Robert Kubica i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta RS WRC) po trzech odcinkach Rajdu Portugalii, rundy Mistrzostw Świata zajmowali ósme miejsce. Na czwartym OS-ie nasza załoga zakończyła jazdę.
Samochód, polskiej załogi, w który zostało urwane koło, zablokował drogę, stąd też próba została zatrzymana p przejechaniu jedenastu załóg. Według relacji Juho Hänninena, Ford uderzył w kamień i zatrzymał się na drzewie.
Zobacz także:
RAJDY
RAJD PORTUGALII 2014
Po pierwszym etapie na prowadzeniu w rajdzie znajdują się Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen (Ford Fiesta RS WRC) o 3,7 sekundy przed załogą Ott Tänak i Raigo Mõlder (Ford Fiesta RS WRC). W opinii wielu obserwatorów taki wynik jest jednak postawą mającą niewiele wspólnego ze sportem. Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC) w końcówce zanotowali spore straty. Dzięki temu spadli w klasyfikacji i nie będą jutro jechali w rajdzie jako pierwsi, czyszcząc trasę.
Podobne praktyki znamy z przeszłości w wykonaniu Sebastiena Loeba. Cóż – postawa fair play w przypadku francuskich kierowców nie ma wiele wspólnego z chęcią odniesienia sukcesu. Taktyka determinuje chyba etykę…
A oto jak wyglądała dziś rywalizacja na trasie:
Pierwsza pętla Rajdu Portugalii odbywała się w trudnych warunkach atmosferycznych, po ulewnych deszczach organizatorzy skrócili trasę trzeciej próby o 4,83 kilometra.
Pierwszy dzisiejszy OS (Silves 1 – 21,50 km) wygrali Dani Sordo i Marc Martí (Hyundai i20 WRC). Ott Tänak i Raigo Mõlder (Ford Fiesta RS WRC) stracili 1,3 sek., Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen (Ford Fiesta RS WRC) – 3,0 sek., a Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC) – 3,9 sek. Francuzi pozostali liderami. Robert Kubica i Maciej Szczepaniak dojechali na ósmym miejscu (9,7 sek.) i taką pozycję zajmują w rajdzie (10,6 sek.).
Na mecie zameldowali się Aron Domżała i Przemysław Zawada (Citroën DS3 R3T – 3.01,6 min., Szymon Kornicki i Przemysław Mazur (Ford Fiesta R2 ) – 3.02,4 min. oraz Hubert Ptaszek i Kamil Kozdroń (Ford Fiesta R2) – 17.20,8 min.
Skrócony odcinek Ourique 1 to ponownie popis Daniego Sordo. Hiszpan został nowym liderem, wyprzedzając Otta Tänaka o 2,8 sekundy. Sebastien Ogier, który musi dziś czyścić trasę spadł na trzecie miejsce (3,4 sek.). Czwarty jest Mikko Hirvonen (5,3 sek.). Kolejne miejsca zajmują Mads Østberg i Jonas Andersson (Citroën DS3 WRC – 10,4 sek.), Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Volkswagen Polo R WRC – 10,9 sek.), Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 WRC – 17,7 sek.) i Kubica (21,1 sek.).
Szymon Kornicki (2.46,1 min.) okazał się tym razem wyraźnie szybszy od Arona Domżały (3.01,3 min.) i wyprzedził kolegę w klasyfikacji (o 8,6 sek.). Świetnie pojechał Hubert Ptaszek – szybszy o ponad 40 sekundy od obu załóg, ale w klasyfikacji jest na 73. miejscu ze stratą 20.06,4 min.
Ostatnia próba pierwszej pętli (Almodôvar 1 – 26,48 km) przyniosła zmiany w klasyfikacji. Wygrał wyraźnie Jari – Matti Latvala, przed Ogierem (0,4 sek.) i Hirvonenem (2,3 sek.). Tänak spadł na czwarte (5,5 sek.), a Sordo na piąte miejsce (8,9 sek.). Ford Roberta Kubicy zablokował drogę. Kierowca Automobilklubu Polski dziś już nie pojedzie dalej…
Swoją jazdę zakończyli także Elfyn Evans i Daniel Barritt (Ford Fiesta RS WRC). Zespół Sędziów Sportowych będzie weryfikował wyniki OS-u. Tymczasem załogi zjeżdżają do Parku Serwisowego.
