OPEL: JAK PRZEWOZIĆ CHOINKĘ?

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i jak co roku wielu ludzi staje w obliczu tego samego problemu: jak przywieźć do domu choinkę i nie uszkodzić jej (albo auta)? Właściciele Opli mogą być spokojni, ponieważ elastyczne i przestronne samochody producenta z Rüsselsheim z łatwością pomieszczą ten świąteczny ładunek.

Wersje Sports Tourer Astry i Insigni lub kompaktowe monocaby Meriva, Zafira i Zafira Tourer z łatwością przewiozą większą jodłę lub świerk. Przy pojemności bagażnika wynoszącej maksymalnie 1 860 litra, przestronna Zafira Tourer nadaje się do trudnych zadań w transporcie. W tym kompaktowym vanie Opla bez problemu zmieści się choinka.

Dzięki dużej klapie bagażnika i niskiemu progowi bagażnika, przestrzeń bagażowa jest bardzo łatwo dostępna, co upraszcza kwestię załadunku i rozładunku dużych towarów. Ponadto elastyczne siedzenia umożliwiają jednoczesny przewóz świątecznego drzewka i pasażerów.

Ogólnie rzecz biorąc, choinkę bezpieczniej jest przewozić w samochodzie niż na bagażniku dachowym. W obu przypadkach przewożone drzewko należy odpowiednio zabezpieczyć, aby podczas hamowania nie stało się ono groźnym pociskiem. Inteligentne rozwiązania wykorzystania przestrzeni ładunkowej obejmują pasy mocujące, siatki i kratki grodziowe dostępne w standardzie lub w ramach opcji, w zależności od modelu. Pomagają one kierowcy zabezpieczyć przewożoną choinkę w taki sposób, aby gałęzie nie ograniczały jego pola widzenia.

W Niemczech na przykład wielkość ponad połowy wszystkich sprzedawanych choinek wynosi od 140 centymetrów do 2 metrów. Kompaktowe monocaby i kombi Opla z łatwością mogą pomieścić choinki takich rozmiarów. Jeżeli choinka jest zbyt duża, aby mogła zmieścić się w środku samochodu, należy przestrzegać lokalnych przepisów ruchu drogowego.

Choinka nie powinna wystawać poza samochód. W wielu krajach przewożone drzewko nie może wystawać z przodu samochodu, ale dopuszcza się 1,5 m z tyłu. Jednak w przypadku gdy choinka wystaje powyżej metra długości, w ciągu dnia na jej końcu należy umieścić czerwoną chorągiewkę lub jasny, cylindryczny przedmiot o wymiarach co najmniej 30 x 35 cm. O zmierzchu, świcie oraz w ciągu nocy należy zamontować odpowiednio atestowane czerwone światło i tylny reflektor.