Lewis Hamilton wygrał wyścig Formuły 1 o Grand Prix Włoch na torze Moznza. Kierowca McLarena wyprzedził Sergio Pereza (Sauber) oraz Fernando Alonzo (Ferrari). Ten ostatni jest nadal liderem klasyfikacji Mistrzostw Świata.
Niespodzianką wyścigu była klęska prowadzącego w klasyfikacji Konstruktorów zespołu Red Bull. Zarówno obrońca tytułu, Sebastian Vettel jak i Mark Webber zmagań nie ukończyli na skutek awarii bolidów.
Start do wyścigu miał kluczowe znaczenie dla jego końcowych wyników. Lewis Hamilton wyskoczył do przodu. obejmując prowadzenie. Świetnie wystartował Felipe Massa (Ferrari), który awansował na drugie miejsce, przepuszczając jeszcze (atak na pozycje Hamiltona. Brytyjczyk wybronił się, choć Brazylijczyk przez chwilę był przed nim.
Doskonale przebijał się do przodu także drugi z kierowców, lider klasyfikacji Mistrzostw Świata, Fernando Alonso, który wyprzedzał kolejnych konkurentów.
Pop pierwszym okrążeniu prowadził Hamilton przed Massą, Jensonem Buttonem (McLaren), Michaelem Schumacherem (Mercedes), Sebastianem Vettelem (Red Bull) oraz Alonso. O sześć pozycji spadł natomiast na starcie Nico Rosberg (Mercedes).
Na kolejnych okrążeniach do przodu przebijał się Alonso, Hamilton natomiast systematycznie powiększał przewagę nad rywalami.
Strategia zespołów była dość podobna – tylko Mercedes zdecydował się na dwa zjazdy do boksów, inne teamy przyjęły wariant z jednym zjazdem. Sauber w przeciwieństwie do rywali wystartował jednak na twardszych oponach.
Serigo Perez, startujący z dwunastego miejsca, przez długi czas prowadził, bowiem konkurenci zjechali na zmianę opon. Dzięki temu gdy on wyjechał z pit stopu był ósmy w klasyfikacji, dysponując nowym, miękkim ogumieniem. To przyniosło mu sukces!
Meksykanin zaczął od tego momentu pościg za czołówką. Wyprzedzał kolejnych kierowców, obok Felipe Massy i Fernando Alonso przejechał niczym ekspress przy pociągu osobowym. Wyszedł na drugie miejsce i szybko zbliżał się do Hamiltona. Na wyprzedzenie Brytyjczyka jednak nie starczyło już czasu.
Fernando Alonso najpierw miał incydent z Sebastianem Vettelem, w wyniku którego Niemiec otrzymał karę przejazdu przez boksy. Potem lider klasyfikacji poradził sobie z kolegą z teamu, dzięki czemu ostatecznie stanął na podium. Felipe Massa był czwarty.
Kolejne miejsca zajęli: Kimi Raikkonen (Lotus), Michael Schumacher, Nico Rosberg, Paul di Resta (Force India), Kamui Kobayashi (Sauber) oraz Bruno Senna (Williams).
Z wyścigu wycofali się Jenson Button, Sebastian Vettel i Mark Webber – wszyscy mieli problemy z samochodami.
WYNIKI GRAND PRIX WŁOCH
1. Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes);
2. Sergio Perez (Sauber-Ferrari) – strata 4,3 sek.;
3. Fernando Alonso (Ferrari) – 20,5 sek.;
4. Felipe Massa (Ferrari ) – 29,6 sek.;
5. Kimi Räikkönen (Lotus-Renault) – 30,8 sek.;
6. Michael Schumacher (Mercedes) – 31,2 sek.;
7. Nico Rosberg (Mercedes) – 33,5 sek.;
8. Paul di Resta (Force India-Mercedes) – 41,0 sek.;
9. Kamui Kobayashi (Sauber-Ferrari) – 43,8 sek.;
10. Bruno Senna (Williams-Renault ) – 48,1 sek.;
11. Pastor Maldonado (Williams-Renault) – 48,6 sek.;
12. Daniel Ricciardo (STR-Ferrari) – 50,3 sek.;
13. Jerome D’Ambrosio (Lotus-Renault) – 75,8 sek.;
14. Heikki Kovalainen (Caterham-Renault) – 1 okr.;
15. italy Petrov (Caterham-Renault) – 1 okr.;
16. Charles Pic (Marussia-Cosworth) – 1 okr.;
17. Timo Glock (Marussia-Cosworth) – 1 okr.;
18. Pedro de la Rosa (HRT-Cosworth) – 1 okr.;
19. Narain Karthikeyan (HRT-Cosworth) – 1 okr.;
20.Mark Webber (Red Bull Racing-Renault) – 2 okr.;