ZSS nadał czasy wszystkim załogom poniżej dwunastego miejsca. Jednocześnie wyjaśniła się sprawa błędnego wyniku Ptaszka – nasz kierowca ma obecnie znacznie mniejszą stratę niż to dotychczas widniało w wynikach.
W klasyfikacji Kornicki (7.04,5 min.), Domżała (7.13,1 min.) i Ptaszek (8.36,7 min.) awansowali nieznacznie w tabeli (na skutek wycofania się dwóch wspomnianych wyżej załóg).
Druga pętla to zwycięstwa Sebastiena Ogiera i Thierry’ego Neuville’a oraz słabsza postawa lidera, Daniego Sordo. Jadący szybko Mikko Hirvonen (wygrał OS7) oraz Ott Tank zajmują dwa czołowe miejsca na podium po ostatnim OS-ie dnia. Ogier traci niewiele i jutro zapewne wyjdzie szybko na prowadzenie. Na czwarte miejsce awansował Mads Østberg, dopiero piąty jest Dani Sordo, a szósty Thierry Neuville.
Na ostatnim odcinku zatrzymali się Kris Meeke i Paul Nagle (Citroën DS3 WRC), wcześniej (OS5) wypadli z trasy Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Volkswagen Polo R WRC).
Trzy polskie załogi blisko siebie: Hubert Ptaszek (14.27,9 min.) – 64 miejsce, Aron Domżała (14.41,1 min.) – 65 miejsce, a Szymon Kornicki (14.54,6 min.) – 66 miejsce. Jednak po weryfikacji wyników okazało się, że Kornicki jest 59, Kubica – 62, Domżała – 67, a Ptaszek – 70 (patrz tabela poniżej).
WYNIKI VODAFONE RALLY DE PORTUGAL PO 1. ETAPIE
1. Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen (Ford Fiesta RS WRC) – 1:25.05,6 godz.;
2. Ott Tänak i Raigo Mõlder (Ford Fiesta RS WRC) – strata 3,7 sek.;
3. Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC) – 6,5 sek.;
4. Mads Østberg i Jonas Andersson (Citroën DS3 WRC) – 25,6 sek.;
5. Dani Sordo i Marc Martí (Hyundai i20 WRC) – 25,7 sek.;
6. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 WRC) – 42,0 sek.;
