NOWY TREND CZYLI PRACOWNICY WYPOŻYCZAJĄ AUTA

wynajem_99

Aż 70 procent Polaków, którzy w ciągu ostatniego roku wypożyczali auto podczas podróży służbowej, zamierza zrobić to ponownie w trakcie kolejnego wyjazdy biznesowego.

Dlaczego decydują się na wynajem pojazdu, a nie inny środek transportu? Na co zwracają uwagę, wybierając ofertę danej wypożyczalni?


Zobacz relacje:

ROZMAITOŚCI


 

Jakie auta cieszą się największą popularnością, w jaki sposób są zwykle rezerwowane? Odpowiedzi na te pytania znajdujemy w wynikach badania przeprowadzonego na zlecenie Avis Polska.

Polscy pracownicy chętnie wypożyczają auta zarówno w trakcie krajowych, jak i zagranicznych wyjazdów służbowych. 48 proc. badanych wynajmowało samochód tylko w Polsce, a 38 proc. w kraju i za granicą. Pozostała część ankietowanych – 14 proc. wypożyczała auto jedynie poza granicami kraju.

Pośród osób, które wynajmowały auta za granicą, połowa wybierała ten środek transportu podczas wyjazdy służbowego do Niemiec. Następne w kolejności znalazły się Włochy (31 proc.) oraz Hiszpania (26 proc.), która nieznacznie wyprzedziła Francję (19 proc.).

Najpopularniejszym powodem, dla którego pracownicy decydują się na wynajem auta podczas wyjazdu w interesach jest po prostu wygoda – taką odpowiedź wskazało 48 proc. badanych. Możliwość dotarcia do celu szybciej wynajętym autem przekonuje do tej usługi 44 proc. ankietowanych. Dla 36 proc. istotna jest możliwość dotarcia samochodem z wypożyczalni do miejsc, które nie są połączone komunikacją miejską.

– Polacy cenią sobie komfort podróży i bezpieczeństwo. Często wyjazd służbowy wiąże się z pośpiechem – każda minuta jest cenna. Właśnie dlatego pracownicy nie mają czasu, aby oczekiwać na transport publiczny, czy nawet taksówkę i decydują się na pewniejsze rozwiązanie, jakim jest poruszanie się własnym, wynajętym autem – komentuje Martin Gruber, dyrektor zarządzający Avis Budget Group na Europę Środkową.

Najważniejszym kryterium, które decyduje o wyborze oferty danej wypożyczalni podczas podróży służbowej jest z kolei cena. Taką odpowiedź podało 48 proc. ankietowanych. Tuż za nią uplasowały się możliwość odbioru samochodu w dogodnym miejscu (wskazało ją 39 proc.) i ochrona ubezpieczeniowa (istotna dla 33 proc. badanych).

– Firmy chcące mieć gwarancję stałej ceny dla swoich pracowników oraz indywidualne rozwiązania dopasowane do swoich potrzeb, mogą zawrzeć z wypożyczalnią samochodów umowę o stałej współpracy – stwierdził Martin Gruber.

Pracownicy samodzielnie rezerwują auto

Większość pracowników, która wzięła udział w badaniu na zlecenie Avis Polska, samodzielnie rezerwuje samochód – robi to 62 proc. ankietowanych. Rzadziej rezerwacji dokonuje osoba odpowiedzialna za zarządzanie flotą w firmie (23 proc.), asystent lub asystentka (13 proc.) czy dział HR (10 proc.). Samochody na wyjazd służbowy najczęściej są rezerwowane poprzez narzędzia online, oferowane przez wypożyczalnię.

– Możliwość szybkiej i wygodnej rezerwacji jest istotna, zwłaszcza że bardzo często dokonuje jej samodzielnie pracownik, udający się na wyjazd służbowy. Nic więc dziwnego, że aż 48 proc. badanych robi to online – poprzez aplikację mobilną czy stronę internetową wypożyczalni – komentuje przedstawiciel Avis.

W trakcie podróży służbowej polscy pracownicy najchętniej sięgają po samochody kompaktowe – taki wybór zadeklarowało 34 proc. badanych oraz małe samochody, jak np. Toyota Yaris – wybrało je 31 proc. Tego typu pojazd jest niedrogi w użytkowaniu i ułatwia sprawne przemieszczanie.