KOLIZJA NA DRODZE: JAK ZGŁOSIĆ SZKODĘ UBEZPIECZYCIELOWI?

wypad_1sk

Wypadek samochodowy jest jednym z tych wydarzeń, których bardzo chcielibyśmy uniknąć. Nie zawsze jest to jednak od nas zależne, a takie sytuacje zdarzają się na drogach codziennie.

Co zrobić i jak postępować w przypadku kolizji, kontaktu z ubezpieczycielem i naprawy auta?


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

MOTORYZACJA I PRAWO


 

Zakup polisy to jedno. Równie ważną kwestią jest zrozumienie jaki jest jej zakres, jakie mamy prawa i jakie obowiązki, i do czego zobligowany jest ubezpieczyciel. Dzięki temu wiemy, jak postępować w przypadku szkody komunikacyjnej oraz jak o niej zawiadomić dostawcę polisy. W zrozumieniu zakresu naszego ubezpieczenia w praktyce może pomóc firma specjalizująca się w likwidacji szkód. Może ona pomóc w formalnościach związanych z późniejszym ubieganiem się o odszkodowanie, a nawet całkowicie przejąć kontakt z ubezpieczycielem.

Co zrobić tuż po zderzeniu?

Chwilę po kolizji na drodze powinniśmy sprawdzić, czy żadna z osób biorących w niej udział nie doznała obrażeń. Jeśli tak, niezwłocznie musimy zawiadomić pogotowie oraz policję. W takim przypadku nie można przestawiać uszkodzonych pojazdów i należy czekać na pojawienie się służb. Jeśli nikomu nic się nie stało, powinniśmy przeparkować nasz pojazd tak, aby nie przeszkadzał w ruchu drogowym, np. na pobocze lub pobliski parking.

Jeśli stan pojazdów nie pozwala na ich uruchomienie i przestawienie w bezpieczne miejsce, powinniśmy skontaktować się z naszym ubezpieczycielem w celu weryfikacji czy nasza polisa obejmuje holowanie pojazdu. Jeśli nie mamy zapewnionej takiej usługi, a także nie chcemy płacić z własnej kieszeni, warto sprawdzić, gdzie mamy dostęp do niej za darmo. Niektóre firmy zajmujące się likwidacją szkód oferują darmowe holowanie i samochód zastępczy.

Gdy pojazdy są w bezpiecznym miejscu

Kiedy już pojazdy biorące udział w zdarzeniu zostały usunięte z jezdni, powinniśmy spisać oświadczenie. Pierwszym etapem jest ustalenie sprawcy kolizji. W niektórych przypadkach jest to jednoznaczne, bo wiąże się np. z naruszeniem zasad ruchu drogowego lub jedna ze stron bierze winę na siebie. Kiedy jednak żadna ze stron nie przyznaje się do winy, jedynym rozwiązaniem jest wezwanie policji, która rozsądzi spór. Wzywając policję musimy mieć świadomość, że oprócz orzeczenia sprawcy wypadku, może ona także wypisać mandat za wykroczenie.

Przykład orzeczenia sprawcy wypadku powinniśmy mieć zawsze w samochodzie, żeby w razie potrzeby móc z niego skorzystać i mieć pewność, że nie zapomnieliśmy o żadnym ważnym punkcie. Muszą się w nim znaleźć dane osobowe kierowców, wraz z numerem i datą ważności prawa jazdy oraz informacje o polisie OC i samochodzie. Musimy też opisać, w jaki sposób doszło do kolizji oraz uszkodzenia, jakich doznały pojazdy. W takiej sytuacji warto wykonać zdjęcia z miejsca zdarzenia, na których będą widoczne wyrządzone szkody.

Gdy spiszemy oświadczenie

Kolejnym krokiem jest poinformowanie swojego ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji. Alternatywą dla kontaktu z ubezpieczycielem jest przekazanie sprawy do wyspecjalizowanej firmy, która przejmie kontakt z dostawcą polisy, skoordynuje wszelkie formalności i zorganizuje proces naprawy samochodu. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, oszczędza nasz czas i pozwala uniknąć stresu związanego z ubieganiem się o wypłatę odszkodowania od ubezpieczyciela.

Należy pamiętać, że cała procedura wymaga pilnowania terminów. Na zgłoszenie likwidacji z polisy OC mamy nawet 3 lata. Od złożenia zaświadczenia o zaistniałej kolizji i dostarczenia wszystkich dokumentów, ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłacenie należnych pieniędzy. Należy pamiętać, że zawsze mogą się pojawić prośby o dodatkowe wyjaśnienia okoliczności zdarzenia, dlatego nie powinniśmy zwlekać z tak ważnymi sprawami. Znacznie krótszy czas ma się w przypadku polisy AC. Zależy on od firmy ubezpieczeniowej, ale maksymalnie wynosi 7 dni.

Na tym etapie wszystkie formalności można powierzyć profesjonalnej firmie, która zajmuje się całościową likwidacją szkody komunikacyjnej.

– Dobry partner zorganizuje holowanie pojazdu oraz warsztat naprawczy. Kolizje na drodze to sytuacje bardzo stresujące, dlatego warto oszczędzić sobie formalności, powierzając je firmie zewnętrznej. Po zgłoszeniu szkody zostanie nam przypisany numer, który później służy jako identyfikator na dalszych etapach kontaktu z ubezpieczycielem – mówi Grzegorz Tomasiak z Unique Service Partner.

W zależności od wielkości polisy mogą być potrzebne oględziny auta, które pozwolą na kalkulacje wyrządzonych strat. Będzie to podstawą do ustalenia wysokości odszkodowania. Jeśli uszkodzenia są niewielkie, w niektórych przypadkach oględziny auta nie będą konieczne i zdjęcia wykonane na miejscu zdarzenia mogą pomóc w oszacowaniu strat oraz wartości pojazdu.

Warto skontaktować się z niezależnym rzeczoznawcą, w którego interesie nie będzie pominięcie niektórych uszkodzeń. Jest to pomocne, kiedy ubezpieczyciel nie chce wypłacić nam należnego odszkodowania i informuje nas, że zaistniałe szkody mogły powstać przed kolizją na drodze oraz gdy zaniża wartość naszego pojazdu.

Gdy zgłosimy szkodę ubezpieczycielowi

Przez ubezpieczeniowców proponowane są dwa rozwiązania dotyczące naprawy samochodu. Jedną z dróg likwidacji szkody jest tradycyjna wypłata odszkodowania po oszacowaniu wartości szkody przez firmę ubezpieczeniową. Może to być kwota zaniżona, ponieważ ubezpieczycielom zależy, by odszkodowania były jak najmniejsze. Drugą opcją jest naprawa w warsztacie samochodowym, który sami wybieramy, a ubezpieczyciel płaci bezpośrednio. Jest to opcja bezgotówkowa i nie wymaga od nas żadnych dodatkowych działań.

– Firmy takie jak nasza wspierają klienta w kontakcie z ubezpieczycielem, pomagając mu wyegzekwować zapisy polisy. Jesteśmy moderatorem i pośrednikiem, który zajmie się wszelkimi formalnościami, poczynając od zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela – wyjaśnia Grzegorz Tomasiak z Unique Service Partner.

Znając nasze prawa i obowiązki względem ubezpieczyciela mamy wiedzę, dzięki której nie zostaniemy oszukani i dopełnimy wszystkich formalności. Takie sytuacje zdarzają się na drodze bardzo często, więc powinniśmy zachować spokój i po kolei podjąć wyżej wymienione kroki.