FORD: ALEXA CZYLI DOM W SAMOCHODZIE LUB SAMOCHÓD W DOMU

FordCES_Amaz1

Miliony klientów, którzy w ostatnim roku polubili asystentkę głosową Amazon Alexa – włączając w to osoby, które w ramach świątecznego prezentu dostały urządzenia Echo lub Echo Dot – będą wkrótce mogły na nowo odkryć zalety systemu w samochodach Forda.

Stanie się to możliwe dzięki współpracy firmy amerykańskiego producenta aut z firmą Amazon.


Zobacz także:

TECHNIKA

ROZMAITOŚCI


 

Integracja z Alexą – będąca największym tego typu przedsięwzięciem realizowanym w samochodach – pozwoli właścicielom modeli Forda odtwarzać audiobooki, składać zamówienia w serwisie Amazon, wyszukiwać i przesyłać do pokładowego systemu nawigacji lokalne punkty docelowe, a także wykonywać wiele innych zadań. Właściciele aut marki przebywający w domu będą również mogli zdalnie uruchomić samochód, zablokować lub odblokować zamki w drzwiach oraz uzyskać informacje na temat swojego samochodu, wykorzystując w tym celu polecenia głosowe.

– Ford i Amazon dzielą wspólne przeświadczenie, iż głównym sposobem interakcji z ulubionymi urządzeniami i usługami powinien być głos użytkownika. Klienci będą mogli zdalnie uruchomić swój samochód, przebywając w tym czasie w domu, a także zarządzać funkcjami inteligentnego domu, będąc w trasie: wszystko to ułatwi nam życie – powiedział Don Butler, dyrektor wykonawczy, Ford Connected Vehicle and Services.

FordCES_Amaz2

Ford rozpocznie wdrażanie systemu Alexa w dwóch fazach. W pierwszej fazie, dostępnej w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej już w tym miesiącu, możliwe będzie połączenie się ze swoim samochodem z domu za pośrednictwem takich urządzeń z wbudowaną asystentką Alexa, jak Amazon Echo, Echo Dot i Amazon Tap. Druga faza, która ma się rozpocząć tego lata, ma wydobyć cały wachlarz umiejętności Alexy, które będą aktywowane podczas jazdy samochodem za pośrednictwem poleceń głosowych. Dzięki temu kierowca nie będzie musiał odrywać wzroku od drogi, ani rąk od kierownicy.

– Jesteśmy podekscytowani możliwością podjęcia współpracy z Fordem w celu spotęgowania wrażeń wynikających z eksploatacji samochodu, zarówno w kabinie pasażerskiej, jak i poza nią.Sądzimy, że przyszłość należy do sterowania za pomocą komend głosowych, co ma szczególne znaczenie w przypadku samochodów. Możliwość wykorzystywania komend głosowych do zarządzania inteligentnym domem i systemem rozrywkowym czy wykonywania innych zadań przyczyni się do spotęgowania wrażeń z jazdy. Nie możemy się doczekać chwili, w której nabywcy samochodów Forda wypróbują to nowe rozwiązanie – powiedział Steve Rabuchin, wiceprezes, Amazon Alexa.

Alexa w trasie

Latem tego roku kierowcy modeli Forda wyposażonych w system SYNC 3 będą mogli poprosić Alexę m.in. o odczytanie prognozy pogody, odtworzenie utworu muzycznego, sprawdzenie najnowszych wiadomości oraz dodanie przedmiotów do listy zakupów – wszystko to będzie się odbywać na pokładzie samochodu. Będzie można na przykład poprosić Alexę o dodanie mleka i baterii do listy zakupów, co wyeliminuje konieczność używania długopisu.

Dzięki pierwszej w branży motoryzacyjnej integracji tego rozwiązania na pokładzie samochodu za pośrednictwem Ford SYNC 3 AppLink, kierowca musi jedynie wcisnąć przycisk systemu rozpoznawania mowy umieszczony na kierownicy, a następnie powiedzieć „Alexa” i zadać pytanie lub wydać polecenie. Ford przeprowadza obecnie testy beta tego systemu wśród swoich pracowników.