21. Nico Hulkenberg (Force India-Mercedes) – 3 okr.;
22. Sebastian Vettel (Red Bull Racing-Renault) -6 okr.;
23. Jenson Button (McLaren-Mercedes) – 21 okr.;
24. Jean-Eric Vergne (STR-Ferrari) – 45 okr.
KLASYFIKACJA
Kierowcy
1. Fernando Alonso – 179 pkt.;
2. Lewis Hamilton – 142 pkt.;
3. Kimi Räikkönen – 141 pkt.;
4. Sebastian Vettel – 140 pkt.;
5. Mark Webber – 132 pkt.;
6. Jenson Button – 101 pkt.;
7. Nico Rosberg – 83 pkt.;
8. Romain Grosjean – 76 pkt.;
9. Sergio Perez – 65 pkt.;
10. Felipe Massa – 47 pkt.;
11. Michael Schumacher – 43 pkt.;
12. Kamui Kobayashi – 35 pkt.;
13. Paul di Resta – 32 pkt.;
14. Nico Hulkenberg – 31 pkt.;
15. Pastor Maldonado – 29 pkt.;
16. Bruno Senna – 25 pkt.;
17. Jean-Eric Vergne – 8 pkt.;
18. Daniel Ricciardo – 4 pkt.
Konstruktorzy
1. Red Bull Racing-Renault – 272 pkt.;
2. McLaren-Mercedes – 243 pkt.;
3. Ferrari – 226 pkt.;
4. Lotus-Renault – 217 pkt.;
5. Mercedes – 126 pkt.;
6. Sauber-Ferrari – 100 pkt.;
7. Force India-Mercedes – 63 pkt.;
8. Williams-Renault – 54 pkt.;
9. STR-Ferrari – 12 pkt.;
10. Caterham-Renault – 0 pkt.;
11. Marussia-Cosworth – 0 pkt.;
12. HRT-Cosworth – 0 pkt.



![BYD: NOWY DOLPHIN G DM-I WKRACZA DO EUROPY BYD zaprezentował model DOLPHIN G DM-i, który ma wyznaczyć nowe standardy w […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/BYD-DOLPHIN-G-DM-i-65x65.jpg)
![AUDI: Q7 WKRACZA W TRZECIĄ GENERACJĘ Z JESZCZE WIĘKSZYM KOMFORTEM Audi prezentuje trzecią generację modelu Q7, rozwijając koncepcję dużego SUV-a klasy premium. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Audi-Q7-1-65x65.jpg)
![PIMS: ŚWIATOWY DEBIUT NISSANA NAVARY PRO PHEV I PRIMERY EV Nissan zaprezentował dwa zupełnie nowe modele opracowane w Chinach – pick-upa Navara […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Nissan-PIMS-65x65.jpg)
![POZNAŃ 2026: JAC POLSKA Z DWOMA PREMIERAMI I PONAD 1100 ZAMÓWIENIAMI JAC Polska zaprezentował podczas targów Motor Show Poznań 2026 jedno z największych […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Poznan-2026-JAC-65x65.jpg)
![RAJD NADWIŚLAŃSKI 2026: PEWNE ZWYCIĘSTWO BRACI SZEJÓW W LUBLINIE Jarosław Szeja i Marcin Szeja wygrali 10. Rajd Nadwiślański, drugą rundę KIQ […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Rajd-Nadwoslanski-2026-meta-65x65.jpg)
![RAJD NADWIŚLAŃSKI 2026: BRACIA SZEJOWIE LIDERAMI PO PIERWSZYM DNIU Jarosław i Marcin Szejowie zakończyli pierwszy dzień 10. Rajdu Nadwiślańskiego, drugiej rundy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Rajd-Nadwislanski-2026-d1-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN: POWRÓT NA NÜRBURGRING Z GOLFEM R 24H Volkswagen R potwierdził udział w 24-godzinnym wyścigu Nürburgring w 2027 roku. Projekt […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Volkswagen-Golf-R-24H-65x65.jpg)
![WEC: OSTATNI TEST PEUGEOTA 9X8 PRZED 24H LE MANS NA TORZE SPA Team Peugeot TotalEnergies przygotowuje się do kluczowego etapu sezonu FIA WEC. Wyścig […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/WEC-Peugeot-TotalEnergies-SPA-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: SHELL I SCUDERIA FERRARI NADAL CHCĄ WYGRYWAĆ Shell i Scuderia Ferrari przedłużają partnerstwo. Ma ono zaowocować opracowaniem lepszych produktów, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/Shell-Ferrari1-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: OFICJALNE AUTA MERCEDESA Z NOWYM DESIGNEM Mercedes- AMG Official Safety Car to oficjalny samochód bezpieczeństwa, który obok samochodu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/mercedes-f1-safety1-65x65.jpg)
