EKOLOGICZNE TAKSÓWKI NA ULICACH WARSZAWY

Z początkiem roku 2012 na ulicach Warszawy pojawią się pojazdy należące do nowej korporacji taksówkowej – EcoCar System, należącej do spółki Green Capital City. Ten innowacyjny projekt ma pomóc osiągnąć, a nawet prześcignąć poziom europejski. Samochody i system nadzoru, zostały przygotowane tak, aby spełniać oczekiwania coraz bardziej wymagających klientów.

Polska pod wieloma względami odstaje od standardów europejskich. Nie inaczej jest w przypadku taksówek. We Francji normą jest, że przewoźnicy starają się korzystać z coraz bardziej ekologicznych pojazdów, spalających mało paliwa i emitujących niewielkie ilości dwutlenku węgla. Przykłada się także wagę do samych samochodów – aby były nowoczesne i komfortowe dla pasażera. Niemcy już powoli testują pojazdy elektryczne, spełniające rolę taksówek. Koncept Volkswagena jest wyposażony na przykład w ekrany LCD, które mają umilić podróż.

Czy ten poziom jest dla nas niedostępny? Czy dogonimy Europę dopiero za kilka lat, a może i później? Spółka Green Capital City, specjalizująca się we wdrażaniu innowacyjnych, proekologicznych rozwiązań motoryzacyjnych przyjęła wyzwanie i postanowiła stworzyć korporację, która na nowo zdefiniuje pojęcie transportu indywidualnego.

W pierwszym kwartale 2012 roku na ulicach Stolicy pojawią się Fordy Mondeo, zakupione bezpośrednio u polskiego dealera. Wszystkie samochody będą w białym kolorze, częściowo oklejone na zielono. Nowy przewoźnik ma szybko prześcignąć poziom oferowany przez zachodnie korporacje. Usługa będzie odpowiedzią na rosnące oczekiwania klientów i wyrazem chęci wprowadzenia realiów XXI wieku do branży taksówkowej. EcoCar System stawia sobie za cel przede wszystkim wysoką jakość obsługi, zaawansowanie technologiczne i ekologię.

Część samochodów przejdzie konwersję układu napędowego na elektryczny. Pozostałe pozostaną spalinowe, a dla ograniczenia emisji CO2 i zużycia benzyny, będą wyposażone w instalację LPG.

W środku, na pasażera będzie czekać wiele niestandardowych udogodnień. Każdy pojazd będzie wyposażony w ekrany LCD, które umożliwią korzystanie z Internetu, przeglądanie poczty e-mail, udział w wideo-konferencjach, czy oglądanie telewizji. Na pokładzie będzie także udostępniona sieć Wi-Fi, która pozwoli na korzystanie z sieci z własnego komputera.

Poczyniono także kroki, aby zmaksymalizować efektywność zarządzania tak nowoczesną flotą. Przygotowany system informatyczny pozwoli składać zamówienia przez Internet, aplikacje mobilne telefonów komórkowych oraz telefon. System ten przekazuje informacje ile pasażer zapłaci za kurs i na którą godzinę dojedzie na miejsce, zanim jeszcze podróż się rozpocznie. Umożliwi również maksymalne wykorzystanie czasu pracy samochodów, co w efekcie pozwoli, aby każdy pojazd floty pracował nawet 24 godziny na dobę.

– To bardzo wymagające i ambitne przedsięwzięcie. Nikt jeszcze nie robił czegoś podobnego. Między innymi dlatego wszystkie elementy niezbędne do realizacji tego projektu, włącznie z informatycznym systemem nadzoru nad pojazdami i napędem elektrycznym zostały przygotowane w Polsce, przez rodzime firmy. Silniki elektryczne, które będą napędzać samochody to jeden z najbardziej zaawansowanych systemów na świecie. Wierzymy, że uda nam się stworzyć nowy standard świadczenia tego typu usług.” – wyjaśnia Magdalena Bajska, dyrektor marketingu spółki Green Capital City.

Spółce zależy też, aby pasażerowie dzielili się swoimi opiniami i pomagali wspólnymi siłami zbudować firmę, która będzie świadczyć usługi na oczekiwanym poziomie, w sposób w pełni satysfakcjonujący. Podczas wstępnej fazy działalności każdy z pasażerów będzie mógł podzielić się swoimi uwagami dotyczącymi usługi, a właściciel gwarantuje, że zostaną one poważnie potraktowane i rozpatrzone pod kątem możliwości wprowadzenia w życie.

Firma cały czas pracuje nad rekrutacją kadry kierowców. Każdy kto posiada licencję taksówkarza może zgłosić swoją kandydaturę do pracy i pomóc tworzyć nową usługę. Obecnie kończone są ostatnie prace związane z wprowadzeniem EcoCar System na rynek.