MITSUBISHI: MODEL A ZOSTAŁ UZNANY SAMOCHODEM HISTORII

mitsubishi-modala1

Mitsubishi Model A, który stanowił podwaliny produkcji samochodów, został wybrany przez organizację non- profit Japan Automotive Hall of Fame (JAHFA), jako Samochód Historia.

Czyli ten, który odcisnął piętno doskonałości w historii japońskiej motoryzacji.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

W ślad za prototypem, który powstał latem 1917 roku, Mitsubishi Model A został ukończony w listopadzie 1918 roku. Do 1921 roku wyprodukowano 22 samochody. To pierwszy, seryjnie produkowane japońskie auto, budowane i sprzedawane z myślą o masowej produkcji. Uznaje się go również za samochód mający wielkie znaczenie w historii japońskiego przemysłu motoryzacyjnego.

mitsubishi-modala2

Ponieważ w tamtych czasach nie było wielu specjalistycznych, motoryzacyjnych narzędzi i maszyn, pierwsze Mitsubishi Model A zbudowano ręcznie, przy użyciu młotów i dłut. Drewniane nadwozie polakierowano, a wewnątrz wykorzystano luksusową, brytyjską wełnianą tkaninę.

Bez rysunków projektowych i przy niewielkiej wiedzy na temat silników benzynowych, karoserii, czy wnętrz oraz bez doświadczenia w procesach produkcyjnych, inżynierowie Mitsubishi pokonali wiele trudności i udowodnili, że krajowa masowa produkcja samochodów jest możliwa.

Mitsubishi Model A został zaprojektowany w stoczni Kobe – w firmie Mitsubishi Shipbuilding, znanej dziś jako Mitsubishi Heavy Industries (MHI). Firma Mitsubishi Motors Corporation odłączyła się od MHI w 1970 roku.

Replika Mitsubishi Model A, zrekonstruowana z wykorzystaniem dokumentów z epoki jest eksponowana w Mitsubishi Auto Gallery w mieście Okazaki, w Prefekturze Aichi.