INNOGY GO! BĘDZIE MIERZYĆ JAKOŚĆ POWIETRZA W STOLICY

Ruszył pilotażowy w skali kraju i Europy program innogy go!. Elektryczne auta BMW i3 będą mierzyły poziom smogu w Warszawie za pomocą czujników Airly.

Na podstawie danych przekazywanych na bieżąco podczas jazdy i postoju powstanie Mapa Smogo!wa.


Zobacz relacje:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

Pomiary będą przekazywane z 25 samochodów, czyli 25 lokalizacji jednocześnie! Pokaże to realny obraz smogu w danej okolicy. Mapa Smogo!wa będzie przedstawiać pomiary z miejsc, które do tej pory nie były oznaczane w pomiarach stacjonarnych. Wynikało to ze zbyt dużego ich oddalenia od stacjonarnych mierników smogu.

– Teraz wypożyczając bezemisyjne innogy go!, mieszkańcy Warszawy zyskają dostęp do aktualnych i dokładnych informacji o poziomie zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy. Niektórzy do tej pory w ogóle nie mieli takiej wiedzy, bo w miejscu, w którym mieszkali, nie było czujników poziomu smogu. Znając aktualny poziom zanieczyszczenia w swojej okolicy, mieszkańcy lepiej będą chronić swoje zdrowie. Na przykład będą mogli zaplanować bieganie czy spacer z dzieckiem w porze, kiedy poziom smogu jest najniższy. Co ważne, w programie pilotażowym instalujemy czujniki smogu w kilkudziesięciu samochodach. Będziemy monitorować jego efektywność, by go rozwijać i wprowadzać kolejne udogodnienia – mówi Sebastian Janda, Dyrektor odpowiedzialny w centrali Grupy innogy za rozwój nowych rozwiązań klienckich.

– Jako twórcy największej sieci zewnętrznych sensorów jakości powietrza w Polsce, jesteśmy podekscytowani nowym wyzwaniem! Czujniki mobilne Airly umieszczone w bezemisyjnych autach poruszających się po terenie Warszawy, nadadzą nowy wymiar mapie zanieczyszczeń w mieście. Do tej pory na rynku nie istniało satysfakcjonujące rozwiązanie, umożliwiające rzetelne mobilne pomiary jakości powietrza. Podobną metodę testował wcześniej Google wraz z Aclima, ale na wyniki z tych testów rynek musi jeszcze poczekać. Tym bardziej cieszymy się, że innogy go! zaprosiło nas do tego nowatorskiego projektu. Wierzymy, że wkrótce odbije się on szerokim echem nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie – powiedział Michał Misiek, Szef działu R&D w Airly.

Mapa Smogo!wa – jak to działa?

Mapa Smogo!wa będzie dostępna na stronie airly.eu/mapasmogowa, w aplikacji Airly oraz mobilnej innogy go!. Każdy z warszawiaków będzie miał szansę ją współtworzyć, wypożyczając wyposażone w czujniki i specjalnie oznaczone samochody za pomocą aplikacji. Informację umieszczono na bocznych szybach. Oprócz tego, auta posiadające sensory widoczne są również na mapach.

Dla lepszego rozróżnienia, pojazdy w ruchu reprezentowane są przez inną ikonę, niż auta zaparkowane. Dane, które prezentuje Mapa Smogo!wa są aktualizowane co minutę i dotyczą m.in.: najbardziej szkodliwych dla naszego zdrowia stężenia pyłów PM1, PM 2.5, PM10, aktualnej temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza. Dodatkowo mieszkańcy dzielnic, w których natężenie smogu będzie najwyższe, będą mogli odebrać kody promocyjne na przejazd elektrycznym i zeromisyjnym innogy go.

O takiej możliwości dowiedzą się ze specjalnych, geotargetowanych postów na Facebooku. Wszystkie informacje dotyczące akcji i jej wyników będą dostępne przez 3 miesiące w specjalnej zakładce na airly.eu/mapasmogowa.

innogy w trosce o środowisko

Idea jaka przyświeca innogy Polska to Zero Emission Future, czyli przyszłość, w której energia będzie wytwarzana w sposób ekologiczny. Z tego względu podejmowanych szereg inicjatyw i działań promujących odnawialne źródła energii i bezemisyjny transport. W zeszłym roku, firma uruchomiła największy w Polsce, w pełni elektryczny car sharing.

Firma promuje również proekologiczne postawy wśród pracowników inicjatywą innogy goes green, a klientom oferuje energię wspierającą rozwój źródeł odnawialnych. W grudniu, w centrum Warszawy stanęła instalacja artystyczna Zero Emission Store, której celem było informowanie warszawiaków o stanie zanieczyszczenia powietrza w stolicy oraz o energii wspierającej rozwój źródeł odnawialnych.