GENEWA 2012: PEUGEOT POKAŻE DWA KONCEPTY

Peugeot zaprezentuje w Genewie dwa koncepcyjne pojazdy – XY Concept i GTi Concept – które potwierdzają dążenie marki do zajęcia wyższej pozycji rynkowej w segmencie samochodów miejskich. Modele te, każdy w innym kontekście, uosabiają przeskok generacyjny zapoczątkowany przez Peugeot 208. XY Concept jest przeznaczony dla mieszkańców miast, którzy lubią się wyróżniać, natomiast GTi Concept wskrzesza sportową legendę.

XY Concept oraz GTi Concept wyróżniają się ekskluzywnymi kolorami oraz prezentują nowe sposoby wykorzystania materiałów wykończeniowych. W oryginalnym przednim pasie nadwozia obu modeli, znanym z modelu 208, znalazły się reflektory wykonane w technologii Full-LED, które tworzą charakterystyczny obrys świetlny widoczny zarówno w dzień, jak i w nocy.

Przednie kierunkowskazy, które również wykorzystują technologię Full-LED, otaczają reflektory w sposób przypominający tęczówkę oka. Umieszczone wewnątrz prostokątne reflektory są wizualnie lekkie i wyrafinowane, natomiast w przypadku świateł drogowych ich „unoszące się” zewnętrzne końcówki przywodzą na myśl wzrok kota. To bezpośrednie nawiązanie do tradycji marki Peugeot.

 

 

Precyzyjna integracja poszczególnych elementów widoczna jest także w przypadku nadwozia pojazdów. Nadkola zostały poszerzone, a przedłużenie dodatkowej bocznej listwy progowej ściśle je otacza.

XY Concept, miejski szyk

Napędzany silnikiem 1,6 l e-HDi o mocy 84 kW (115 KM), współpracującym z 6-biegową przekładnią manualną, XY Concept otacza pasażerów wyrafinowaną atmosferą, której charakterystycznym kolorem jest karmazyn, ozdabiający zarówno nadwozie, jak i przedział pasażerski.

Nadwozie modelu XY Concept zostało wykończone lakierem Pulsion, który zdaje się nieustannie zmieniać odcień w zależności od odległości i kąta obserwacji samochodu. Taka możliwość swoistej transformacji kolorystycznej jest wynikiem zastosowania oryginalnej metody, polegającej na bardzo precyzyjnym nałożeniu szesnastu warstw lakieru bazowego i bezbarwnego.

 

 

Przedział pasażerski jest ozdobiony naturalną tapicerką skórzaną w kolorze karmazynowym, wykończoną dekoracyjnymi przeszyciami, które zastosowano również wokół deski rozdzielczej, podłokietników, koła kierownicy, dźwigni zmiany biegów, elementów foteli oraz miękkich dywaników podłogowych. Panoramiczne okno dachowe otacza skórzana tapicerka w czarnym kolorze.

Kierowca zasiada na fotelu pokrytym perłowo-szarą skórą, którego oparcie ma pofałdowany kształt. Efekt ten osiągnięto poprzez zastosowanie pięciu metalowych obręczy, które ściągają i naprężają materiał. Ekskluzywny charakter wnętrza podkreśla także skórzana kierownica z niewielkimi pasami w kolorze karmazynowym oraz chromowanymi wstawkami w dolnej sekcji. Przyjemną atmosferę wewnątrz zapewnia jasne światło przedostające się do środka przez panoramiczne okno dachowe, a także oświetlenie pokładowe, natomiast całość uzupełnia wykończenie poprzeczek drzwi, koła kierownicy i wlotów powietrza w ciemnym metalicznym kolorze.

Kabina jest nie tylko elegancka i wyrafinowana. Jej ergonomiczny projekt pozwala kierowcy poczuć się wyjątkowo dobrze. Prowadzący doceni wykończoną polerowanym aluminium i podświetloną białymi diodami LED, umieszczoną wyżej niż zwykle tablicę przyrządów. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będzie musiał odrywać wzroku od drogi. Wykorzystując duży ekran dotykowy lub przyciski na kole kierownicy, kierowca może także wybrać odpowiedni utwór muzyczny przechowywany w pamięci swojego telefonu komórkowego, czy też wyznaczyć trasę przejazdu…

 

 

XY Concept został wyposażony w ekskluzywne, 18-calowe obręcze aluminiowe z precyzyjnie wyprofilowanymi ramionami, natomiast szykowny charakter nadwozia potęguje powłoka lakiernicza w odcieniu Pulsion uzupełniona licznymi detalami stylistycznymi. Panoramiczne okno dachowe ozdobiono chromowanym wykończeniem, które zastosowano również w przypadku podstaw szyb bocznych i wykończenia tylnego panelu nadwozia.

