MICHELIN: KULINARNY PRZEWODNIK – NOWA EDYCJA

COUV_GM_BPT_FR_2013.indd

Michelin opublikował nową edycję przewodnika Bonnes petites tables du guide MICHELIN. Jest to zestawienie francuskich restauracji serwujących dobrej jakości trzydaniowy posiłek w rozsądnej cenie.

W marcu natomiast ukaże się kolejna edycja przewodnika Main Cities of Europe, który oceni restauracje w miastach europejskich – w tym w Warszawie i Krakowie. Za kilka tygodni będzie wiadomo, czy pierwsza polska restauracja otrzyma kulinarną gwiazdkę Michelin.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI
OPONY


Restauracje opisane w przewodniku Bonnes petites tables du guide MICHELIN zostały wybrane przez inspektorów Michelin, którzy jeździli po Francji w poszukiwaniu miejsc zasługujących na wyróżnienie Bib Gourmand. Aby je otrzymać, lokal musi serwować smaczny trzydaniowy posiłek – przystawkę, danie główne i deser – w rozsądnej cenie. Maksymalny koszt takiego zestawu to 35 euro w przypadku Paryża, zaś w pozostałych miejscowościach Francji – 31 euro. Jak zaznaczają inspektorzy Michelin, znaczenie ma również przyjemna atmosfera panująca w lokalu.

M 2_image001Tegoroczna edycja przewodnika obejmuje 632 restauracje. Wśród typów Michelin znalazły się zarówno małe lokale typu bistro, jak również duże i modne miejsca, wszystkie oferujące różnorodne kuchnie i style. Obszerne zestawienie inspektorów Michelin odzwierciedla, jak różnorodna jest kulinarna mapa dzisiejszej Francji.

Z roku na rok przewodnik Bonnes petites tables du guide MICHELIN staje się coraz popularniejszy. Jest to najlepszym dowodem na duże zapotrzebowanie na smaczne posiłki w przystępnej cenie. Inspektorzy Michelin odnotowują, że coraz większa liczba szefów kuchni pracujących dotychczas w znanych i renomowanych restauracjach, decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności i serwowanie dobrych dań bez rujnowania portfela klientów. Ma to swoje potwierdzenie także w liczbach – od 2007 r. liczba restauracji wyróżnionych symbolem Bib Gourmand we Francji wzrosła o 30%.

Wyróżnienie Bib Gourmand

Symbol oznaczający smaczną kuchnię w rozsądnej cenie. Wyróżnienie zostało stworzone w 1997 roku. Przyznawane jest restauracjom serwującym trzydaniowe posiłki – przystawka, danie główne, deser – poniżej ceny ustalonej przez twórców przewodnika Michelin. W tym roku było to 35 euro dla lokali w Paryżu oraz 31 euro dla restauracji z pozostałych restauracji Francji.

Symbol Bib Gourmand stosowany jest także w przewodniku Main Cities of Europe – najbardziej znanym przewodniku kulinarnym Michelin, w którym oceniane są restauracje z europejskich miast.

W ubiegłorocznej edycji inspektorzy Michelin wyróżnili m.in. 42 lokale z Polski – 22 z Warszawy i 20 z Krakowa. Warszawska restauracja Atelier Amaro otrzymała ponadto wyróżnienie Wschodzącej Gwiazdki oznaczające bardzo duże szanse na zdobycie gwiazdki Michelin w kolejnym roku. Jeśli tak się stanie, będzie to pierwsza gwiazdka Michelin zdobyta przez polską restaurację.