7. Henning Solberg i Ilka Minor (Ford Fiesta RS WRC) – 1.42,3 min.;
8. Andreas Mikkelsen i Mikko Markkula (Volkswagen Polo R WRC) – 2.16,2 min.;
9. Martin Prokop i Jan Tománek (Ford Fiesta RS WRC) – 2.59,2 min.;
10. Jari Ketomaa i Kaj Lindström (Ford Fiesta R5) – 3.47,2 min.;
59. Szymon Kornicki i Przemysław Mazur (Ford Fiesta R2 ) – 18.51,5 min.;
62. Robert Kubica i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta RS WRC) – 20.05,1 min.;
67. Aron Domżała i Przemysław Zawada (Citroën DS3 R3T) – 22.18,0 min.;
79. Hubert Ptaszek i Kamil Kozdroń (Ford Fiesta R2) – 27.20,9 min.
Fot.: wrc.com





![MG: RUSZYŁA PRZEDSPRZEDAŻ MODELU MGS9 PLUG-IN HYBRID MG uruchamia przedsprzedaż modelu MGS9 Plug-In Hybrid, wprowadzając do oferty pierwszy 7-osobowy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/MGS9-Plug-In-Hybrid-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN: ŚWIATOWA PREMIERA ID.3 NEO Z NOWYM WNĘTRZEM I TECHNOLOGIAMI Volkswagen prezentuje następcę modelu Volkswagen ID.3 pod nową nazwą ID.3 Neo. Kompaktowy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Volkswagen-ID.3-Neo-65x65.jpg)
![POZNAŃ 2026: ALPINE A390 Z POLSKĄ PREMIERĄ Alpine zaprezentuje model A390 podczas Poznań Motor Show 2026. Premiera odbędzie się […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Poznan-2026-Alpine-65x65.jpg)
![POZNAŃ 2026: LEAPMOTOR B05 DEBIUTUJE W POLSCE Leapmotor zaprezentuje pełną gamę modelową podczas Poznań Motor Show 2026. Najważniejszą nowością […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Poznan-2026-Leapmotor-B05-65x65.jpg)
![LANCIA: TROFEO LANCIA POWRACA W 2026 ROKU Z NOWĄ KATEGORIĄ RALLY6 Trofeo Lancia wróci na odcinki specjalne w sezonie 2026, kontynuując oficjalny powrót […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Trofeo-Lancia-65x65.jpg)
![LANCIA: POWRÓT DO WRC PODCZAS RALLYE MONTE-CARLO 2026 Lancia oficjalnie wraca do Rajdowych Mistrzostw Świata, debiutując w klasie WRC2 podczas […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Lancia-Ypsilon-Rally2-HF-Integrale-65x65.jpg)
![APEXWERK RACING: MOCNE OTWARCIE SEZONU NA TORZE POZNAŃ I STAŁA OBECNOŚĆ ZESPOŁU Oficjalne otwarcie sezonu na Torze Poznań przyciągnęło rekordową frekwencję i stało się […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/ApexWerk-Racing-Tor-Poznan-65x65.jpg)
![FORMUŁA E: OPEL ROZPOCZNIE RYWALIZACJĘ OD SEZONU 2026/27 JAKO ZESPÓŁ FABRYCZNY Opel potwierdził swoje wejście do ABB FIA Formula E World Championship jako […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Formula-E-Opel-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: SHELL I SCUDERIA FERRARI NADAL CHCĄ WYGRYWAĆ Shell i Scuderia Ferrari przedłużają partnerstwo. Ma ono zaowocować opracowaniem lepszych produktów, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/Shell-Ferrari1-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: OFICJALNE AUTA MERCEDESA Z NOWYM DESIGNEM Mercedes- AMG Official Safety Car to oficjalny samochód bezpieczeństwa, który obok samochodu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/mercedes-f1-safety1-65x65.jpg)
![CITROEN: 50 LAT 2CV SPOT – PIERWSZEJ LIMITOWANEJ SERII MARKI Citroen świętuje 50-lecie modelu 2CV Spot, pierwszej edycji limitowanej w historii marki. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Citroen-2-CV-Spot-65x65.jpg)
![RETROMOBILE 2026: PEUGEOT ŚWIĘTUJE HISTORIĘ I POWRÓT GTi PEUGEOT wykorzystuje targi Rétromobile 2026 w Paryżu do podkreślenia historii i znaczenia […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Retromobile-2026-PEUGEOT-GTi-65x65.jpg)
![MAZDA: ODKRYWAJ PARKI DINOZAURÓW W POLSCE W RYTMIE SLOW Jesień to idealny czas, by zwolnić tempo, odłożyć telefony i wspólnie wyruszyć […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Mazda-Slow-Road-65x65.jpg)
![MAZDA: „MIEJSCA MOCY“ – JESIENNA PODRÓŻ W RYTMIE SLOW PO POLSCE Jesień to świetny czas, by zwolnić i ruszyć w drogę w poszukiwaniu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Mazda-slow-road-65x65.jpg)
![YAMAHA: TRACER 7 i TRACER 7 GT NA ROK 2026 ZE SKRZYNIĄ BIEGÓW Y-AMT Modele TRACER 7 i TRACER 7 GT marki Yamaha zawsze oferowały połączenie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Yamaha-TRACER-7-65x65.jpg)
![YAMAHA: PROMOCJA NA WYBRANE MOTOCYKLE I SKUTERY DO KOŃCA STYCZNIA To już ostatnie okazje Yamahy. Popularne modele można znaleźć w niższych cenach […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Yamaha-promocja-65x65.jpg)
