POLSKA APLIKACJA MOŻE ROZWIĄZAĆ PROBLEM PARKOWANIA

parko1

Brak miejsc parkingowych to jedna z największych bolączek komunikacyjnych wszystkich większych miast. W Polsce setki tysięcy kierowców codziennie boryka się z zostawieniem auta, często nawet kilka razy dziennie.

Zarządcy dróg od lat próbują znaleźć sposób, który jednocześnie zaspokoi potrzeby kierowców oraz wpasuje się w możliwości urbanistyczne.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Okazuje się, że takie rozwiązanie już istnieje i jest powszechnie dostępne.

Miasta próbują niwelować problem zatłoczonych ulic oraz parkowania na wiele sposobów. Jedne nastawione są na sankcjonowanie kierowców, jak np. zmniejszanie stref parkingowych czy wprowadzanie dodatkowych opłat za parkowanie w centrum. Inne z kolei powiększają strefy parkowania, wdrażają carsharing oraz budują parkingi typu Park+ Ride. Jednak wprowadzane zmiany nie zawsze nadążają za oczekiwaniami społeczności.

Polska aplikacja społecznościowa winkPark rozwiązuje problem znalezienia wolnego miejsca do parkowania przy zatłoczonych ulicach miast. Kierowcy, którzy ją zainstalują, mogą wymieniać się między sobą miejscami do parkowania, poprzez zaznaczanie na mapie pozycji ich samochodów i zgłaszanie w ten sposób gotowości do wymiany.

winkPark1

Ważnym elementem systemu jest możliwość żądania opłaty za czas oczekiwania i przytrzymania miejsca. Kierowca, który chce mieć gwarancję parkowania musi uprzednio dokonać rezerwacji. Warunkiem udanej wymiany jest dojazd na miejsce w czasie wyznaczonym przez udostępniającego.

Według Piotra Kowalczyka, CEO i pomysłodawcy winkPark oraz aktywisty na rzecz sprawnego parkowania, rozwiązania systemowe mogą być lepiej wykorzystane dzięki wsparciu lokalnej społeczności.

– Patrzymy na problem parkowania głównie przez pryzmat społeczny, dlatego projektując aplikację postawiliśmy na zaangażowanie społeczności, której ten problem dotyczy. W winkPark to kierowcy wymieniają się miejscami do parkowania i tym samym ułatwiają sobie życie w przestrzeni miejskiej – wyjaśnia Kowalczyk.

W najbliższej przyszłości twórcy winkPark planują skonsolidowanie swojego rozwiązania z istniejącymi systemami parkingowymi w wybranych miastach w Polsce.

– Z punktu widzenia miast, projekt winkPark przynosi jeszcze więcej korzyści: realnie zmniejsza zatłoczenie ulic, redukuje ilość wytwarzanych przez samochody spalin i zanieczyszczeń, a przede wszystkim oszczędza cenny czas mieszkańców. Dlatego rozmawiamy aktualnie z przedstawicielami samorządów i równolegle kończymy pracę nad rozbudową systemu o dodatkowe funkcjonalności dla miast – dodaje Piotr Kowalczyk.

Aplikacja winkPark działa w całej Polsce i poza jej granicami. Obszar jej działania ogranicza tylko zasięg sieci komórkowych, a miejscem do parkowania może wymienić się każdy kierowca. Do korzystania z bezpłatnej aplikacji potrzebny jest smartfon z systemem Android lub iOS, który posiada aktywny GPS i ma połączenie z Internetem.