CHEVROLET: TRWA ODLEWANIE POMNIKA PIONIERA

Pierwszy element abstrakcyjnego popiersia słynnego kierowcy wyścigowego i inżyniera – Louisa Chevroleta – został odlany w tajwańskiej odlewni specjalizującej się w realizacji projektów artystycznych.

Po ukończeniu procesu tworzenia masywne dzieło zostanie przetransportowane do miasta La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii, gdzie w 1878 roku urodził się współzałożyciel firmy Chevrolet.

– Cieszymy się, że ten fascynujący pomysł wszedł w życie – powiedziała Susan Docherty, prezes i dyrektor zarządzająca Chevrolet Europe. Louis Chevrolet był utalentowanym inżynierem, pasjonującym się wyścigami. To wyjątkowe dzieło będzie obrazowało jego entuzjazm i pomysłowość, które do dziś wciąż inspirują wiele osób.

Imponująca rzeźba o planowanej wysokości pięciu metrów ma szansę stać się jednym z największych stalowych posągów tego typu w Szwajcarii. Całość będzie zawierała 71 elementów z odlewanej stali nierdzewnej, które zostaną ręcznie wypolerowane, aby wygładzić powierzchnię i nadać im połysk. Twórcą dzieła jest szwajcarski artysta Christian Gonzenbach, którego projekt został wybrany przez międzynarodowe jury spośród czterech najlepszych propozycji zgłoszonych do udziału w konkursie. Rzeźba będzie doskonałym zwieńczeniem serii inicjatyw upamiętniających obchodzone w 2011 roku setne urodziny Chevroleta, czwartej największej marki samochodowej na świecie.

Głowa o wadze dziesięciu ton zostanie odlana i zespawana w odlewni w Tajpej, stolicy Tajwanu. Po ukończeniu i przetransportowaniu do Szwajcarii, dzieło zostanie przekazane władzom La Chaux-de-Fonds, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO i słynącego z produkcji zegarków. Tam, obok Louisa Chevroleta, urodziły się również inne znane osobistości, jak dziewiętnastowieczny powieściopisarz Blaise Cendrars czy uznany architekt i projektant Le Corbusier.

Popiersie wykonane w ramach inicjatywy Chevrolet Centennial Artwork ozdobi Parc de l’Ouest, stając się jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta.