FORD: PREMIERA NOWEGO, W PEŁNI ELEKTRYCZNEGO EXPLORERA

Ford zaprezentował nowego, w pełni elektrycznego Explorera. To nowoczesny pojazd elektryczny, łączący niemiecką wiedzę inżynierską z amerykańskim stylem.

Explorer jest pierwszym z linii innowacyjnych modeli elektrycznych Forda i toruje drogę do kompletnego przekształcenia gamy marki Ford w Europie.


Zobacz także:

VOLKSWAGEN: ŚWIATOWA PREMIERA ODŚWIEŻONEGO ID.3
 

PREMIERY


 

Zaprojektowany i produkowany w Niemczech, w pełni elektryczny Explorer, oferuje poczucie cyfrowego komfortu, pozwalając kierowcom i pasażerom korzystać z komunikacji ze światem w czasie podróży. Do wyposażenia należy duży, 15-calowy ruchomy wyświetlacz dotykowy SYNC Move i w pełni skomunikowany system informacyjno-rozrywkowy, zarządzający systemem audio, przystosowanym do warunków przestrzennych wnętrza modelu. Explorer zapewnia też bezprzewodową integrację z aplikacjami smartfonów, a kierowcy są wspierani przez zaawansowane systemy asystujące.

Design modelu zaprojektowany z myślą o aktywnym trybie życia i przestrzeń bagażowa oferująca pojemność około 470 litrów sprawiają, że najnowszy elektryczny model Forda idealnie sprawdzi się nie tylko podczas odkrywania przestrzeni miejskich. 17-litrowa konsola między kierowcą a pasażerem może pomieścić nawet 15-calowy laptop. Nowy standard komfortu wyznaczają także ukryta za dużym ekranem skrytka na drobiazgi i system bezdotykowego otwierania bagażnika.

Futurystycznej estetyce nadwozia dorównuje nowoczesne wnętrze z materiałami i elementami wyposażenia najwyższej jakości, jak wyprofilowane sportowe fotele czy ciekawie zaprojektowany soundbar, które zwykle są bardziej typowe dla modeli koncepcyjnych, niż seryjnych pojazdów rodzinnych. Z nowoczesną estetyką modelu idzie w parze zdolność szybkiego naładowania akumulatora prądem stałym od 10 do 80 procent pojemności w ciągu 25 minut i dostęp do końca przyszłego roku do 500 tys. publicznych punktów ładowania w całej Europie.

Explorer jest pionierem nowej generacji fascynujących pojazdów elektrycznych Forda. Sięga do naszych amerykańskich korzeni, jednak został skonstruowany w Kolonii dla klientów z Europy. Jest gotowy na wielkie przygody i w pełni wyposażony we wszystko, czego nasi klienci będą potrzebować w codziennych podróżach – powiedział Martin Sander, dyrektor generalny Ford Model e w Europie.

Stylowy, inteligentny, przygotowany do podróży

Nowy, w pełni elektryczny Explorer jest pierwszym seryjnym elektrycznym modelem Forda, stworzonym w nowym Centrum Produkcji Samochodów Elektrycznych Forda w Kolonii, w Niemczech. Ford planuje wprowadzić w Europie do roku 2030 kompletną gamę w pełni elektrycznych modeli osobowych.

Aerodynamiczne nadwozie, wyrażające śmiały styl amerykańskich SUV-ów Forda, idzie z duchem ery elektromobilności, czego wyrazem jest zastępujący tradycyjną kratę osłony chłodnicy efektowny panel.

System informacyjno-rozrywkowy SYNC Move, pozwalający pozostawać w kontakcie ze światem w czasie podróży, jest obsługiwany przez ruchomy 15-calowy wyświetlacz dotykowy, który można płynnie przesuwać w górę i w dół, zgodnie z preferencjami kierowcy. Zasłania on prywatną skrytkę na cenne przedmioty. Wnęka na dwa duże smartfony jest standardowo wyposażona w bezprzewodową ładowarkę, a system SYNC Move zapewnia kompatybilność bezprzewodową z aplikacjami Apple CarPlay i Android Auto.

Ładowanie akumulatora trakcyjnego powinno przebiegać szybko i bezproblemowo, zarówno podczas podróży, jak i z domowej instalacji. Przy korzystaniu z nawigacji system może pomóc w wyszukaniu najbardziej dogodnych punktów ładowania na trasie. Ładowanie w domu można zaplanować tak, aby oszczędzać dzięki korzystnym taryfom energii w porach, kiedy prąd jest tańszy, a także wstępnie ogrzewać kabinę i uzyskać 100% poziom naładowania przed porannym wyjazdem.

Explorer, dostępny w wersji napędzanej na tylną oś oraz na wszystkie koła, oferuje szereg funkcji, dzięki którym kierowcy i pasażerowie są tak samo wypoczęci i gotowi do jazdy po dotarciu do celu, jak w momencie wyruszenia w drogę. Specyfikacja standardowa obejmuje podgrzewane przednie fotele i kierownicę, fotel kierowcy z funkcją masażu oraz dwustrefową klimatyzację.

Dostęp do wnętrza samochodu jest łatwy za sprawą standardowego systemu bezkluczykowego otwierania drzwi. Równie prosto dostaniemy się do przestrzeni bagażowej z rękami pełnymi na przykład sprzętu sportowego, dzięki zastosowaniu systemu bezdotykowego otwierania klapy – prostym ruchem stopy pod tylnym zderzakiem.

Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy obejmują – po raz pierwszy w europejskim modelu Forda – asystenta zmiany pasa ruchu, który przejmuje płynną i bezpieczną zmianę pasa ruchu po uruchomieniu kierunkowskazu oraz asystenta bezpiecznego opuszczania wnętrza, który przed otwarciem drzwi ostrzega o zbliżającym się jednośladzie lub innym pojeździe.

Prawdziwa przygoda

Aby zademonstrować pełne możliwości Explorera, Ford nawiązał współpracę z podróżniczką-influencerką Lexie Alford, znaną milionom fanów jako Lexie Limitless – najmłodszą osobą, która odwiedziła wszystkie kraje na świecie. Lexie przygotowuje się do odbycia w pełni elektrycznym Explorerem podróży wokół globu. Zainspirowała ją wspierana przez Forda wyprawa podróżniczki Aloha Wanderwell, która 100 lat temu objechała świat za kierownicą Modelu T. Lexie rozpocznie swoją nową wyprawę jeszcze w tym roku.

Klienci mogą sprawdzić w pełni elektrycznego Explorera w różnych warunkach drogowych podczas wirtualnych jazd testowych, które są dostępne dla komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych.

Nowego, w pełni elektrycznego Explorera, oferowanego w dwóch wersjach wyposażeniaExplorer i Explorer Premium – będzie można zamawiać pod koniec tego roku, a przewidywane ceny rozpoczynają się poniżej 45 000 euro.

Rezerwacje są już otwarte na oficjalnych stronach Forda w Europie.