FordCES_Amaz3

Kierowcy mogą też poprosić Alexę o zlokalizowanie wybranego punktu docelowego. Alexa wykorzysta lokalizację pojazdu do odnalezienia pobliskich punktów użyteczności publicznej. Na przykład, użytkownik może powiedzieć „Alexa, znajdź najbliższą włoską restaurację”, a następnie po wybraniu przez kierowcę określonego celu, Alexa prześle adres tego miejsca do systemu nawigacji satelitarnej SYNC 3.

Użytkownik może też powrócić do swojej ulubionej książki podczas jazdy. Korzystając z usługi Whispersync for Voice, Alexa rozpocznie odtwarzanie nagrania wybranej książki w formacie audiobook w miejscu, w którym użytkownik skończył czytanie. Ponadto, klienci mogą uzyskać dostęp do wielu urządzeń w inteligentnym domu, aby móc sterować oświetleniem, systemami bezpieczeństwa i innymi funkcjami, przebywając w tym czasie w swoim samochodzie.

Alexa w domu

Właściciele modeli Ford Focus Electric, Fusion Energi i C-MAX Energi będą pierwszymi osobami, które uzyskają dostęp do funkcji typu dom-samochód z wykorzystaniem rozwiązania MyFord Mobile. Z pomocą Alexy, właściciele elektrycznych modeli typu plug-in będą mogli z łatwością sterować funkcjami swojego samochodu z domu, wykorzystując w tym celu Amazon Echo, Echo Dot lub Amazon Tap.

Mówiąc do Alexy poprzez jedno z tych urządzeń można:
• uruchomić bądź wyłączyć silnik;
• zablokować lub odblokować zamki w drzwiach;
• sprawdzić zasięg i poziom naładowania akumulatorów;
• sprawdzić poziom paliwa w zbiorniku;
• uzyskać podsumowanie przebiegu samochodu.

FordCES_Amaz4

Przebywając w domu możliwe są następujące interakcje z Alexą:

• Użytkownik: „Alexa, poproś MyFord Mobile o zamknięcie mojego samochodu.” Alexa: „Wysyłam polecenie zamknięcia Twojego samochodu.”
• Użytkownik: „Alexa, poproś MyFord Mobile o uruchomienie mojego samochodu.” Alexa: „Wysyłam polecenie uruchomienia Twojego samochodu.”
• Użytkownik: „Alexa, poproś MyFord Mobile o podanie zasięgu mojego samochodu.” Alexa: „Twój samochód jest naładowany w 83 procentach. Zasięg elektryczny wynosi 17 mil, zasięg na paliwie wynosi 216 mil, a zasięg całkowity to 233 mile.”

Ford pracuje nad dodaniem w przyszłości integracji Alexy typu dom-samochód w pojazdach z rozwiązaniem SYNC Connect.

Wsparcie SmartDeviceLink

Współpraca mająca na celu integrację rozwiązania Alexa na pokładzie samochodów przybliżyła firmie Amazon opracowane przez Forda oprogramowanie AppLink, które udostępnia aplikacjom na smartfona protokół zezwalający na komunikację z systemem Ford SYNC 3. Funkcja AppLink jest obecnie budowana w oparciu o oprogramowanie SmartDeviceLink typu open source. Ten zyskujący dużą popularność standard został stworzony w 2013 roku, gdy Ford udostępnił oryginalny kod AppLink, aby zachęcić innych producentów samochodów do przejęcia i wykorzystania tego oprogramowania w celu przyłączenia kompatybilnych aplikacji na smartfony do swoich systemów pokładowych.

Ford i Toyota – pierwsi producenci samochodów, którzy ogłosili przejęcie standardu SmartDeviceLink – poinformowały o stworzeniu Konsorcjum SmartDeviceLink wraz z czterema innymi producentami aut oraz kilkoma dostawcami podzespołów dla sektora motoryzacyjnego. Amazon ogłosił, że dołączy do tego konsorcjum, aby rozszerzyć możliwości integracji rozwiązania Alexa w samochodach.

Konsorcjum SmartDeviceLink przyczyni się do dalszego unowocześniania oprogramowania typu open source z pożytkiem dla wszystkich członków, dając jednocześnie twórcom aplikacji i dostawcom usług nowe możliwości dotarcia do klientów za pośrednictwem linii produktowych wielu różnych producentów.