Z kolei dolna krawędź osłony chłodnicy zawiera metaliczne, skórzane wykończenie z podwójnymi przeszyciami. Przedni grill został ponadto wykończony trzema poziomymi chromowanymi listwami umieszczonymi nad belką polakierowaną na czarno.

GTi Concept: powrót legendy

Model GTi Concept wywołuje ogromne wrażenie już przy pierwszym kontakcie. W oczy rzuca się przede wszystkim głęboki, czerwony lakier nadwozia z czarnymi refleksami. Po chwili można także dostrzec charakterystyczny element maski silnika i linii dachu: pod wieloma warstwami lakieru kryje się motyw siateczki!

 

 

Inspirowany flagą znaną wszystkim entuzjastom sportów motorowych, motyw ten ozdabia również metalową siateczkę osłony chłodnicy, której dolna poprzeczka zawiera wizerunek francuskiej flagi.

Z całością doskonale kontrastują czarne poprzeczki osłony chłodnicy oraz czarny spojler tylnego zderzaka.
Nadwozie z wnętrzem modelu GTi Concept łączą czerwone akcenty wykończeniowe, które ozdabiają również lakierowane, 18-calowe obręcze aluminiowe, wewnętrzną powierzchnię podwójnej, chromowanej końcówki układu wydechowego oraz wyprofilowany napis „Peugeot” umieszczony w osłonie chłodnicy. Podobny akcent kolorystyczny zastosowano w przypadku logo „GTi Concept” wykonanego ze szczotkowanego aluminium, które umieszczono na tylnych panelach nadwozia, nawiązując tym samym do legendarnego 205 GTi.

Sportową atmosferę w przedziale pasażerskim tworzą liczne elementy w kolorze czerwonym, na przykład sportowa kierownica pokryta skórą z ekskluzywnymi przeszyciami, które znalazły się także na dźwigni zmiany biegów i fotelach.

 

 

Po zajęciu miejsca w fotelu pokrytym różnymi materiałami – skórą Nappa na zewnętrznej części, materiałem w centralnej sekcji, ozdobionej motywem szkockiej kraty, oraz skórą na zagłówkach – kierowca chwyta spłaszczoną u dołu kierownicę, w którą wkomponowano logo „GTi Concept” umieszczone na aluminiowym tle. Wieniec kierownicy pokrywa czerwona perforacja nawiązująca do motywu siateczki.

Sportową atmosferę uzupełnia górna część deski rozdzielczej wykończona alkantarą z szarymi przeszyciami, natomiast podsufitka jest w całości czarna, a pedały aluminiowe. Listwa deski rozdzielczej zachodząca na centralne dysze nawiewów płynnie zmienia kolor z czarnego na czerwony, podczas gdy motyw siateczki obejmuje również aluminiowe poprzeczki drzwi.

GTi Concept może zostać wyposażony wyłącznie w jeden silnik – pochodzący z modelu RCZ THP 200 KM. W połączeniu z 6-biegową przekładnią manualną, jednostka 1,6 l THP daje kierowcy pełną kontrolę nad pojazdem, dostarczając wcześniej nieznanych wrażeń za kierownicą. Swój udział mają w tym również unowocześnione wskaźniki i przełączniki.

 

 

Niewielkich rozmiarów kierownica daje prowadzącemu poczucie pewności, pozwalając precyzyjnie obrać właściwy tor jazdy. Na linii wzroku kierowcy podawane są wszystkie niezbędne informacje. To zasługa uniesionej tablicy wskaźników, w której umieszczono precyzyjnie wyskalowane zegary wykończone szczotkowanym aluminium. Tarcze wskaźników podświetlone są diodami LED. Wystarczy więc tylko rzut oka!

Maksymalne wykorzystanie kompaktowych wymiarów pojazdu i jego lekkiej konstrukcji zaowocowało uzyskaniem doskonałych właściwości jezdnych. Precyzyjne prowadzenie to także zasługa dobrze zestrojonego podwozia z rozstawem kół poszerzonym o 36 mm z przodu i z tyłu, a także sportowego spojlera stylistycznie pasującego do linii dachu i zapewniającego wymaganą siłę docisku. Optymalną siłę hamowania zapewniają cztery hamulce tarczowe o średnicy 302 mm z przodu i 249 mm z tyłu. Całość uzupełniają zaciski, również w czerwonym kolorze.