MAZDA ROUTE3: TRWA CZWARTY ETAP WYPRAWY

Mazda 4_Route3

Nowe Mazdy3, biorące udział w wyprawie „Mazda Route3 – Hiroshima to Frankfurt Challenger Tour 2013” z powodzeniem pokonały już ok. 5 300 km i bezpiecznie dotarły do syberyjskiego miasta Krasnojarsk.

Oznacza to, że mimo częstych zmagań z trudnymi warunkami drogowymi, samochody przebyły zgodnie z planem trzy pierwsze odcinki lądowe liczącej 15 000 km ekspedycji. Co więcej, wszystkie samochody są w świetnym stanie, co potwierdził dzisiejszy przegląd przeprowadzony przez lokalnego dealera Mazdy.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Pierwszy odcinek trasy, który rozpoczął się we Władywostoku i wiódł wzdłuż granicy z Chinami, miał zdecydowanie wschodnioazjatycki charakter, przejawiający się głównie w lokalnym jedzeniu i targowiskach. Niewątpliwie jednym z najciekawszych punktów tego odcinka był przejazd mostem nad rzeką Amur w mieście Chabarowsk, który jest mierzącym 3,9 km długości inżynieryjnym dziełem sztuki, uwiecznionym na banknocie o nominale 5000 rubli. Etap zakończył się konwojem Mazd3 przez Błagowieszczeńsk, który leży nieopodal chińskiej metropolii Heihe.

Mazda 5_Route3

Drugi odcinek wyprawy, z nową grupą uczestników, wiódł wzdłuż Kolei Transsyberyjskiej. W planie liczącej 2300 km trasy znalazła się wycieczka do Dacanu Iwołgińskiego, najważniejszej świątyni i klasztoru buddyjskiego w Rosji. Ten etap obejmował ponadto najdłuższy odcinek przebyty w jeden dzień – ponad 900 km i obfitował w zachwycające pejzaże. Pomimo bardzo dziurawych i sypiących się dróg, załogi Mazdy3 pozostały w wyśmienitych nastrojach.

Główną atrakcją trzeciego odcinka ekspedycji było jezioro Bajkał. Nowych uczestników wyprawy zaproszono na rejs statkiem po tym najgłębszym, najstarszym, najczystszym i najrozleglejszym słodkowodnym jeziorze na świecie. Po przystanku w przybrzeżnej miejscowości Listwianka, samochody powróciły na drogę, by w dniu wczorajszym dotrzeć przez Irkuck do Krasnojarska, który wyznacza metę liczącego 1620 km etapu.

Dealer Mazdy dokonał przeglądu technicznego wszystkich samochodów Mazda Route3, poświęcając szczególną uwagę zawieszeniu, podwoziu, filtrom powietrza i innym komponentom narażonym na większe zużycie. Jak dotąd nowe Mazdy3 przeszły wszystkie próby stawiane im przez warunki syberyjskie.

Mazda 2_Route3

Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ następny przegląd ma odbyć się dopiero w Moskwie, czyli o kolejne 7000 km na zachód trasą wiodącą przez niebezpieczne górskie pasma i obfitującą w długie żwirowe odcinki. Czwarty etap podróży trwa.

O wyprawie Mazda Route3

Podróż przez pół świata prosto z fabryki w Hiroszimie aż na Międzynarodowy Salon Samochodowy (IAA) we Frankfurcie – licząca 15000 km wyprawa „Mazda Route3 – Hiroshima to Frankfurt Challenger Tour 2013” – to prezentacja nowej Mazdy3. Po podobnych zmaganiach w 1977 r. i 1990 r. modele Mazdy już trzeci raz biorą udział w tak ekstremalnej jeździe testowej. Tym razem osiem modeli Mazda3 hatchback nowej generacji przemierzy dziewięć stref czasowych po nieprzewidywalnych drogach. Lądowa część trasy składa się z siedmiu odcinków, przebiegających przez Rosję, Białoruś i Polskę. Konwój samochodów Mazda Route3 według planu ma dotrzeć do Frankfurtu 7 września.