MERCEDES: UNIMOG U 500 NIE BOI SIĘ ŚNIEGU

Mercedes-Benz Unimog pracuje w landzie Vorarlberg w Austrii przez okrągły rok. Od lat do jego codziennych obowiązków należy odśnieżanie, porządkowanie dróg i poboczy oraz koszenie trawy – nic dziwnego, bowiem nazwa modelu pochodzi od słów “Universal-Motor-Gerät”, czyli “pojazd uniwersalny”.

U progu nowego roku flota Unimogów, odpowiedzialna za utrzymanie około 2/3 dróg w regionie Vorarlberg, stanęła przed szczególnym wyzwaniem. Spadło tam ponad 10 metrów świeżego śniegu.

Za sprawą układu niskiego ciśnienia o nazwie Andrea śnieg zasypał kluczowe połączenie tego najbardziej wysuniętego na zachód regionu Austrii z Innsbruckiem. Równie dramatyczna sytuacja wystąpiła w okolicach Montafon oraz w znanych ośrodkach narciarskich Lech i Zürs. Aby uporać się z atakiem zimy, zaskoczone służby porządkowe musiały skorzystać z niezawodnej maszyny.

Wybór padł na Unimoga U 500 z silnikiem o mocy 210 kW (286 KM), zaopatrzonego w odśnieżarkę Schmidt 105 o szerokości zamiatania 2,6 m. Jak mówi Helmut Feuerstein, dyrektor techniczny bazy drogowców w Felsenau, taki zestaw okazał się wyjątkowo skuteczny w usuwaniu śniegu z zasypanych dróg.

Cztery koła skrętne gwarantują wyjątkową zwrotność

Przedzieranie się przez wielometrowe zaspy śniegu wymaga od kierowcy Unimoga nie lada precyzji. W takich sytuacjach niezastąpiony okazuje się układ kierowniczy VarioPilot i system czterech kół skrętnych. Dzięki temu drugiemu, Unimog jest jeszcze bardziej zwrotny – jego promień skrętu zostaje ograniczony nawet o 30 procent.

Oznacza to, że odśnieżanie przebiega znacznie szybciej, bez konieczności wykonywania zbędnych manewrów. Mercedes-Benz Special Trucks oferuje teraz to unikalne rozwiązanie dla modeli Unimog, Econic oraz dla wszystkich pojazdów komunalnych i strażackich.

Flota Unimogów w Felsenau składa się z dwóch modeli U 500 wyposażonych w system czterech kół skrętnych, a także z U 500, U 100, U 130 oraz 29-letniego U 406, zwanego przez tamtejszą ekipę “Buffalo”. Niemal niezniszczalne pojazdy mogą być uzbrojone w różne akcesoria, pomocne w utrzymaniu przejezdności alpejskich dróg.