![CITROEN: KLASYCZNE CITROENY ZAWITAJĄ DO MIELNA VI Rendez-Vous Klasycznych Pojazdów Marki Citroen ponownie zgromadzi miłośników francuskiej motoryzacji nad […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Citroen-VI-Rendez-Vous-65x65.jpg)
![CITROEN: BERLINGO ŚWIĘTUJE 30 LAT I PONAD 4,2 MLN SPRZEDANYCH AUT Citroen Berlingo świętuje 30-lecie obecności na rynku, pozostając jednym z najbardziej rozpoznawalnych […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Citroen-Berlingo-65x65.jpg)
![NISSAN: 13 LAT ROZWOJU LEAF-A OCZAMI PIONIERÓW ELEKTROMOBILNOŚCI Od pierwszych eksperymentów z ograniczonym zasięgiem po dalekodystansowe wyprawy przez najbardziej wymagające […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Nissan-LEAF-65x65.jpg)
![MAZDA: MAJÓWKA W STYLU SLOW ROAD BEZ PLANOWANIA I REZERWACJI Mazda zachęca do spontanicznych podróży samochodowych po Polsce w ramach projektu Slow […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Slow-Road-by-Mazda-65x65.jpg)
![YAMAHA: TRACER 7 i TRACER 7 GT NA ROK 2026 ZE SKRZYNIĄ BIEGÓW Y-AMT Modele TRACER 7 i TRACER 7 GT marki Yamaha zawsze oferowały połączenie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Yamaha-TRACER-7-65x65.jpg)
![YAMAHA: PROMOCJA NA WYBRANE MOTOCYKLE I SKUTERY DO KOŃCA STYCZNIA To już ostatnie okazje Yamahy. Popularne modele można znaleźć w niższych cenach […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Yamaha-promocja-65x65.jpg)
![BRACIA SZKOPEK INACZEJ NIŻ BRACIA KLICZKO ALE PO SWÓJ SUKCES Mistrzowie świata w boksie, Władymir i Witalij Kliczko obiecali kiedyś swojej mamie, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/05/szkoepk-naszym3-65x65.jpg)
![SMUTNY OKRES CZYLI NIGDY O WAS NIE ZAPOMNIMY Styczeń jest bardzo smutnym miesiącem dla polskich fanów rajdów samochodowych. I nie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/01/odeszli1-65x65.jpg)
![MAZDA: POKŁADOWY SYSTEM WYCHWYTYWANIA CO₂ Z KOLEJNYM PRZEŁOMEM Mazda przeprowadziła kolejny test swojego pokładowego systemu wychwytywania dwutlenku węgla „Mazda Mobile […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Mazda-system-wychwytywania-CO2-65x65.jpg)
![MAZDA: TESTY PALIWA HVO100 W POLSCE. CX-60 I CX-80 POJADĄ NA ODNAWIALNYM DIESLU Mazda Motor Poland rozpoczyna testy odnawialnego paliwa HVO100 w modelach CX-60 i […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Mazda-paliwa-HVO100-65x65.jpg)
![EURO NCAP: SUBARU UNCHARTED I E-OUTBACK Z MAKSYMALNĄ OCENĄ Nowe elektryczne modele Subaru Uncharted oraz Subaru E-Outback uzyskały najwyższą ocenę pięciu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Euro-NCAP-Subaru-E-Outback-i-Uncharted-65x65.jpg)
