NISSAN: NOWA LINIA PRODUKCYJNA ZGODNA Z NISSAN INTELLIGENT FACOTORY

Nissan zaprezentował w zakładach marki w Tochigi linię produkcyjną, zaprojektowaną zgodnie z założeniami inicjatywy Nissan Intelligent Factory.

Ten unikalny projekt ma stanowić wsparcie dla produkcji pojazdów nowej generacji wykorzystujących innowacyjne technologie, a także przyczynić się do realizacji założeń marki w zakresie osiągnięcia neutralności węglowej. Nissan przedstawił również plan działań mających doprowadzić do realizacji tego celu we wszystkich zakładach produkcyjnych marki na całym świecie do roku 2050.


Zobacz także:

ECO

TECHNIKA


 

Hideyuki Sakamoto, wiceprezes Nissana odpowiedzialny za produkcję i zarządzanie łańcuchem dostaw, powiedział: Nadszedł czas wielkich zmian dla przemysłu motoryzacyjnego, a globalny problem, jakim są zmiany klimatyczne, stanowi coraz większe wyzwanie, wymagające natychmiastowych działań. Postrzegamy to jako okazję do wykorzystania potencjału monozukuri (produkcji), wpisanego w nasze DNA, a także do opracowywania i zastosowania innowacyjnych technologii, które pozwolą nam sprostać stojącym przed nami wyzwaniom.

Nissan Intelligent Factory (Inteligentna Fabryka Nissana)

Od momentu powstania firma Nissan nieustannie doskonali swoje umiejętności w zakresie produkcji pojazdów dzięki wysokiej jakości i wydajności procesów produkcyjnych oraz najwyższym umiejętnościom takumi (mistrzów rzemiosła). Należy jednak pamiętać, że w otoczeniu biznesowym związanym z produkcją zachodzą poważne zmiany. W związku z postępującym procesem starzenia się społeczeństwa i poważnym niedoborem siły roboczej, w Japonii pojawiła się konieczność zerwania z tradycyjnymi metodami produkcji wymagającymi dużych nakładów pracy. Pandemia i zmiany klimatyczne to kolejne problemy, z którymi mierzyć się musi przemysł motoryzacyjny. Jednocześnie obserwowane w branży trendy związane z elektryfikacją, inteligentnymi pojazdami i najnowocześniejszymi technologiami w zakresie łączności sprawiają, że konstrukcja i funkcjonalność pojazdów stają się coraz bardziej zaawansowane i złożone.

W odpowiedzi na te potrzeby i trendy Nissan postanowił wdrożyć w zakładzie w Tochigi zmiany zgodne z założeniami inicjatywy Nissan Intelligent Factory. Jej realizacja umożliwi marce:

Wykorzystanie robotów, którym „przekazano” umiejętności mistrzów takumi, do produkcji najwyższej jakości pojazdów nowej generacji;
Stworzenie lepszego środowiska pracy, przyjaznego dla szerokiej rzeszy pracowników oraz
Stworzenie zeroemisyjnego systemu produkcji, a tym samym przyspieszenie wysiłków na rzecz dekarbonizacji społeczeństwa.

Zgodnie z planem, jeszcze w tym roku podatkowym w zakładzie w Tochigi zostanie uruchomiona produkcja nowego elektrycznego crossovera Nissana Ariya.

Osiągnięcie neutralności węglowej

Nissan wyznaczył cel neutralności węglowej w działalności spółki oraz cyklu życia jej samochodów do 2050 roku. Firma dąży do osiągnięcia neutralności węglowej produkcji poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w procesach produkcyjnych w celu zwiększania wydajności montażu samochodów, począwszy od inicjatywy Nissan Intelligent Factory. Nissan będzie starał się również osiągnąć wyższą wydajność w zakresie wykorzystania energii i materiałów w swoich zakładach produkcyjnych. Plany zakładają pełną elektryfikację urządzeń produkcyjnych do 2050 r., co wiąże się z wprowadzeniem najnowocześniejszych technologii produkcji i zmniejszeniem zużycia energii. Aby osiągnąć neutralność węglową w zakładach produkcyjnych, cała zużywana energia elektryczna będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii lub będzie wytwarzana na miejscu przy użyciu ogniw paliwowych wykorzystujących paliwa alternatywne.

Dzięki globalnemu zasięgowi inicjatywy Nissan Intelligent Factory, która w pierwszej kolejności obejmie fabrykę w Tochigi, będziemy w stanie w sposób bardziej elastyczny, wydajny i skuteczny tworzyć pojazdy nowej generacji, przyczyniając się jednocześnie do współtworzenia bardziej neutralnego węglowo społeczeństwa. Będziemy wprowadzać dalsze innowacje w zakresie technologii produkcyjnych, które mają wpływ na ludzkie życie i przyczynią się do dalszego efektywnego rozwoju marki Nissan – powiedział Sakamoto.