RAJD BARBÓRKA 2013: WUT RACING NA BEMOWIE

studencka F 1_1

Podczas piątkowego odcinka kwalifikacyjnego, a także w czasie sobotnich zmagań na terenie Autodromu Automobilklubu Polski Bemowo, rajdowi kibice będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska unikatowemu projektowi WUT Racing (Warsaw University of Techlology Racing).

Studencka „Formuła 1” jest projektem przygotowywanym na międzynarodową serię zawodów Formula SAE. Celem zawodów było skonstruowanie pojazdu, który będzie konkurował nie tylko na torze wyścigowym, ale również zostanie oceniony pod względem optymalizacji kosztów i atrakcyjności inwestycyjnej.


Zobacz także:
RAJDY
RAJD BARBÓRKA 2013


Samochód wyścigowy WUT Racing waży zaledwie 269 kg. Konstrukcję nośną stanowi rama ze stalowych rurek, osłonięta lekkim poszyciem z materiałów kompozytowych. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje mniej niż 4 sekundy. Czterocylindrowy silnik o pojemności 600 cm3 i mocy maksymalnej 90 KM pochodzi z motocykla Honda CBR F4i, do którego studenci zaprojektowali układ dolotowy i zastosowali sprężarkę. Zespół opracował również zawieszenie pojazdu, układy elektroniczne, okablowanie, część czujników i pełen pakiet aerodynamiczny.

Już pierwszy start w zawodach przyniósł doskonałe wyniki. Na zawodach Formula SAE Italy 2012, zespół WUT Racine wystartował jajko jedyny polski team i zajął 25. miejsce na 50 startujących ekip. Pojazd był zdecydowanie najlepszy wśród debiutujących zespołów, a w konkurencjach dynamicznych plasował się w ścisłej czołówce. Osiągnięty wynik był najlepszym w historii występów polskich drużyn w całej edycji Formula SAE/Student.

W sezonie 2013 zespół wziął udział w zawodach Formula Student odbywających się w Anglii na słynnym torze Silverstone. Drużyna zajęła 49. miejsce na 89 startujących zespołów. Znów był to najlepszy wynik wśród polskich zespołów.

Celem WUT Racine na rok 2014 jest budowa nowego bolidu oraz udział w czterech zawodach. W planach na rok 2015 jest budowa bolidu o napędzie elektrycznym.