![BRACIA SZKOPEK INACZEJ NIŻ BRACIA KLICZKO ALE PO SWÓJ SUKCES Mistrzowie świata w boksie, Władymir i Witalij Kliczko obiecali kiedyś swojej mamie, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/05/szkoepk-naszym3-65x65.jpg)
![SMUTNY OKRES CZYLI NIGDY O WAS NIE ZAPOMNIMY Styczeń jest bardzo smutnym miesiącem dla polskich fanów rajdów samochodowych. I nie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/01/odeszli1-65x65.jpg)
![TOYOTA: CHARGING NETWORK Z NIŻSZYMI CENAMI I NOWYMI PARTNERAMI W EUROPIE Toyota obniża ceny w swojej sieci ładowania i rozszerza listę partnerów. Zmiany […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Toyota-Charging-Network_01-65x65.jpg)
![SKODA: NOWA FABRYKA BATERII W MLADÁ BOLESLAV – 335 TYS. SYSTEMÓW ROCZNIE Skoda otworzyła nową halę montażu systemów akumulatorowych w zakładzie w Mladá Boleslav, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Skoda-produkcja-akumulatorow-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN GROUP: EUROPEJSKI PROJEKT POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH Grupa Volkswagen rozpoczyna europejski projekt, którego celem jest dalsza poprawa bezpieczeństwa ruchu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Volkswagen-Group-65x65.jpg)
![SKODA: PROGRAM „PRAWO DO JAZDY” DLA KIEROWCÓW WRACAJĄCYCH ZA KIEROWNICĘ Najpierw spokój, potem jazda – Skoda pomaga wrócić za kierownicę Powrót do […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/Skoda-Prawo-Do-Jazdy-65x65.jpg)
![CV SHOW 2026: ISUZU ZAPREZENTOWAŁO ELEKTRYCZNĄ WERSJĘ MODELU D-MAX EV Isuzu prezentuje model D-Max EV, pierwszy w pełni elektryczny pick-up zachowujący pełne […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Isuzu-D-Max-EV_03-65x65.jpg)
![CV SHOW 2026: RENAULT ZAPREZENTUJE PEŁNĄ GAMĘ ELEKTRYCZNYCH VANÓW Renault zaprezentuje pełną gamę zelektryfikowanych pojazdów dostawczych podczas CV Show 2026. Centralnym […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/CV-Show-2026-Renault-65x65.jpg)
![CONTINENTAL: PODWÓJNE WYRÓŻNIENIE NA TIRE TECHNOLOGY AWARDS 2026 Continental po raz kolejny zdobywa tytuł „Producenta opon roku” w konkursie Tire […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Continental-Tire-Manufacturer-of-the-Yea-65x65.jpg)
![NOKIAN: OPONY HAKKAPELIITTA 01 Z AUTOMATYCZNIE AKTYWOWANYMI KOLCAMI Nowa opona zimowa Nokian Tyres Hakkapeliitta 01 wprowadza rozwiązanie, które automatycznie reaguje […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Nokian-Hakkapeliitta-01-65x65.jpg)
![CHERY: SUPER HYBRID Z ZASIĘGIEM DO 1600 KM I REALNYMI OSZCZĘDNOŚCIAMI Technologia Chery Super Hybrid (CSH) ma odpowiadać na rosnące znaczenie kosztów eksploatacji […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Chery-Super-Hybrid-65x65.jpg)
![KIA: EV2 Z CISZĄ W KABINIE NA NOWYM POZIOMIE Kia zaprezentowała szczegóły prac nad komfortem akustycznym nowego elektrycznego SUV-a segmentu B […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Kia-EV2-65x65.jpg)
![SKODA: HYBRYDY PLUG-IN ZACHOWAJĄ LIMIT 150 TYS. ZŁ Nowe limity amortyzacji od 2026 roku. Niskoemisyjne modele Skody dostępne w preferencyjnym […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Skoda-amortyzacja-podatki-65x65.jpg)
![MAZDA: NSA ODRZUCA SKARGĘ KIS – HYBRYDY Z TAŃSZĄ AKCYZĄ Mazda Motor Poland wygrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawę dotyczącą obniżonej akcyzy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Mazda-NSA-65x65.jpg)
![SAMOCHÓD SPROWADZONY Z USA – CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ? O używanych samochodach sprowadzanych w ramach prywatnego importu do Polski z USA […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/02/carVertical-auto-z-USA-65x65.jpg)
![OPEL: PREMIERA SPORTOWYCH MODELI ASTRA GSe I ASTRA SPORTS TOURER GSe Sportowa przyszłość Opla jest elektryczna: hybrydy plug‑in Astra GSe i Astra Sports […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2023/02/Opel-Astra-GSe-i-Astra-Sports-Tourer-GSe-65x65.jpg)
![TEST: CHERY TIGGO 8 – PRZESTRONNY RODZINNY SUV, KTÓRY NIE NADWYRĘŻY PORTFELA Testowaliśmy Chery TIGGO 8 aby sprawdzić, jak duży SUV nowej na polskim […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Chery-TIGGO-8-65x65.jpg)
![TEST: JEEP AVENGER CZYLI MAŁY AMERYKANIN W EUROPEJSKIM WYDANIU Jeep Avenger przebojem wszedł na Europejskie rynki. W październiku łączna sprzedaż przekroczyła […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Jeep-Avenger-test-65x65.jpg)
