ECO-MIASTO 2017: LAUREACI WYBRANI – GDYNIA W ROLI GŁÓWNEJ

eco-miast-nag1

W tegorocznej edycji Eco- Miasto przyznano dwanaście nagród oraz szesnaście wyróżnień. Laureatem w aż trzech kategoriach została Gdynia.

Jury doceniło działania miasta na rzecz mobilności zrównoważonej, efektywności energetycznej budynków i gospodarki odpadami. W konkursie wzięła udział rekordowa liczba ośrodków miejskich – 63 miasta przesłały 93 formularze zgłoszeniowe.


Zobacz także:

ECO

KONKURS ECO – MIASTO


 

Najwięcej tytułów laureata zdobyły miasta z województwa pomorskiego: Gdynia (trzy tytuły) i Kartuzy (jeden tytuł), a wyróżnień – miasta z województwa śląskiego (Jastrzębie- Zdrój, Kalety i Żory) i mazowieckiego (Mińsk Mazowiecki, Płońsk i Warszawa).

Tegoroczna uroczystość była częścią Międzynarodowej Konferencji „Innowacyjne Eco- Miasto: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie”.

W kategorii gospodarka wodna laureatami zostały Częstochowa oraz Leszno, za efektywność energetyczną budynków nagrodzono Gdynię i Karlino, a najlepsze w kategorii systemy energetyczne okazały się Katowice i Ostrów Wielkopolski. Gdynię i Wołomin doceniono za działania w zakresie gospodarki odpadami, w kategorii mobilność zrównoważona zwyciężyły Gdynia i Jaworzno, laureatami w kategorii zieleń a powietrze zostały zaś Lublin i Kartuzy.

eco-miast-nag3

Na program Eco- Miasto składa się konkurs dla miast oraz projekt edukacyjny dla szkół „Zakręceni w przestrzeni”. Jury doceniło w szczególności projekty zrealizowane przez dwa zespoły z Gimnazjum nr 1 im. K. Jagiellończyka w Człuchowie. Autorzy zwycięskich pomysłów „Ekolandia” i „Nowoteka” otrzymają po 10 tys. zł na realizację każdego z nich.

Organizatorami projektu są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/ GRID- Warszawa. Eco- Miasto jest realizowane we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Saint- Gobain, SUEZ Polska, ENGIE oraz Grupą EDF reprezentowaną przez DK Energy i TIRU, a także Wspólnie – Fundacją LafargeHolcim.

– Każda kolejna edycja konkursu Eco- Miasto pokazuje, że coraz więcej polskich miast chce wcielać w życie koncepcję zrównoważonego rozwoju. Na takiej postawie zyskać może zarówno środowisko naturalne, jak i mieszkańcy ośrodków miejskich. Przedstawiciele miast zgłaszanych do projektu wykazują dużą świadomość w zakresie wyzwań związanych z ekologią i wprowadzają w miejscach, którymi zarządzają, nowoczesne rozwiązania. Jest to ważne zwłaszcza w kontekście problemu smogu oraz postępującej zmiany klimatu – mówi Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce.

W każdej z sześciu konkursowych kategorii nagrodzono dwa miasta – jedno wielkości powyżej 100 tys. mieszkańców, a drugie poniżej tej liczby. Miasta mogły przystąpić do rywalizacji w kilku kategoriach.

Mobilność zrównoważona. Najlepsze okazały się Gdynia i Jaworzno. Jury doceniło realizowaną od lat przez Gdynię spójną i kompleksową politykę zrównoważonej mobilności miejskiej, a szczególnie opracowanie i realizację Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP). Jaworzno doceniono za rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych, jak również konsekwentnej realizacji Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej oraz realizacji planu budowy pierwszej „velostrady” w Polsce. Oprócz tego jury doceniło aktualne i planowane inwestycje w tabor elektryczny.

Laureaci otrzymają elektryczny samochód Renault ZOE do testów na okres jednego miesiąca.

eco-miast-nag2

Wyróżnione zostały dwa miasta: Poznań – za bardzo duży udział transportu zbiorowego w przewozie osób na terenie miasta oraz za systematyczne rozwijanie infrastruktury dla transportu rowerowego oraz wprowadzenie i promowanie carsharingu, a także Żory – za bezpłatną komunikację miejską oraz promowanie carpoolingu. Jury zwróciło również uwagę na bardzo wysoki udział ruchu pieszego i przygotowanie i realizację Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej

Gospodarka wodna. Triumfowały Częstochowa oraz Leszno. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały trzy ośrodki miejskie: Wrocław, Jastrzębie- Zdrój oraz Ostrów Wielkopolski.

Efektywność energetyczna budynków. Nagrodzone zostały Gdynia oraz Karlino, a jury przyznało również trzy wyróżnienia: Kraków, Mińsk Mazowiecki oraz Kalety.

Systemy energetyczne. Laureatami zostały Katowice i Ostrów Wielkopolski, a wyróżnienia zdobyły Lublin i Słupsk.

Gospodarka odpadami. Jury postanowiło nagrodzić Gdynię i Wołomin. Wyróżnienia otrzymały: Stalowa Wola, Płońsk o Koszalin.

Zieleń a powietrze. W tym roku po raz pierwszy miasta mogły przesyłać zgłoszenia tej w kategorii. Lublin otrzymał nagrodę wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców, a Kartuzy wśród miejscowości mniejszych. Jury przyznało również trzy wyróżnienia: dla Wrocławia, Warszawy i Słupska.

Projekt edukacyjny dla szkół. Fundacja LafargeHolcim zorganizowała konkurs „Zakręceni w przestrzeni” skierowany do dzieci i młodzieży. Zadaniem uczestników było zaproponowanie zmian w najbliższym otoczeniu. Nadeszło ponad 200 prac uczniów 27 placówek oświatowych. Przyznano po trzy nagrody w kategoriach klas 0-3 i 4-7 szkół podstawowych. W kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych przyznano dwie nagrody główne ex aequo oraz cztery wyróżnienia.

Międzynarodowa Konferencja „Innowacyjne Eco- Miasto: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie” zgromadziła rzeszę światowej klasy ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju oraz przedstawicieli wielu polskich i europejskich miast. Podczas konferencji odbyła się ceremonia rozdania nagród w konkursie.

Fot.: P. Dymus