona litrów (5,2 galonów) zaoszczędzonego paliwa to łącznie tyle benzyny, ile mieszczą w swoich zbiornikach dwa tankowce. Przy założeniu ceny galonu benzyny na poziomie 4 dolarów oszczędności wynoszą aż 21 milionów dolarów.

Chevrolet Volt pierwsze 80 kilometrów pokonuje korzystając z energii elektrycznej zgromadzonej w akumulatorze 16,5 kWh, nie wydzielając przy tym zanieczyszczeń. Po wyczerpaniu energii akumulatora uruchamiana jest jednostka benzynowa – silnik o pojemności 1,4 litra, która zasila silnik elektryczny. W ten sposób zasięg Volta zwiększa się do ponad 500 kilometrów.