![VOLVO: NIEMAL 42 TYSIĄCE OSÓB ODWIEDZIŁO MIASTECZKA VOLVO FOR SAFETY Blisko 42 tysiące osób odwiedziło pierwsze trzy edycje Volvo For Safety w […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Volvo-For-Safety-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN: MULTIVAN MA 7 MIEJSC I BAGAŻNIK WIĘKSZY NIŻ WIELU SUV-ÓW Volkswagen Multivan pozostaje alternatywą dla rodzin, które potrzebują więcej przestrzeni niż oferują […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Volkswagen-Multivan-65x65.jpg)
![TOYOTA: NOWY HILUX TRAFIŁ DO PRODUKCJI I POLSKIEJ PRZEDSPRZEDAŻY Toyota rozpoczęła produkcję dziewiątej generacji modelu Hilux wyposażonego w układ Mild-hybrid 48V […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Toyota-Hilux-65x65.jpg)
![GOODYEAR: VECTOR ALL SEASON 4 MA ZMIENIĆ SPOJRZENIE NA OPONY CAŁOROCZNE Goodyear wprowadza na rynek nową generację opony całorocznej Vector All Season 4. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Goodyear-Vector-All-Season-4-65x65.jpg)
![CONTINENTAL: SPORTCONTACT 7 FORCE DLA NOWEGO BRABUSA BODO Continental zaprezentował nową oponę klasy ultra-ultra-high-performance – SportContact 7 Force, opracowaną specjalnie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Continental-SportContact-7-Force-Brabus-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN: MQB EVO PRZYGOTOWANA NA HYBRYDY I NOWE SYSTEMY CYFROWE MQB evo to najnowsza generacja modułowej platformy Volkswagena, która stanie się podstawą […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Volkswagen-MQB-evo-65x65.jpg)
![CUPRA: LAUNCH CONTROL – JAK DZIAŁA TECHNOLOGIA INSPIROWANA MOTORSPORTEM Launch Control jeszcze niedawno pozostawał rozwiązaniem znanym głównie ze świata motorsportu. Dziś […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/CUPRA-Launch-Control-65x65.jpg)
![SKODA: HYBRYDY PLUG-IN ZACHOWAJĄ LIMIT 150 TYS. ZŁ Nowe limity amortyzacji od 2026 roku. Niskoemisyjne modele Skody dostępne w preferencyjnym […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Skoda-amortyzacja-podatki-65x65.jpg)
![MAZDA: NSA ODRZUCA SKARGĘ KIS – HYBRYDY Z TAŃSZĄ AKCYZĄ Mazda Motor Poland wygrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawę dotyczącą obniżonej akcyzy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Mazda-NSA-65x65.jpg)
![SAMOCHÓD SPROWADZONY Z USA – CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ? O używanych samochodach sprowadzanych w ramach prywatnego importu do Polski z USA […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/02/carVertical-auto-z-USA-65x65.jpg)
![OPEL: PREMIERA SPORTOWYCH MODELI ASTRA GSe I ASTRA SPORTS TOURER GSe Sportowa przyszłość Opla jest elektryczna: hybrydy plug‑in Astra GSe i Astra Sports […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2023/02/Opel-Astra-GSe-i-Astra-Sports-Tourer-GSe-65x65.jpg)
![TEST: CHERY TIGGO 8 – PRZESTRONNY RODZINNY SUV, KTÓRY NIE NADWYRĘŻY PORTFELA Testowaliśmy Chery TIGGO 8 aby sprawdzić, jak duży SUV nowej na polskim […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Chery-TIGGO-8-65x65.jpg)
![TEST: JEEP AVENGER CZYLI MAŁY AMERYKANIN W EUROPEJSKIM WYDANIU Jeep Avenger przebojem wszedł na Europejskie rynki. W październiku łączna sprzedaż przekroczyła […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Jeep-Avenger-test-65x65.jpg)

Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.