RAJD DAKAR 2013: ŁUKASZ ŁASKAWIEC GOTOWY

Dzisiaj w Limie odbyło się badanie techniczne i odbiór administracyjny quada Łukasza Łaskawca. Yamaha Raptor przeszła je pomyślnie i została odstawiona do Parku Ferme, gdzie pozostanie do czasu rozpoczęcia imprezy. Rajd Dakar wystartuje ze stolicy Peru już w sobotę, 5 stycznia.

Łukasz Łaskawiec do Limy przyleciał 31 stycznia. Pierwsze dni Nowego Roku spędził wraz z mechanikami na ostatnich, kosmetycznych poprawkach Raptora 700 i przygotowaniu go do dzisiejszego badania technicznego. Teraz jest już gotowy do rywalizacji.

Łukasz Łaskawiec : Przygotowania do Rajdu Dakar chyba oficjalnie mogę uznać za zakończone. Dzisiaj mój quad Yamaha Raptor przeszedł wszystkie wymagane przez organizatora odbiory. Cała procedura trwała około dwóch godzin. Sprzęt odstawiłem do parku zamkniętego, skąd odbiorę go dopiero w sobotę, tuż przed wjazdem na rampę startową. Podczas badania quada technicy sprawdzali m.in. czy elementy nawigacyjne są prawidłowo zamontowane, oświetlenie, numery ramy i silnika. Mieliśmy też krótkie szkolenie z obsługi nawigacji. Do rozpoczęcia imprezy mamy już wolne, postaramy się wykorzystać ten czas między innymi na zwiedzenie Limy. W zespole panuje spokojna atmosfera, która sprzyja koncentracji przed startem. Już w sobotę wjedziemy na rampę w Limie, a następnie pokonamy 250 km dojazdówki, by na końcu zmierzyć się z 13 kilometrowym prologiem wytyczonym na obrzeżach Pisco. Ten krótki odcinek zadecyduje o kolejności startu do kolejnego dnia, a straty czasowe wszystkich zawodników poniesione w stosunku do lidera zostaną przemnożone przez pięć. Pomimo tego, zamierzam do tej krótkiej próby czasowej podejść spokojnie. Pojadę swoim tempem, nie ma sensu narażać quada na uszkodzenia, skoro już następnego dnia wjeżdżamy na wydmy, a trasa tegorocznego Rajdu Dakar ma ponad 8 000 kilometrów.

Łukasz Łaskawiec jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich quadowców. 22-letni zawodnik ma na swoim koncie trzy tytuły Mistrza Europy (2010, 2011, 2012) oraz Puchar Świata FIM i Mistrzostwo Polski wywalczone w sezonie 2012. Podczas swojego debiutu w Rajdzie Dakar w 2011 roku zajął doskonałe, trzecie miejsce.

Dokonał tego jako drugi Polak w historii. Na tegoroczną edycję Rajdu Dakar pojechał już jako faworyt swojej kategorii – od organizatora otrzymał trzecią pozycję na liście zgłoszeń quadów.

Sponsorami zespołu Łaskawiec Rally Team są: Yamaha Motor Polska, CTC Dealer Iveco, Olek Motocykle, firmy Nika II, Meteor oraz Yamaha Motorrad i Motul Kraków.

Zobacz więcej: lukaszlaskawiec.com.