MINI: CARSHARING TYPU PEER- TO- PEER DZIAŁA W HISZPANII

mini-launch1

Zdarza się, że użytkując samochód musimy z jakiś przyczyn dzielić się z nim z przyjaciółmi, znajomymi czy rodziną. Problemem jest wówczas konieczność udostępnienia im np. kluczyków do auta.

MINI Sharing umożliwia to w szczególnie prosty i innowacyjny sposób. Dzięki aplikacji o tej samej nazwie właściciel MINI może pozwolić na łatwe otwieranie i uruchamianie MINI za pośrednictwem smartfonu.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

W ramach projektu pilotażowego w Madrycie ta indywidualna forma carsharingu jest obecnie testowana w codziennych warunkach.

Pilotaż systemu carsharingu typu peer- to- peer przewidziany jest dla 500 samochodów. Mogą w nim uczestniczyć właściciele aktualnych modeli MINI wyprodukowanych od marca 2018 roku. Auta te można wyposażyć lub doposażyć w moduł MINI Sharing umożliwiający dostęp do samochodu i uruchomienie silnika za pośrednictwem smartfonu.

mini-launch2

Projekt pilotażowy w Madrycie dostarczy ważnych informacji na temat rozwoju usług współdzielenia MINI na całym świecie. BMW Group określiła cyfrowe usługi mobilnościowe jako jedną z dziedzin intensywnie rozwijanych w ramach przyszłościowej strategii Number One > Next. Dzięki zwiększonemu zaangażowaniu w tematy D-ACES (Design, Autonomous, Connected, Electrified i Services) firma przejmuje rolę lidera w kształtowaniu przyszłej mobilności.

– Kierowcy MINI zawsze wyprzedzają swój czas, podobnie jak ich postępowe i nowoczesne auto. MINI Sharing pozwala naszym klientom w Hiszpanii uczestniczyć w obecnym trendzie ekonomii współpracy. MINI Sharing doskonale pasuje do naszych atrakcyjnych samochodów i innowacyjnych klientów – wyjaśnia Sebastian Mackensen, starszy wiceprezes MINI.=

MINI Sharing pozwala właścicielowi auta na dzielenie się swoim MINI z maksymalnie dziesięcioma wybranymi osobami i wyświetlanie dostępności samochodu w kalendarzu aplikacji. Partnerzy mogą użyć aplikacji, aby za pomocą kilku kliknięć dokonać rezerwacji na smartfonie. Po wyrażeniu zgody przez właściciela auta, nawigacja wyświetla lokalizację pojazdu i trasę dojścia do niego pieszo.

Smartfon, na którym jest zainstalowana aplikacja MINI Sharing App, działa wtedy jak kluczyk samochodowy. Połączenie Bluetooth pomiędzy smartfonem a MINI pozwala otworzyć drzwi auta i uruchomić silnik przyciskiem Start/ Stop. Na życzenie właściciel MINI może oznaczyć na przykład członków rodziny w aplikacji MINI Sharing jako użytkowników VIP. Mogą oni rezerwować auto bardziej spontanicznie, bez konieczności czekania na zgodę właściciela.

mini-launch3

Po zakończeniu jazdy, MINI jest parkowane w miejscu uzgodnionym z właścicielem i zamykane za pośrednictwem smartfonu. Następnie aplikacja MINI Sharing generuje raport z danymi jazdy potrzebnymi do rozliczenia. Umożliwia to kierowcom płacenie właścicielowi MINI za frajdę z jazdy za pośrednictwem serwisu PayPal. Kalkulacja kosztów w aplikacji MINI Sharing opiera się na zryczałtowanej stawce wynoszącej 0,30 euro za kilometr.

Na początku projektu pilotażowego w Madrycie określono też inne zasady. Za zryczałtowaną kwotę można na przykład łatwo rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową o dodatkowych kierowców uczestniczących w programie MINI Sharing. Ze względu na ochronę danych właściciele mogą sprawdzić lokalizację swoich samochodów za pomocą aplikacji MINI Sharing w każdej chwili – z wyjątkiem okresów, kiedy w aucie podróżuje także inny pasażer.

MINI Sharing to nowy sposób na to, aby frajda z jazdy stała się wspólnym doświadczeniem. Techniczny potencjał cyfryzacji jest konsekwentnie wykorzystywany do spontanicznego i nieskomplikowanego dzielenia się z rodziną i przyjaciółmi. MINI odgrywa pionierską rolę w promowaniu innowacyjnych form mobilności miejskiej. W oparciu o doświadczenia zdobyte w ramach projektu w Madrycie innowacja ta może wkrótce podbić inne duże miasta.