KARTING: MISTRZOSTWA POLSKI I ROK CUP POLAND NA TORZE POZNAŃ

kart-tp-mp1

Już po raz drugi w tegorocznym sezonie seria Rok Cup Poland gościła na Torze Poznań. Tym razem jednak szósta runda tych rozgrywek była zaliczana również do Kartingowych Mistrzostw Polski.

Po raz pierwszy w ramach krajowego czempionatu zawodnicy rywalizowali w połowie czerwca w Słomczynie, natomiast druga, a zarazem finałowa runda w Przeźmierowie, przyniosła rozstrzygnięcia rywalizacji o tytuły w poszczególnych klasach.

Zawody zorganizowane przez Automobilklub Wielkopolski odbyły się pod patronatem koncernu PKN Orlen, który wspiera najzdolniejszym młodych zawodników za pośrednictwem Akademii Orlen Team.

kart-tp-mp2

Widzowie zgromadzeni na trybunach Toru Poznań przeżyli sporo emocji już podczas rywalizacji najmłodszych zawodników w kategorii Baby Rok. Po zwycięstwie w przedfinale Mikołaj Kania (A. Wielkopolski/ Elite Racing Development) zmierzał po komplet punktów prowadząc w wyścigu finałowym, jednak podążający za nim jak cień Jan Przyrowski (A. Leszczyński/ Elite Racing Development) udanie zaatakował na dwa okrążenia przed metą i to on stanął na najwyższym stopniu podium.

Trzecie miejsce zajął Franciszek Czapla (A. Leszczyński/ Bambini Racing), a w końcowej klasyfikacji mistrzostw Polski triumfował Kania (149 pkt.) przed Przyrowskim (111 pkt.) i Czaplą (105 pkt.).

W klasie Mini Rok swoją znakomitą formę potwierdził Piotr Protasiewicz (Wallrav Racing Club), który podobnie jak w Słomczynie wygrał obydwa wyścigi. Nie oznacza to jednak, że syn żużlowca Piotra Protasiewicza miał łatwe zadanie.

kart-tp-mp3

W finale duże szanse na zwycięstwo miał Karol Pasiewicz (A. Wielkopolski/ V-Kart Racing Team), który nawet znalazł się na prowadzeniu, ale ostatecznie to Protasiewicz (156 pkt.) w znakomitym stylu przypieczętował zdobycie tytułu mistrza Polski. Wicemistrzem został Pasiewicz (127 pkt.), a tytuł drugiego wicemistrza wywalczył Maciej Banaś (125 pkt.).

Także w Junior Roku podwójny triumfator nie miał łatwego zadania. Adam Szydłowski (A. Leszczyński/ D&D Motorsport) stoczył zacięte pojedynki ze zwycięzcą poprzedniej rundy Adrianem Janickim (A. Zielonogórski Duet/ Jastrzębski Racing) oraz Jakubem Szablewskim (A. Leszczyński/ KRT Exprit Polska). Ostatecznie jednak właśnie w takiej kolejności zawodnicy zakończyli finałowy wyścig, natomiast w klasyfikacji KMP Szydłowski (138 pkt.) wyprzedził Janickiego (99 pkt.) i Marcela Kuca (98 pkt.).

W klasie ROK GP14 i tym razem nie było niespodzianki. Triumfował Igor Lejko (Wallrav Racing Club/ AMO Racing Team), chociaż w finale lidera mocno naciskał Marcin Zając (Wallrav Racing Club/ D&D Motorsport). Jako trzeci finiszował Hubert Kowalczyk (A. Zielonogórski Duet/ AMO Racing Team), a w mistrzostwach za Lejko (163 pkt.) sklasyfikowano Zająca (110 pkt.) i Niemca Marcela Prokscha- Koppena (93 pkt.). Warto odnotować, że czwarte miejsce w punktacji zajęła jedyna kobieta w stawce tej kategorii – Karolina Janicka (91 pkt.).

kart-tp-mp4

Oba wyścigi w klasie Rok GP25 padły łupem Adriana Marcinkiewicza (A. Zielonogórski Duet/ ACR), który w finale zostawił za sobą Daniela Zająca (Wallrav Racing Club/ D&D Motorsport) i Sebastiana Lotza (A. Leszczyński/ CKT Racing). W klasyfikacji KMP Marcinkiewicz (170 pkt.) wyprzedził Zająca (127 pkt.) i Mariusza Szymczaka (103 pkt.).

Rywalizację w kategorii Shifter Rok, podobnie jak w Słomczynie, zdominował Lukas Korbela (A. Śląski). Obok niego na podium stanęli Mikołaj Cegielski (A. Wielkopolski/ ST-Racing Maranello Polska) i Wojciech Grzyb (A. Wielkopolski/ MG Racing Team). Korbela (170 pkt.) triumfował też w końcowej klasyfikacji, drugie miejsce zajął Wojciech Grzyb (116 pkt.), a trzecie jego brat Michał Grzyb (111 pkt.).

Laury za tytuły w Kartingowych Mistrzostwach Polski zostaną rozdane podczas uroczystego zakończenia sezonu na przełomie roku, natomiast kolejna runda Rok Cup Poland 2017 odbędzie się w dniach 12-13 sierpnia w Starym Kisielinie koło Zielonej Góry.