FRANKFURT 2013: KONCEPCYJNY NISSAN FRIEND-ME

N 1_103747

Podczas Salonu Samochodowego IAA we Frankfurcie zadebiutował w Europie koncepcyjny model Nissana – Friend-Me. Model ten jest odzwierciedleniem koncepcji wzorniczej marki.

Dynamiczne, sportowe nadwozie zdradza kierunek, w jakim Nissan będzie podążać w przyszłości. Z kolei zaawansowane wnętrze z czterema miejscami i systemem rozrywki z ekranami dla wszystkich pasażerów ma zapewnić wszystkim frajdę z jazdy. Pojazd zasilany jest zaawansowanym napędem hybrydowym PureDrive.


Zobacz także:
SALONY SAMOCHODOWE
SALON FRANKFURT 2013


Friend-Me został pokazany po raz pierwszy podczas wystawy w Szanghaju w 2013 roku.

NADWOZIE

Dążenie Nissana do zmiany utartych konwencji designerskich jest widoczne w elementach nadwozia nowego Friend-Me. Tradycyjna forma pięciodrzwiowego hatchbacka zyskała dynamiczny wygląd, łączący imponujące zaokrąglenia z wyrazistymi detalami.

N 2_103714

Z przodu pojazdu dominuje duża osłona wlotu powietrza w kształcie litery „V”, okalająca podświetlane logo Nissana i biegnąca aż do reflektorów po bokach pojazdu. Zgodnie z nową tendencją wzorniczą wyraziste kontury w kształcie litery „V” elegancko biegną ponad nadkolami i z boku nadwozia, tworząc zwarty, dynamiczny profil. Diodowe światła przednie mają kształt bumerangu. W pojeździe zastosowano 20-calowe pięcioramienne felgi, a błyszczące łopatki w czarnym kolorze łagodzą obieg powietrza wokół pojazdu.

Opadająca w kierunku tyłu pojazdu linia dachu i wąska linia szyb nierozerwalnie łączą ten model z innymi przedstawicielami rodziny Nissana. Słupek C przypomina kształtem płetwę rekina.

N 5_103726

W tylnej części nadwozia zastosowano odważne lampy w obudowie w kształcie bumerangu. Dodatkowo, wzorem samochodów wyścigowych, podwozie Friend-Me zostało skonstruowane tak, aby wykorzystać efekt Venturiego, co powoduje lepszy docisk auta do nawierzchni.

WNĘTRZE

Friend-Me wyposażony jest w cztery oddzielne komfortowe fotele. Wyprofilowane siedzenia posiadają wiele możliwości regulacji i są otoczone wysoko poprowadzoną linią okien, która zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

N 7_103742

Dominującym elementem wnętrza jest konsola środkowa rozciągająca się na całej długości przedziału pasażerskiego. Stworzona z myślą o zapewnieniu dostępu do systemu rozrywki i informacji dla każdego pasażera, stanowi ona cyfrowe serce pojazdu. Konsola obejmuje kilka ekranów zamkniętych za szklaną powierzchnią z możliwością oddzielnej konfiguracji każdego z nich przez poszczególnych pasażerów. Technologia ta obejmuje również zaawansowany system komputerowy, umożliwiający pasażerom pobieranie informacji, zdjęć i muzyki z innych urządzeń przenośnych. Zintegrowany monitor zapewnia łączność internetową.

Każdy z pasażerów ma dostęp do informacji na temat parametrów jazdy aktualizowanych w czasie rzeczywistym, a kierowca – do wyświetlacza o szklanej powierzchni, który jest niezwykle prosty w obsłudze.

N 6_103739

SILNIK

Zbudowany na istniejącej platformie Nissana, model ten łączy w sobie nowoczesne technologie i innowacje nowej generacji, stanowiąc obiecującą wizję przyszłości.

Pod maską koncepcyjnego modelu Friend-Me znalazła się wydajna hybrydowa jednostka napędowa PureDrive, zapewniająca wyjątkową oszczędność paliwa oraz niski poziom emisji spalin. Stworzony z myślą o dynamicznych osiągach zarówno w mieście, jak i na trasie, ten opracowany przez Nissana silnik stanowi połączenie jednostki benzynowej z akumulatorem litowo- onowym najnowszej generacji i zapewnia doskonałe właściwości jezdne.

N 3_103720